Werner Baumann (vlevo), výkonný ředitel Bayeru, a Hugh Grant, předseda představenstva a generální ředitel Monsanto. (bayer.cz)
Werner Baumann (vlevo), výkonný ředitel Bayeru, a Hugh Grant, předseda představenstva a generální ředitel Monsanto. (bayer.cz)
Již od roku 2016 se schyluje k fúzi společností Bayer a Monsanto, kterou sledují různé antimonopolní úřady v Evropě, USA a jinde ve světě. Poslední zprávy ukazují na dohodu Evropské komise (EK) se společností Bayer na antimonopolních opatřeních. EK zveřejní svůj antimonopolní výrok k fúzi do 5. dubna 2018, uvedla agentura Reuters.

Na oficiálních stránkách společnosti Bayer se uvádí, že společnost došla ke shodě s Evropskou komisí ohledně antimonopolních opatření, což potvrdila také agentura Associated Press.

Německý koncern Bayer se v září 2016 domluvil se společností Monsanto o jejím převzetí za 66 miliard dolarů (128 dolarů za akcii), což by mohl být historicky největší nákup společnosti Bayer.

Sloučením těchto dvou firem vznikne obrovský konglomerát, který budí obavy v řadách farmářů v USA a Evropě. Bayer bude moci snadno zvyšovat ceny postřiků i geneticky modifikovaných semen. Antimonopolní úřady mají za úkol dohlédnout na to, aby měli farmáři na trhu dostatek alternativ, aby nebyli odkázáni pouze na výrobky spol Bayer – po fúzi s Monsantem.

Fúze budí emoce také v kruzích bojovníků za ekologické zemědělství a aktivistů zaměřených na boj proti geneticky modifikovaným organismům (GMO) a pesticidům od společnosti Monsanto. Aktivisté společnost obvinili z manipulování politických kruhů a vědeckých studií, které prověřují nezávadnost GMO plodin a dalších výrobků.

Varování před možnými rakovinotvornými výrobky

Některé studie prokázaly rakovinotvorné účinky některých GMO plodin a pesticidů.

Časopis Food and Chemical Toxicology publikoval 19. září 2012 výsledky dvouleté studie francouzských vědců o jedovatosti geneticky modifikovaných organismů (GMO). Pod vedením Erica-Gilla Séralliniho z Univerzity ve francouzském Caen testovali živení potkanů s GMO kukuřicí NK 603 s přidáním nebo bez pesticidů. Jejich zdravotní stav porovnávali s krysami živenými organickou stravou.

Krysy, které byly živeny GMO kukuřicí s nebo bez herbicidu Roundup nebo byly napájeny vodou promíchanou s trochou Roundupu, dostaly dva až třikrát více rakovinových nádorů během života. 50ti až 80ti % z nich se vyvinuly těžké nádory a netvorské deformace. Více zde...

Fúze možná nebude tak výhodná, jak se zdálo

Původně lukrativně vyhlížející koupě společnosti Monsanto se nakonec může značně zkomplikovat po nedávném prohlášení hlavních německých politických stran o společné vůli úplného zákazu pesticidu Glyfosfátu na území Německa.

Glyfosfát je jedním z klíčových produktů společnosti Monsanto a rovněž je nedílnou součástí pěstování jejích geneticky modifikovaných semen, které jsou vyvíjeny tak, aby byly vůči tomuto pesticidu odolné. Použití geneticky modifikovaných semen ve spojení s pesticidem tedy zaručuje, že na polích odumřou všechny ostatní rostliny (plevel), kromě plodin pěstovaných z geneticky upravených semen společnosti Monsanto.

Snížení užívání pesticidů a GMO vyřeší spíše rozvoj ekozemědělství

Zákaz prodeje jednoho druhu pesticidu nepovede ke snížení obecného užívání pesticidů a geneticky modifikovaných plodin.

„Můžete argumentovat ekologickým zemědělstvím, ale platit vyšší cenu biopotravin je ochotno pouze malé procento obyvatel. Většina nakupuje dle ceny. Zemědělci se musí trhu přizpůsobit, nic jiného jim nezbývá...“ píše Ing. Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR v diskusi na internetových stránkách ZSČR.

Zásadní je v tuto dobu role spotřebitelů, kteří mohou upřednostňováním koupě produktů ekologického zemědělství a chovu postupně snižovat jejich cenu a podporovat farmy, které jdou ekologickou cestou. O podporu a rozvoj ekologického zemědělství se musí zároveň starat také stát, ale spotřebitelé mohou dát na trhu jasný impulz k větší aktivitě v této oblasti.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.