Dospělý orel mořský se stal zřejmě již letošní osmnáctou obětí travičů. (Foto: Pavel Kuncipál)
Dospělý orel mořský se stal zřejmě již letošní osmnáctou obětí travičů. (Foto: Pavel Kuncipál)
Nálezy dravců otrávených karbofuranem u nás v ČR jakoby nebraly konce. Policie dosud nevyřešila jediný případ, viník nebyl ani jednou potrestán. Zůstává otázka, zda naše PČR je tak neschopná anebo zda máme bezzubé zákony?

Naše redakce celé roky dostává tiskové zprávy z ČSO ohledně otrav vzácných a chráněných dravců.

Obrátili jsme se na POLICEJNÍ PREZIDIUM ČESKÉ REPUBLIKY a položili dvě otázky:

1) Proč policie nikdy nevyšetřila jedinou otravu? 

2) Jaké PČR potřebuje podmínky nebo změny v zákoně, aby bylo 
vyšetřování účinné?

Kpt. Bc. Ivana Nguyenová, mluvčí odboru tisku a prvence, odpovídá: 
„Aktuálně se řeší otrava dravců na Litoměřicku. Dle mých informací byl předán návrh na podání obžaloby
příslušnému státnímu zástupci. Co se týče druhé otázky, musíte se obrátit spíše na Ministerstvo životního prostředí.“

ČSO (Česká společnost ornitologická) vydala zprávu, že policie se zabývá dalším nálezem mrtvého dravce s důvodným podezřením na otravu. Mrtvý orel mořský objevený na Strakonicku je jen za tento rok s největší pravděpodobností již osmnáctou obětí otrávených nástrah, které berou velmi brutálním způsobem život často extrémně vzácným a ohroženým druhům dravců. 

Orel si zřejmě přinesl část návnady na místo, kde se jejím pozřením otrávil. Zbytek nástrahy se smrtelně jedovatým karbofuranem tak mohl zůstat v širším okolí nálezu a ohrožovat další dravce, ale i jiné živočichy včetně člověka. Lidé by se v případě podezřelého nálezu návnady nebo uhynulého zvířete neměli ničeho dotýkat, ale měli by neprodleně volat policii a Českou společnost ornitologickou.

Mrtvý orel mořský s podezřením na otravu byl nalezen poblíž obce Třebohostice na Strakonicku. Na místo byla přivolána Policie ČR a také specializovaná „psí jednotka“ České společnosti ornitologické. 

„Orla našel náhodou místní mladý muž při venčení psů. Pták ležel uprostřed louky a bylo velké štěstí, že se ho nálezce a jeho psi ani nedotkli,“ uvádí psovodka Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické. Podle polohy ptáka na břiše s roztaženými křídly a zatnutými pařáty, se s velkou pravděpodobností jedná o dalšího dravce otráveného zakázaným jedem karbofuranem. Pták se ve velkých křečích za plného vědomí postupně udusil.

„Otrávené nástrahy jsou u nás více jak padesát let zakázané a za jejich pokládání může jít člověk na osm let do vězení, přesto lidé tyto středověké metody k hubení domnělých škůdců stále používají. Každoročně tak zabijí desítky ptáků, včetně extrémně vzácných a ohrožených dravců. Jen orlů mořských zlikvidují traviči v Česku třeba i více než deset ročně,“ upozorňuje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Za letošní rok už ornitologové zaznamenali 3 orly mořské, 11 kání lesních, 2 krkavce, lišku a kunu, kteří byli s největší pravděpodobností otráveni.

20180404-orel2
Díky ornitologickému kroužku, kterým byl orel na noze označený, bylo možné zjistit, že byl starý osm let. Mnoho dalších roků měl před sebou – orli se mohou dožívat i třiceti let. (Foto: Pavel Kuncipál)

Díky kovovému kroužku Kroužkovací stanice Národního muzea, kterým byl pták označen, ornitologové znají i jeho historii. 

„Byl to dospělý osmiletý pták, který byl okroužkovaný jako mládě v jižních Čechách. Touto dobou už mohl mít partnera a připravovat se na hnízdění. Velkou část života měl ještě před sebou – pokud by ho někdo tak barbarským činem nesprovodil ze světa, mohl žít klidně dalších deset-dvacet let,“ vysvětluje Vermouzek.

O posledním nálezu se Hlubocká nedozvěděla obvyklou cestou přes e-mail nebo telefon, ale díky sociálním sítím. Člověk, který orla našel, dal jeho fotografii na facebook a doplnil ji dotazem, co s tím má dělat. 

„Díky zapojení několika lidí v různých facebookových skupinách jsem získala kontakt na nálezce a ten už mě dovedl na přesné místo nálezu. Místo i nejbližší okolí jsem prohledala se Samem – retrívrem speciálně vycvičeným na hledání otrávených nástrah a uhynulých zvířat. Žádná další zvířata ani samotnou návnadu jsem ale nenašla,“ popisuje Hlubocká. Případem se nyní zabývá kriminální policie.

Vzhledem k tomu, že se nástrahu terénní jednotce nepodařilo dohledat, je možné, že si pták její část přinesl i z několikakilometrové vzdálenosti. V okolí Třebohostic tedy stále existuje riziko, že se zde nachází návnada napuštěná smrtelně jedovatým karbofuranem. Lidé by proto měli dávat dobrý pozor na to, kde se jejich děti a domácí mazlíčci pohybují. V případě podezřelého nálezu návnady nebo mrtvého zvířete by lidé neměli na nic sahat a vše by měli neprodleně ohlásit policii a také České společnosti ornitologické. Na stránkách karbofuran.czjsou dostupné všechny potřebné informace. 

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.