Ilustrační foto. (Stephen Leonardi / Unsplash)
Ilustrační foto. (Stephen Leonardi / Unsplash)
Před mnoha lety jsem si zašla na přednášku ženy, která pracovala na své doktorandské práci na téma psychologická odolnost. Byla to řádová sestra, ale ne jako ty jeptišky v černobílém, na jaké si pamatuji z dětství. Tahle sestra nosila flanelové košile a čas od času si zanadávala. 

To ale není to, na co bych si pamatovala nejvíc. V paměti mi utkvělo především to, že studovala psychologickou odolnost a co přesně to znamená.

V tradiční čínské medicíně měli dávní lékaři rčení, že když je „shen“ jasný, pacient přežije. Ale když je shen matný, ponurý, vyhlídky nejsou dobré. Shen znamená v čínštině ducha, vědomí, vzpomínky, paměť a existenci bytosti, která přebývá v srdci, ale odrážejí se v jeho očích.

Jako terapeutka této medicíny souhlasím s tím, že podívat se pacientovi do očí je dobrým indikátorem jeho ducha či psychologické odolnosti a může být měřítkem  jeho vyhlídek.

V letech, která následovala po zkušenosti s „flanelovou“ jeptiškou, jsem o tématu psychologické odolnosti uvažovala a zaobírala se v hlavě otázkou, proč někteří pacienti dokáží překonat obrovskou bolest nebo postižení, zatímco jiní jsou ve srovnání s tím naprosto zdecimováni nepodstatnými zdravotními obtížemi.

A přestože neznám všechny odpovědi, jedno slovíčko mi vždy vytane na mysli, když se snažím tento jev vysvětlit – houževnatost.

Houževnatost je schopnost člověka rychle se otřepat i v těch nejtěžších situacích. Připomíná mi to prvek dřeva v čínské medicíně – od zelených výhonků, které jako jeden každé jaro raší ze země, až po flexibilní sílu vyzrálého dřeva, které se může ohnout, aniž by prasklo.

Houževnatost není jedna věc, ale soubor několika součástí, které tvoří celek. Složky houževnatosti jsou rovněž nástroje, které vám pomohou dostat se přes krušné časy. Patří sem:

Vytrvalost: Japonci mají přísloví: Upadni sedmkrát, osmkrát povstaň. Nevzdávat se, když něco nejde snadno, je klíčovým komponentem houževnatosti, ať už jde o nějakou maličkost, jako nepřestávat hrát na kytaru, i když mě bolí prsty, až po sužující okolnosti, kdy nepřestáváme fungovat ani ve chvílích silné bolesti nebo těžké nemoci.

Optimismus: věřit, že situace se nakonec zlepší, i když to zrovna vypadá, že je všechno proti vám.

Vděčnost: osobně, když mám hodně temné dny, pomáhá mi, když jsem vděčná za to, že něco funguje normálně a nekazí se, za lidi kolem sebe, a všímám si malých zázraků ve svém životě.

Sebevědomí: víra, že zvládnete krušné chvíle, kterými zrovna procházíte. Když se neustále ujišťujete, že jste schopní to zvládnout, v konečném důsledku to znamená, že to zvládnete.

Podpora okolí: mít kolem sebe skvělou partu lidí je pro celkovou houževnatost velmi důležité. Vědět, že máte v životě lidi, kteří vás vždy podrží, vám dává sílu jít dál.

Flexibilita: Aby člověk viděl věci v odstínech šedé místo jen černé a bílé či se umět podívat na situaci z jiné perspektivy, to si vyžaduje flexibilitu. Kromě toho, tak jako prvek dřeva v čínské medicíně, schopnost ohnout se a přitom se nezlomit, je jádrem houževnatosti.

Humor: když se život kolem vás hroutí, trocha humoru dokáže uvolnit napětí a vidět situaci i z jiného pohledu. Ano, jsou chvíle, kdy humor není žádaný, ale popravdě je takových málo.

Laskavost a empatie: vaše milá slova dokáží druhým lidem spravit náladu. Jistě, radovat se s někým, že dostal svou vysněnou práci, zatímco vy jste o tu vaši přišli, je docela těžké, ale pravda je, že radost dotyčného vaši situaci nijak nezhorší, jedině že byste se chtěli donekonečna s druhými porovnávat. Je celkem možné, že když druhému člověku povíte něco laskavého a budete se nefalšovaně radovat z jeho štěstí, budete mít ze sebe lepší pocit.

Každý známe jedince, kteří jsou pro druhé inspirací, protože mají schopnost žít naplno i navzdory velkému strádání. Řečeno jednoduše, je to vlastně rozdíl mezi dovedností umět se s věcmi vyrovnat, a uvíznutím na mrtvém bodě. Říkejte si tomu houževnatost nebo psychologické odolnost, schopnost věci snášet a rychle se otřepat, či se dokonce z těžkých období poučit, je způsob, jak se přes ně dostat, a snad z toho všeho vyjít i silnější.


Lynn Jaffeeová je registrovaná akupunkturistka a autorka knihy  Simple Steps: The Chinese Way to Better Health. Tento článek byl původně publikován na AcupunctureTwinCities.com



Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. Zdroj.