Sun Qian, následovnice Falun Gongu, ilegálně zatčená v Číně. Nedatované foto. (Archiv rodiny paní Sun Qian)
Sun Qian, následovnice Falun Gongu, ilegálně zatčená v Číně. Nedatované foto. (Archiv rodiny paní Sun Qian)

Kanaďace může být čínskými úřady přidělen právník, jehož obhajoba pravděpodobně nezlepší šance na propuštění

OTTAWA—Dva právníci zastupující kanadskou občanku zatčenou v Číně byli údajně v důsledku nátlaku čínských úřadů nuceni odstoupit z případu. Právní zástupci zanechali zadržovanou Sun Qian bez právní obhajoby na začátku dubna 2018.

Čínsko-kanadská podnikatelka žijící ve Vancouveru získala v Kanadě občanství v roce 2007. V Číně je vězněna již více než rok. V únoru 2017 byla zatčena, protože se věnuje tradiční duchovní praxi Falun Gong, jejíž příznivce čínský režim tvrdě potlačuje od července 1999.

Jako zakladatelka a viceprezidentka společnosti Beijing Leadman Biochemistry paní Sun Qian často pracovně cestovala mezi domem ve Vancouveru a kanceláří v Pekingu. Během pobytu v Pekingu do její rezidence 19. července 2017 údajně vrazilo více než dvacet policistů v civilním oblečení. Provedli zatčení, prohledali její byt a odvedli jí do Prvního záchytného centra v Pekingu, které je mezi disidenty notoricky známo drsným zacházením dozorců. Sun Qian v něm byla podle právního zástupce mučena pepřovým sprejem a nyní setrvává v cele číslo 414 bez právního zastoupení.

Otevřený dopis právníků poukazuje na to, že zatčení a věznění paní Sun Qian a desítek tisíc dalších následovníků Falun Gongu porušuje čínský zákon a žádá Trudeauovu vládu o pomoc ve snahách o její osvobození.

„Jedna z nejnebezpečnějších věcí, kterou může právník udělat, je přijmout zastupování následovníka Falun Gongu,“ komentuje situaci expert na Čínu Clive Ansley, právník, který 14 let žije a provozuje právní praxi na území Číny.

Příbuzným paní Sun Qian bylo řečeno, že pro ni musejí nalézt jiné právní zastoupení, jinak jí právního zástupce přidělí čínský úřad spravedlnosti. Čínští právníci se podle Asleyho případům, v nichž stojí úřady proti duchovnímu hnutí Falun Gong, vyhýbají.

„Ve velkém množství případů na soudní proces proti Falun Gongu ani nedojde, prostě je pošlou přímo na reformu v táborech nucených prací. Ačkoliv teoreticky byly pracovní tábory uzavřeny, stále tam jsou, pouze pod novým názvem,“ říká Clive Ansley.

Tlak ze všech stran

Podle sestry zadržované Kanaďanky ustoupili právníci Huang Hanzhong a Xiong Dongmeiová od obhajoby Sun Qian kvůli nátlaku jejich právní firmy, respektive tlaku nadřízených orgánů – úřadu spravedlnosti na krajské a provinční úrovni a stejně tak od Ministerstva národní bezpečnosti.

Rodina paní Sun Qian zjistila, že v srpnu 2017 právníka Huang Hanzhonga kontaktovali úředníci z různých úrovní Úřadu spravedlnosti a žádali ho, aby před 19. Národním kongresem komunistické strany nevyvolával žádné „incidenty“ nebo problémy. Specielně jej požádali, aby jim reportoval o vývoji případu Sun Qian a dalšího „citlivého“ případu, což právník údajně odmítl udělat.

Pod další tlak úřadů se dostal v únoru 2018, kdy s ním vedli státní úředníci mnohonásobnou konverzaci, jejímž cílem bylo právníka přimět, aby nepodával žádné rozhovory zahraničním médiím. Nakonec mu přikázali, aby z případu Sun Qian a dalšího citlivého případu odstoupil. Od tohoto bodu se podle rodiny zadržované Huang z jejího případu stáhl.

Druhá právní zástupkyně Xiong Dongmeiová byla údajně vystavena stejnému druhu nátlaku.

V srpnu minulého roku byla její právní firma podrobena několikanásobné inspekci Úřadu spravedlnosti, což její kolegy značně znervóznilo. Ze strachu začal ředitel firmy protestovat proti vyplnění trestní stížnosti na úřady jménem Sun Qian.

Na začátku tohoto roku úřady oslovily její příbuzné – bratra, švagrovou a neteř žijící v jiném městě, aby za ní odcestovali do Ťi-nanu, kde žije, a přinutili ji opustit případ Sun Qian. V tu dobu se začala právnička obávat, že úřady pozastaví její právnickou licenci, což už se několika právníkům v obdobných případech stalo.

Na začátku dubna 2018 telefonicky kontaktoval sestru zadržované Kanaďanky soudce s příjmením Li, který údajně pracuje pro soudní dvůr v pekingském okrese Chaoyang. Informoval ji, že Xiong Dongmeiová již dále nebude Sun Qian zastupovat. Li požádal rodinu zadržované, aby našla jiného právníka, jinak jí Úřad spravedlnosti jednoho přidělí. Soudce údajně řekl, že jakmile se najde právní zástupce, případ může do jednoho měsíce jít k soudu.

Huang Hanzhong a Xiong Dongmeiová převzali případ v červnu 2017 poté, co z případu odstoupil právník Glen Gao, který kanadskou občanku původně zastupoval. Gao si verbálně stěžoval prokurátorovi v záchytném centru, kde měla být Sun Qian mučena vězeňskými strážemi.

Brzy poté Gao od případu odstoupil, neboť na něj jeho místní Úřad spravedlnosti začal vyvíjet nátlak.

Podle informací deníku Epoch Times Gao prohlásil, že jediný způsob, jak by se mohl udržet v právní obhajobě Sun Qian, bylo stát se „informátorem“ čínských úřadů, což odmítl.

V pozadí nátlaku

Kromě skutečnosti, že komunistická strana stále pronásleduje duchovní hnutí Falun Gong, stojí v pozadí nátlaku na právníky ještě jiná skutečnost. Podle rodiny zadržované Kanaďanky trestní stížnost, kterou podali, široce prokazuje ilegální povahu pronásledování.

V prosinci 2017, před plánovanou návštěvou kanadského premiéra Justina Trudeaua v Pekingu, zaslali právníci paní Sun Qian premiérovi otevřený dopis. Obsah dopisu poukazuje na to, že zatčení a věznění paní Sun Qian a desítek tisíc dalších následovníků Falun Gongu porušuje čínský zákon a žádá Trudeauovu vládu o pomoc ve snahách o její osvobození.

Navíc na začátku roku 2018 podali právníci trestní oznámení proti řediteli pekingského úřadu Veřejné bezpečnosti a prokurátorovi, zodpovědnými za případ paní Sun Qian, za nesprávné užití čínského zákona pro její zatčení a věznění.

Právník Clive Ansley pokazuje na to, že když začala celostátní represivní kampaň proti Falun Gongu v červenci 1999, Čínská komunistická strana vytvořila mimosoudní agenturu nazvanou Úřad 610, která měla řídit věci spojené s potlačováním Falun Gongu, což zahrnuje vedení a výsledek soudních procesů.

„Úřad 610 kompletně nahrazuje soud a celý právní proces, a soudy samotné mají příkaz nepřijímat žádné právní žaloby od následovníků Falun Gongu,“ uvedl Ansley. 

Podle Yiyang Xia, staršího ředitele oddělení politiky a výzkumu lidskoprávní organizace Human Rights Law Foundation, je zcela běžné, že jsou právníci v Číně vylučováni, trestáni a v některých případech dokonce mučeni za přijímání obhajoby lidí praktikujících Falun Gong.

Yiyang Xia dodává, že právníci určení Úřadem spravedlnosti budou navrhovat jejich klientům, aby přijali výrok – vinen.

„Předpokládá se, že v případě Falun Gongu budou držet linii s komunistickou stranou. Proto tedy nebudou argumentovat proti základnímu bodu případu – tedy, že pronásledování Falun Gongu je ilegální a protiústavní,“ míní Xia.

Yiyang Xia rovněž poznamenal, že soudní slyšení s následovníky Falun Gongu je jednoduše zinscenovaná show, při níž byl verdikt a odsouzení rozhodnuty ještě před tím, než slyšení začalo.


Přeložil Milan Kajínek; Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.
http://www.epochtimes.cz/2018042224130/Pravnici-zastupujici-Kanadanku-veznenou-v-Cine-pod-tlakem-opustili-jeji-pripad.html