Kritici, jako například ředitel Společnosti pro ohrožené národy Ulrich Delius, k tomu řekl: „Místo podporování lidských práv stvořil Trevír poutní místo pro komunistické funkcionáře, kteří se opírají o Marxovu ideologii, když chtějí svévolně cenzurovat, věznit, mučit a zabíjet.“
Také historik Hubertus Knabe, šéf památníku Berlin-Hohenschönhausen v bývalé věznici Stasi je toho názoru, že Trevír měl tento dar z Číny odmítnout. V rozhovoru pro Augsburger Allgemeinen vysvětluje: „Zrovna od komunistické strany, která zotročuje největší národ na zemi a menšiny násilím potlačuje, přijímá město Trevír Marxův pomník!“
„Nikdo tady tu sochu nechce.“ – Sonja Flesch-Reissová, obyvatelka města Trevír
Trevírská radní frakce FDP (svobodní demokraté) a Zelení přednesli na poslední schůzi rady německého města Trevír před oslavami narozenin Karla Marxe 5. 5. 2018 rezoluci, v níž žádají městskou radu o odsouzení četných porušování lidských práv a omezování osobní svobody čínským režimem.
Týká se to i partnerského města Sia-men, kde dochází ke stejnému porušování lidských práv, které je třeba odsoudit a požadovat prosazení základních lidských práv podle charty lidských práv OSN v ČLR.
Jak 1. února 2018 informoval magazín Reflex, oslavy dvoustého výročí narození Karla Marxe v německém městě Trevíru zahájí sám předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Slavnost za poněkud komediálních okolností – zavilého ateistu Marxe budou oslavovat v proslulé Konstantinově bazilice, tedy sídle prvního křesťanského císaře římské říše,“ píše Reflex.
Z informací Reflexu také vyplývá, že poté co v Trevíru vztyčí novou bronzovou Marxovu sochu, kterou městu darovala Čína, vypukne série několika gigantických výstav založených na odkazu jeho života a díla.
Socha je pro trevírské občany nežádoucí
V Trevíru samotném si údajně téměř žádný občan sochu nepřeje. Sonja Flesch-Reissová, jejíž rodina v Trevíru žije, se pro Epoch Times vyjádřila: „Nikdo tady tu sochu nechce. Tady žijí především katolíci a pro katolíka je marxismus ďáblovým dílem.“
Město však přijmutí daru vysvětluje tím, že se snaží o „vypořádání se“ s tématem Karel Marx: „Kde jinde než v Trevíru je třeba se s ním vypořádat?“ řekl vedoucí úředník města Andreas Ludwig.
Předběžnou rezoluci městské radě Trevíru podepsali radní Reiner Marz za Zelené a za FDP radní Tobias Schneider. Rezoluce byla předána na zasedání rady k hlasování. Dle informací města dojde pravděpodobně k pozměňovacímu návrhu ze strany CDU (křesťanští demokraté) a SPD (sociální demokraté).
Předběžný text žádosti zní následovně:
Rezoluce k situaci lidských práv v Číně:
Vážený pane primátore,
na schůzi městské rady 18. dubna 2018 podáváme následující žádost:
Čínská lidová republika daruje městu Trevír bronzovou sochu Karla Marxe k 200 výročí jeho narození. Socha bude odhalena 5. 5. 2018 na Simeonstiftplatzu. Z tohoto důvodu má městská rada vydat následující rozhodnutí:
1. Město Trevír odsuzuje četná porušování lidských práv a omezení svobody, kterých se čínský stát dodnes dopouští na svých občanech, a to i těch z partnerského města Sia-men.
2. Trevírská městská rada požaduje prosazení základních práv ukotvených v chartě lidských práv OSN v ČLR.
3. Trevírská městská rada požaduje rozpuštění nelidského systému pracovního tábora Laokai, mimo jiné i RTL (Re-education through labor) Camps Sia-men Prison a Ťiang-tchou Salt Mine v bezprostřední blízkosti našeho partnerského města Sia-men.
4. Trevírská městská rada požaduje okamžité propuštění a rehabilitaci vězňů uvězněných na základě jejich politické orientace, náboženské příslušnosti, jejich příslušnosti k určité národnostní skupině, jejich nasazení za lidská práva, jakož i praktikování Falun Gongu.
5. Trevírská městská rada požaduje okamžité ukončení nelidského obchodování s orgány od zemřelých i dosud žijících vězňů ve věznicích i v pracovních táborech se souhlasem čínského státu.
6. Trevírská městská rada požaduje podle článku 5 Charty pro lidská práva OSN ukončení mučení vězňů, osob ve vyšetřovací vazbě a vězňů v pracovních táborech v Číně.
7. Trevírská městská rada požaduje okamžité ukončení ve vývoji se nacházejícího tzv. systému sociálního kreditu, který mají sloužit k úplnému a celistvému dohledu nad
čínským obyvatelstvem.
8. Trevírská městská rada požaduje ukončení státní cenzury médií v ČLR.
9. Trevírská městská rada požaduje zaručení svobodné práce zahraničních novinářů v Číně.
10. Zástupci města Trevír jsou vyzváni, aby při oficiálních kontaktech se zástupci Číny, jakož i se státními čínskými organizacemi, institucemi a podniky upozorňovali na výše zmíněné požadavky a objasnili stanovisko trevírské městské rady.
Německá Asociace Falun Dafa zaslala městu otevřený dopis
Členové hnutí Falun Gong v Německu mají rovněž velké obavy kvůli příjmu „jedovatého“ daru z Číny. Waltraud Ng z německé Asociace Falun Dafa proto napsala otevřený dopis primátorovi a všem radním města Trevír, který uveřejnily Epoch Times:
Vážený pane primátore,
Vážení členové předsednictva,
Vážení členové městské rady,
jak víte, Komunistická strana Číny inspirovaná Karlem Marxem jenom v Říši středu – Číně – zanechala svému potomstvu pomník s 80 milióny lidských obětí.
Jedním příkladem neustálého porušování lidských práv v komunistické Číně je pronásledování Falun Gongu. V průběhu čínské historie existovaly tisíce různých buddhistických a taoistických kultivačních škol. Uchopení moci Komunistickou stranou Číny v roce 1949 učinilo konec této tradici a kultivace byla označena za „pověru“ a pronásledována. Buddhistická kultivační škola Falun Gong je v této době nejvíce pronásledovanou skupinou v Číně.
My, praktikující Falun Gongu v Německu, Vás tímto prosíme u příležitosti odhalení pomníku Karla Marxe 5. 5. 2018 – veřejně připomenout oběti Komunistické strany Číny a zasadit se za ukončení pronásledování Falun Gongu.
Kromě toho bychom chtěli zdůraznit, že se s našimi požadavky v rezoluci ohledně lidských práv v Číně plně ztotožňují členové frakce Zelených a FDP. Vyzýváme Vás k odsouhlasení této rezoluce.
S přátelskými pozdravy
Watraud Ng
Článek přeložila Míla Chocholová
Upravil Milan Kajínek; Zdroj
Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.