Lékař v jedné z budov v pekingské nemocnici Ditan, Čína, 3. května 2009.
Lékař v jedné z budov v pekingské nemocnici Ditan, Čína, 3. května 2009.


Šen Pao-čung, zástupce prezidenta Akademie lékařských věd provincie Chei-lung-ťiang a prezident Čtvrté přidružené nemocnice Harbinské lékařské univerzity, byl vzat do vyšetřování orgány Komunistické strany Číny kvůli podezření ze „závažného porušení stranické disciplíny“, uvedla čínská státní tisková agentura Sin-chua 7. dubna 2018.

Zmíněná fráze popisující obvinění je často používaným eufemismem pro korupci. Od převzetí moci v roce 2012 využil současný čínský vůdce Si Ťin-pching protikorupční kampaň k odstranění politických nepřátel a zkorumpovaných úředníků.

Čínské úřady dosud nezveřejnily, z čeho byl Šen konkrétně obviněn, ale je známo, že nemocnice, kterou měl na starosti, se v minulosti ocitla v hledáčku zahraničních nevládních vyšetřovacích skupin, které prověřovaly obvinění čínských nemocnic z obchodování s lidskými orgány. Nevládní organizace nyní ve spojitosti s Šenovým zatčením poukazují na důvodná podezření čínských nemocnic ze zneužívání vězňů svědomí k orgánovým transplantacím.

Podle zpráv z čínských státních médií je Šen Pao-čung dobře známou osobností v lékařských a akademických kruzích, která získala několik titulů a ocenění. Čínský deník Science and Technology 11. března oznámil, že Šenův lékařský tým publikoval v zahraničním lékařském časopise článek o léčbě rakoviny.

20180510-cina2
Na této fotografii pořízené 14. května 2013 jsou zachyceny dvě nemocniční sestry před budovou A3 nemocnice v jihozápadním Šanghaji. (Peter Parks / AFP / Getty Images) 

Již v roce 2009 tu a tam prosakovaly na veřejnost zvěsti o tom, že je Šen zapojen do korupce. Jedním z příkladů je příspěvek publikovaný na populárním čínském internetovém fóru Tianya, zveřejněný v březnu 2009, který tvrdí, že Jang Jen-ming, právní zástupce lékařské technologické firmy v provincii Chei-lung-ťiang, žádal a přijal úplatky s použitím jména Šen. Od roku 2004 do dnes „obdržel Jang takové množství peněz, že by to stačilo na odsouzení k trestu smrti“, uvádí komentář.

První náznaky spojitosti doktora Šena s korupcí se datují do září 2004, kdy byl jmenován prezidentem Čtvrté přidružené nemocnice Harbinské lékařské univerzity.

Podle vyšetřovací zprávy zveřejněné stránkami Minghui.org v říjnu 2006 [1], využívalo oddělení anatomického výzkumu v Harbinské lékařské univerzity opuštěnou tovární budovu na na okraji Harbinu ke skladování mrtvých těl a jejich následnému prodeji do zahraničí. Není jasné, k jakému účelu měla být těla využívána. O nejasném původu těl se hovoří například v souvislosti s výstavami mrtvých těl obecně nazývanými jako „Bodies“. Spojitost s touto nemocnicí však nebyla podle našich informací prokázána.

Stránky Minghui.org uvádějí, že místní obyvatelé si všimli, že do továrny během noci vjíždějí a zase odjíždějí početné vozy, a ohlásily to policii. Šetření případu se údajně vedení nemocnice podařilo zastavit a vyhnout se veřejnému odhalení.

Nejasné vedlejší činnosti nemocnice sledovala také nevládní organizace WOIPFG ve spojitosti s transplantacemi orgánů pocházejícími od nedobrovolných dárců, konkrétně disidentů z čínského vězeňského systému. WOIPFG prověřovala první, druhou, třetí a čtvrtou přidruženou nemocnici Harbinské lékařské univerzity.

20180510-cina3
Osvětová akce upozorňující na zločiny odebírání orgánů vězňům svědomí v ČLR, Kanada, Ottawa, 2008. (The Epoch Times)

V zaznamenaném telefonickém rozhovoru uskutečněném v roce 2016 sdělil [2] Dr. Čchen Čao-jen z druhé přidružené nemocnice Harbinské lékařské univerzity vyšetřovatelům, že „od roku 1999 začali provádět transplantace ledvin od živých dárců“. To by podle vyšetřovatelů mohlo souviset s represivní kampaní čínského režimu proti duchovnímu hnutí Falun Gong, která začala právě v roce 1999. Zapojení druhé přidružené nemocnice znamená, že o celé věci musela Harbinská lékařská univerzita vědět a že podobné praktiky mohly probíhat i ve zbývajících třech přidružených nemocnicích.

Další nezávislá šetření ukazují, že velké množství vězněných následovníků Falun Gongu bylo od července 1999 internováno v čínském vězeňském systému, kde byli vystavováni nejenom mučení, ale i nevysvětlitelným a velice podrobným lékařským prohlídkám, nápadně shodným s prohlídkami dárce orgánu před transplantací. Zprávy zveřejněné bývalým kanadským ministrem zahraničí Davidem Kilgourem, právníkem Davidem Matasem [3] nebo investigativním novinářem a publicistou Ethanem Gutmannem [4] dokládají existenci „šedé“ obchodní sítě spojující vězeňský systém s převážně vojenskými nemocnicemi, které podle výpovědí svědků zneužívají vězně svědomí jako nedobrovolné dárce orgánů.

Účast doktora Šena Pao-čunga na ilegálním obchodu s lidskými těly a orgány je v tuto chvíli pouze spekulativní. Stejně tak podezření přidružených nemocnic. Jeho zatčení však podle nevládních organizací naznačuje, že se v nemocnicích pod záštitou Harbinské lékařské univerzity odehrávalo více, než se jim dosud podařilo doložit.

Reportér Gao Yi z televize New Tang Dynasty Television přispěl k této zprávě.

Článek byl redakčně zkrácen a upraven; Přeložil a upravil Milan Kajínek; Originální článek zde.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.



POZNÁMKY:

[1] Vyšetřovací zpráva zveřejněná stránkami Minghui.org v říjnu 2006.
http://www.minghui.org/mmh/articles/2006/10/10/139761.html#2006-9-25-xs-4

[2] Zaznamenaný telefonický rozhovor uskutečněný v roce 2016 ngo WOIPFG.
https://www.zhuichaguoji.org/node/45813

[3] Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – David Kilgour a David Matas.
http://organharvestinvestigation.net

[4] Shrnutí sedmiletého terénního výzkumu publicisty a spisovatele Ethana Gutmanna.
http://www.cpress.cz/jatka-3/