Obecní dům, dříve také Reprezentační dům v Praze, je okouzlující secesní stavbou. (Uoaei1 – Vlastní dílo / CC BY-SA 4.0)
Obecní dům, dříve také Reprezentační dům v Praze, je okouzlující secesní stavbou. (Uoaei1 – Vlastní dílo / CC BY-SA 4.0)
Obecní dům v Praze, původním názvem také Reprezentační dům, nabízí velkolepou exkurzi do světa českého divadla pohledem fotografů. Jeho secesní prostory zvou návštěvníky a zájemce na výstavu Česká divadelní fotografie 1859–2017, která je během května a června 2018 přístupná veřejnosti ve výstavních sálech. Výstava nabízí příběh historie českého divadla od poloviny 19. století až po současnost pohledem objektivu fotografického aparátu.

V rámci vernisáže byli oznámeni také laureáti soutěže Přehlídka divadelní fotografie. Oceněnými fotografy na prvních pozicích jsou Jakub Hrab, Adéla Vosičková a Jiří Drbohlav. Do soutěže se přihlásilo 121 tvůrců s 1 348 fotografiemi z let 2015–2017.

Legendy fotografie

Zájemci o magický svět divadla i milovníci kouzla okamžiku zvěčněného stiskem spouště na fotografickou desku, filmový pás či do miliónů pixelů, mohou obdivovat historické i novodobé portréty hereckých hvězd stejně jako fotografie z inscenací renomovaných velkých i studiových scén napříč republikou. Expozice nabídne rovněž fascinující exkurze do zákulisí i neotřelé pohledy na architekturu divadelních budov.

Autory snímků, které vznikly od poloviny 19.  století až po současnost, jsou legendy, jako například František Drtikol, Miroslav Hák, Václav Chochola, Jaroslav Krejčí, Viktor Kronbauer nebo Bohdan Holomíček, či pocházejí ze slavného fotografického Ateliéru Langhans a mnoha dalších.

Přispěli Divadelní ústav, Národní muzeum i sběratelé

Česká divadelní fotografie 1859–2017 se zaměřuje i na řadu dalších aspektů historie českého divadla a fotografie. To vše je k vidění v originální instalaci ve formě obřího historického fotoaparátu.

„Výstava je vyvrcholením dlouholeté a intenzivní práce, které se Institut umění – Divadelní ústav v oblasti dokumentace divadelní fotografie věnuje,“ říká jeho ředitelka Pavla Petrová a dodává: „Musím poděkovat také našemu spolupořadateli Národnímu muzeu i řadě dalších institucí a soukromým sběratelům, bez nichž bychom takového rozsahu a kvality výstavy nemohli dosáhnout.“

Současná sonda do objektivu současných tvůrců

Rozsáhlou sondou do dílny současných tvůrců, dokumentujících svět před i za pomyslnou či skutečnou oponou, je samostatná část, která představuje výsledky fotografické soutěže Přehlídka divadelní fotografie. Do soutěže se přihlásilo 121 tvůrců s 1 348 fotografiemi z let 2015–2017. V rámci slavnostní vernisáže byli oznámeni laureáti tří soutěžních kategorií: Profesionální (Inscenace a Portrét v roli) a Studentské (Volná tvorba s divadelní tematikou). Oceněnými fotografy na prvních pozicích jsou Jakub Hrab, Adéla Vosičková a Jiří Drbohlav, druhé ceny patří Viktorovi Kronbauerovi, Petrovi Neubertovi a Vladimírovi Ludvíkovi, pomyslný bronz získalo dílo Patrika Boreckého, Radovana Šťastného a Libora Galii a zvláštní Cenu CZECH PHOTO převzal Tomáš Lelek.

20180516-od
Fotografie z pantomimického představení Etudy, Divadlo Na zábradlí (Režie: Ladislav Fialka, Scénografie: Boris Soukup). (Jaroslav Krejčí / 1960, Fotografický fond)

Foto jako dokumentace divadelní architektury

Fotografie vždy hrála významnou úlohu v propagaci divadel. Výstava nabídne historické i současné plakáty, programy a další reklamní materiály. Středem zájmu pořadatelů výstavy je i dokumentace divadelní architektury. Díky historickým fotografiím se zachovala podoba divadelních budov, které již nestojí nebo prošly zásadní proměnou. Výstava nás zavede rovněž do hereckých šaten, ředitelských kanceláří, za jevištní technikou počátku minulého století, i do soukromí herců a režisérů. Fotografování v zákulisí bylo doménou například Václava Chocholy nebo Karla Drbohlava.

„Skutečné divadelní fotografie nejsou jen obrázky do programu či faktické zachycení reality. Opravdová tvůrčí práce je hlavně nositelkou emocí, atmosféry, tajemna a vůbec všeho, co je slovy jen těžko popsatelné. Divadlo je v první řadě věcí vztahů a fotograf má právo i povinnost je rozkrývat, a podle svého interpretovat,” říká předseda poroty, přední český divadelní fotograf Josef Ptáček.

Výstava, která potrvá až do 24. června 2018, nabízí i bohatý doprovodný program. Například každou neděli se uskuteční dílna pro děti. I samotná prohlídka výstavy nabízí celou řadu tvůrčích činností pro malé návštěvníky.

Pro profesionální fotografy se uskuteční několik odborných workshopů. Jsou připraveny komentované prohlídky i dílny pro seniory. Po dva víkendy zpestří návštěvníkům výstavu fotografický ateliér Vandy Hybnerové. U příležitosti výstavy vyšla i stejnojmenná kniha.

Výstava je také součástí oslav 100. výročí založení Československa.


Více informací:

www.divadelnifotografie.cz ,

www.facebook.com/divadelnifotografie


Podle zdroje: TZ

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.