Vysněný snímek Terryho Gilliama – Muž, který zabil Dona Quijota. (bioscop.cz)
Vysněný snímek Terryho Gilliama – Muž, který zabil Dona Quijota. (bioscop.cz)
Režisér Terry Gilliam si údajně doslova vysnil svůj nejnovější snímek Muž, který zabil Dona Quijota, jehož projekce uzavřela filmový festival v Cannes.

O realizaci filmu se Terry Gilliam podle svých slov snažil téměř 20 let. Po deseti letech příprav a shánění finančních prostředků v roce 2000 spustil natáčení. Tehdy se před kameru postavili Johnny Depp a Jean Rochefort, ale od první klapky štáb stíhala jedna katastrofa za druhou. Krupobití zničilo drahou techniku, natáčení stále rušily průlety stíhaček a Rochefort onemocněl, takže musel odjet do Francie a podrobit se operaci. Projekt byl zrušen po šesti natáčecích dnech.

Místo původně plánovaného snímku natočili dokumentaristé z jeho štábu originální dokument Ztracen v La Mancha.

Gilliam se ale odmítal vzdát a svůj sen o natočení pohádkového dobrodružství nakonec uskutečnil s herci Adamem Driverem (Star Wars), Jonathanem Prycem (Piráti z Karibiku), Olgou Kurylenkovou (Quantum of Solace) a Stellanem Skarsgårdem (Mamma Mia).


O filmu

Toby býval idealistickým filmovým studentem. Jeho ztvárnění příběhu Dona Quijota, které natočil v malebné španělské vesnici, mělo obrovský úspěch. Ale to bylo kdysi. Z Tobyho se stal arogantní a cynický režisér reklam. Peníze a sláva ho změnily k nepoznání.

Poté, co se Tobymu dostane do rukou stará kopie jeho studentského filmu, vydává se na místo, kde před mnoha lety svůj opus vytvořil. Zjišťuje, že jeho tehdejší počin měl na obyvatele ospalé vesnice strašlivý vliv. Potkává starého pomateného výrobce obuvi, který se domnívá, že je Don Quijot a Toby jeho Sancho Panza. Toby se ocitá uvězněný v bizarních fantaziích starého pána. Rozlišit realitu od fikce je pro něj stále těžší.

20180522-film-muz-ktery-zabil-dona-quiota2
20180522-film-muz-ktery-zabil-dona-quiota3
Z filmu Muž, který zabil Dona Quijota. (bioscop.cz)

V průběhu svých komických a stále více surrealistických dobrodružství je Toby nucen čelit tragickým důsledkům filmu, který navždy změnil naděje a sny malé vesničky.

Gilliam ve snímku řeší otázky, zda může Toby získat zpět svoji lidskost a zda může Don Quijot přežít své šílenství?

20180522-film-muz-ktery-zabil-dona-quiota4
 
Premiéra 5. července 2018, Délka 132 minut * ČSFD * IMDB

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.