Ilustrační foto. Kvetoucí třešně v areálu univerzity Wu-chan 22. března 2018 ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej v Číně. (Wang HE / Getty Images)
Ilustrační foto. Kvetoucí třešně v areálu univerzity Wu-chan 22. března 2018 ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej v Číně. (Wang HE / Getty Images)
Vzhledem k tomu, že v Číně získalo hnutí #MeToo značnou podporu, začalo více žen vystupovat na veřejnost, aby svědčily o vysokém výskytu sexuálního zneužívání na univerzitních kampusech v Číně.

Žena jménem Li Jou-jou, která nyní žije v Kanadě, před časem odhalila ve svém příspěvku na internetu, že její kamarádka z univerzity před 20 lety spáchala sebevraždu poté, co byla sexuálně napadena svým profesorem na Pekingské univerzitě – jedné z nejprestižnějších univerzit v Číně.

5. dubna 2018 zveřejnila absolventka Pekingské univerzity článek o tom, že bývalý profesor čínského jazyka na univerzitě v Pekingu sexuálně napadl její kamarádku Kao Jen. Trauma z této zkušenosti podle ní nakonec přivedlo Kao Jen ke spáchání sebevraždy v roce 1998.

20180527-mee2
Kao Jen, bývalá studentka Pekingské univerzity, spáchala sebevraždu po sexuálním útoku svého profesora Šena Janga. (Snímek obrazovky)

Li prozradila, že Kao Jen se nejprve zapsala na čínském jazykovém a literárním oddělení, kde byla zvolena členkou studijního výboru profesorem Šenem Jangem (nyní 63 let), který je v současné době ředitelem oddělení lingvistiky na univerzitě v Nan-ťingu.

Na jaře a létě roku 1996 se jí údajně Kao Jen svěřila s tím, že ji Šen požádal, aby jej navštívila u něj doma a diskutovala s ním o akademických otázkách. Během návštěvy ji však sexuálně napadl.

V té době Šen, který byl ženatý a měl děti, měl také sexuální vztahy s jinou její spolužákyní. Profesor Šen prý spolužákyni, s níž měl poměr, prozradil, že Kao Jen svedl, a ta se vůči ní stala neurotická.

Číňanka na internetu dále napsala, že poté, co se po škole rozšířily zvěsti o tom, co se mezi nimi stalo, nemohla Kao Jen unést tlak, kterému byla vystavena, a 11. března 1998 spáchala sebevraždu, když se otrávila plynem ve svém domě. Bylo jí 21 let.

Pozdě, ale přece

Pekingská univerzita reagovala na zveřejněné informace 6. dubna 2018 a uvedla, že Šen byl potrestán v červenci 1998 poté, co škola odhalila existenci jeho vztahu s Kao Jen. Není však jasné, jakým způsobem.

Škola Svobodných umění na nanťingské univerzitě, kde je v současné době Šen Jang zaměstnán, vydala prohlášení, v němž uvádí, že došlo k zanedbání povinností, když najali profesora Šena Janga, kterému nyní doporučili, aby odstoupil. Univerzita v Šanghaji, kde byl Šen Jang zaměstnán na částečný úvazek, také oznámila ukončení pracovního vztahu se jmenovaným profesorem.

Vrchol ledovce

Vysokoškolská profesorka jménem Li z provincie Kuang-tung, která 9. dubna 2018 uskutečnila rozhovor s rádiem Free Asia, uvedla, že skandál okolo profesora Šena Janga ukazuje rozsah morálního úpadku v čínské společnosti a stranické byrokracie komunistické strany. Praxe udržování milenek a sexuálního obtěžování u podřízených ženského pohlaví je podle ní obzvláště závažná u čínských vládních úředníků.

Olej do ohně přilil Lu Nan, známý absolvent univerzity Renmin, který v rozhovoru pro rádio Free Asia řekl, že orgány Čínské komunistické strany drží univerzity pod přísným dohledem. Někteří zaměstnanci školy jsou z Úřadu pro vnitřní bezpečnost nebo Ministerstva pro státní bezpečnost – zpravodajské a bezpečnostní agentury čínského režimu. Za takových okolností je podle něj velmi inspirující, že se studenti z pekingské univerzity odvážili veřejně vystoupit proti sexuálním útokům.

V červnu roku 2012 zveřejnil Chan Ling-kuo, starší komentátor událostí v Číně, na čínském ekvivalentu Twitteru Sina Weibo, že děkani a profesoři na Pekingské univerzitě mají „nevyslovená pravidla vůči studentkám“, čímž naznačoval, že sexuální obtěžování nebo sexuální vztahy se studentkami jsou veřejným tajemstvím, známém po celém kampusu.

„Některé studentky takové zacházení akceptují za účelem absolvování zkoušek, získání doktorských titulů nebo získání diplomů. Některé studentky bez prostředků to akceptují, aby získaly stipendium,“ napsal Chan Ling-kuo v šokujícím prohlášení.


Přeložil Milan Kajínek; Zdroj.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.