Prezident Donald Trump při odjezdu jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Bílý dům, Washington, 22. května 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Prezident Donald Trump při odjezdu jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Bílý dům, Washington, 22. května 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Spojený státy americké uvalí 25% clo na dovážené čínské zboží v hodnotě 50 miliard amerických dolarů. V úterý 29. května to oznámil Bílý dům.

Clo se bude vztahovat na technologicky významné průmyslové zboží. Trumpova administrativa sesbírala zpětnou vazbu od spotřebitelů v souvislosti s potenciálními produkty a finální seznam dotčených produktů vydá 15. června.

„Odteď očekáváme, že obchodní vztahy budou férové a oboustranné,“ prohlásil v této souvislosti prezident USA.

Trump už dříve prohlásil, že Čína vzala Spojeným státům výhodu neférovými obchodními praktikami, jako třeba průmyslovými dotacemi a obchodními překážkami. Komunistický režim se také angažuje v bujících krádežích intelektuálního vlastnictví. Trump chce těmito cly vynahradit ztráty.

Oznámení je tak trochu překvapením. Americký ministr financí Steven Mnuchin totiž začátkem měsíce řekl, že uvalení cel bude pozastaveno kvůli pokračujícím obchodním jednáním amerických vyjednávačů s jejich čínskými protějšky.

Původně Bílý dům navrhoval sankce ve výši 150 miliard dolarů. Snížení na 50 miliard je odrazem Trumpova standardního přístupu k vyjednávání: říct si nejdříve o více, než můžete dostat, a nakonec dojednat lepší pozici, než by se většině lidí zdálo uskutečnitelné.

Obchodní zástupci USA pokračují u Světové obchodní organizace (WTO) ve sporech s Čínou. Zahájili je v březnu kvůli „diskriminačním požadavkům na technologické licence“ Pekingu, informoval Bílý dům.

Trumpova administrativa již u WTO vyhrála jeden obchodní spor s Čínou v únoru. Výsledkem bylo, že Čína zrušila „neférová antidumpingová a vyrovnávací cla“ na export americké drůbeže.

USA chystají i zavedení investičních omezení a kontroly exportů, jejichž účelem je omezit přístup Číňanů a jejich společností k americkým technologiím. Seznam omezujících opatření bude dle Bílého domu vydán 30. června.

Minulý týden se nechal Trump slyšet, že dosáhl dohody s čínskou telekomunikační firmou ZTE, aby zůstala na trhu. Řekl, že ZTE je částí rozsáhlejších obchodních jednání. USA uvalily na ZTE tvrdé sankce kvůli obavám z národní bezpečnosti. To přimělo čínského prezidenta Si Ťin-pchinga osobně požádat Donalda Trumpa, aby se v případu angažoval.


Přeložil: J. S.; Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Čtěte také:

Čína kupuje z Evropy klíčové technologie, v USA má už omezení

Čína bez cenzury: Obchodní válka mezi USA a Čínou? (video)

Výbor kongresu USA označil Huawei a ZTE za bezpečnostní hrozbu