(vlevo) Australský premiér Malcolm Turnbull. (Kredit: Mark Metcalfe / Getty Images) (vpravo) John Garnaut. (Screenshot via U.S. House Armed Services Committee / Youtube)
(vlevo) Australský premiér Malcolm Turnbull. (Kredit: Mark Metcalfe / Getty Images) (vpravo) John Garnaut. (Screenshot via U.S. House Armed Services Committee / Youtube)

Přísně tajná zpráva, kterou nechal v srpnu 2016 vypracovat australský premiér Malcolm Turnbull, odhalila rozsah infiltrace Komunistické strany Číny do australské politiky. 


Zdroj z tajných služeb s přehledem o vyšetřování sdělil ABC, že strana se za posledních 10 let pokouší působit v australské politice na všech úrovních, od vlády až po lokální městské rady.

Dle 9news vedl vyšetřování John Garnaut, bývalý poradce premiéra. Výsledný report obsahuje „sérii velmi vážných varování“, která vedla Turnbullovu vládu k návrhu nového zákona o špionáži a zahraničním vměšování se, jenž byl parlamentu představen v prosinci 2017.

I když jsou zjištění v reportu „nezbytně utajovaná“, Turnbull řekl v parlamentu, že strana potají získává vliv v australských médiích, univerzitách a u volených členů parlamentu. Ve svém prohlášení uvedl: „Důvody pro zadání této práce byly opodstatněné a výstupy z ní nás přiměly k podniknutí dalších kroků.“

Garnautova zjištění

John Garnaut odešel z veřejného sektoru a nyní má svoji vlastní konzultační firmu v Melbourne. Svá zjištění poskytl v březnu americkému armádnímu výboru. Mimo jiné v něm říká: „Aktivity Číny se staly natolik bezostyšnými a agresivními, že je už nelze přehlížet.“


Dodal, že „z volně dostupných zdrojů víme, že se to děje na univerzitách, v obchodních kruzích, čínských komunitách, v médiích a politice a ve vládě.“ Dle Garnauta pracuje čínská komunistická strana na svém vlivu rafinovaně, nabízením zvýhodněných přístupů, budováním osobních vztahů a odměňováním donašečů. „Když použiji jejich terminologii, strana ,vyhrává bez bojeʻ,“ řekl Garnaut.

Austrálie coby „testovací půda“ infiltrace strany

Garnaut popsal, jak Komunistická strana Číny ovlivňuje demokratické země jako USA a Austrálii: „V této oblasti Komunistická strana Číny manipuluje stimuly v našich zemích s cílem udávat směr konverzacím, řídit pohledy na věci a naklánět si politické a strategické podmínky ke své potřebě.“

Dle žurnalisty Rowana Callica je Austrálie klasickou testovací půdou čínského režimu: „Čína sebevědomě věří, že její systém je teď na správné straně světové historie. Testuje, zda má páku dostatečně silnou na to, aby vytěžila zisk v diplomatických a dalších oblastech, s Austrálií jako testovací půdou.“

Garnaut řekl, že některé vyspělé demokracie jako USA a Austrálie už začínají dopady vlivů přehodnocovat a diskutovat o nich. „Tyto aktivity vměšování se narušují důvěru, na které jsou postaveny demokratické a multikulturní systémy. Korumpují politické procesy, a to do takového rozsahu, že mají přímý vliv na parlamentní systém a narušují tak suverenitu země jako takovou,“ prohlásil Garnaut.

Ve své řeči v minulém roce týkající se nového zákona proti vměšování se Turnbull řekl: „Toto není jen apel na zaujetí postoje USA. Je to jasný apel všem otevřeným společnostem kdekoliv.“ „Musíme zajistit, aby byla australská demokracie pevná vůči všem hrozbám jakýchkoliv zemí teď i v budoucnu,“ dodal.

Podívejte se také na video: Útěkem z čínského konzulátu riskoval život: Rozhovor s Chen Yonglinem



Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. Zdroj.