Virtuoska Jitka Hosprová se zapojila do záchrany kostela svatého Jiří ze 13. století. (prochazkyumenim.cz)
Virtuoska Jitka Hosprová se zapojila do záchrany kostela svatého Jiří ze 13. století. (prochazkyumenim.cz)
Autorka projektu Procházky uměním, který postupně získal mezinárodní rozměr, zahájila letní část festivalu tiskovou konferencí, kterou svolala do zchátralého kostela svatého Jiří ze 13. století. Virtuoska Jitka Hosprová a další hosté konference této příležitosti využili k tomu, aby médiím představili svůj projekt na záchranu této kulturní památky.

O objekt se již několik let dobrovolně stará jeden z místních domorodců pan Petr Koukl. Starosta města Manětína Josef Gilgbert Matuška představil historii kostela a pan farář Günther Ecklbauer zase promluvil o důležitosti záchrany kulturního dědictví v souvislosti se zachováním kulturnosti.

Výtvarník Jakub Hadraba vytvořil jako svoji bakalářskou práci uměleckou instalaci duchů sedících v lavicích, čímž se pokusil přivést pozornost k této chátrající památce, která by podle něj stála za záchranu.

20180531-zachrante-kostel-sv-jiri2
Hosté konference tuto příležitost využili k tomu, aby médiím představili svůj projekt na záchranu této kulturní památky. (prochazkyumenim.cz)

Protagonistka a zakladatelka festivalu Jitka Hosprová v kostele zahrála několik skladeb na violu. Velká milovnice klasické hudby Mudr. Irena Weisová a také obdivovatelka Jitky Hosprové přispěla finanční částkou na opravu kostela, čímž jako první zahájila veřejnou sbírku na záchranu kostela.

Slavnostní zahajovací koncert festivalu Procházky uměním se bude konat 8. června 2018 od 19 hodin ve Velké synagoze v Plzni. Pozvání přijali Jaroslav Svěcený, Filip Bandžak a Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně s dirigentem Martinem Peschíkem.

Jitka Hosprová pořádá Procházky uměním už šestým rokem. Nápad pořádat hudební koncerty na zajímavých místech, které mohou divákům sloužit nejenom jako místo poslechu vážné hudby, ale také jako výstavní prostory či zajímavé architektonické destinace, se ukázal jako zajímavá cesta.

20180531-zachrante-kostel-sv-jiri3
Diváci a hosté konference v kostele svatého Jiří. (prochazkyumenim.cz)

Jitka Hosprová, kromě vlastního virtuosního umění, obohacuje diváky schopností organizovat a nazkoušet pestrou škálu hudby s různými významnými hudebníky. Někdy ji můžete zastihnout v Praze na Kampě v doprovodu kytary a flétny, jindy zase v doprovodu harfy a zpěvu nebo akordeonu. Během koncertů nechává vyniknout různé umělce a jejich tvorbu, což znamená, že celý koncert není pouze o Jitce Hosprové.

Zahajovací tiskovou konferencí k letnímu turné se virtuoska zapojila také do aktivit na záchranu památek.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.