Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v hotelu Marritt v Singapuru v předvečer summitu mezi Trumpem a Kimem, 11. června 2018. (Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v hotelu Marritt v Singapuru v předvečer summitu mezi Trumpem a Kimem, 11. června 2018. (Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu oznámil, že další kroky plynoucí z jednání mezi USA a KLDR započnou už začátkem příštího týdne.

V úterý obě země podepsaly společné prohlášení o naprostém nukleárním odzbrojení KLDR. Podle Pompea se ale diskutovalo i o dalších záležitostech, které se do prohlášení nedostaly. „Mnoho dalších oblastí, ve kterých jsme našli shodu, se nedalo zredukovat do písemné podoby,“ řekl americký ministr zahraničí na středečním brífinku.

Pompeo také řekl, že tým vědců z USA a dalších zemí světa pracuje už měsíce na přípravách pro proces denuklearizace Severní Koreje. „Prezident řekl, a to se všeobecně ví, že práce samotná zabere čas. Máme velké týmy, připravené jít na to,“ prohlásil.

Po návratu ze Singapuru napsal Trump na svůj Twitter: „Každý se teď může cítit mnohem bezpečněji než v den, kdy jsem nastoupil do úřadu. Jaderná hrozba z KLDR už více neexistuje.“

Postoj Severní Koreje vůči USA se za poslední měsíce dramaticky změnil. Je to výsledkem několika jednání Pompea v KLDR a tlaku Trumpovy administrativy, která použila kombinace diplomacie, ekonomických sankcí a vojenského nátlaku.

Den po singapurském summitu oznámila severokorejská tisková agentura, že Kim přijal pozvání Trumpa do Bílého domu. Půjde tak o první oficiální přijetí severokorejského vůdce v USA za posledních 70 let, tj. od vzniku KLDR. A také Trump přijal pozvání do Pchjongjangu.

Trumpovi se dokonce povedlo vyjednat s Čínou bezprecedentní kroky, které omezily obchod s KLDR a její přístup k čínským bankám.

KLDR vyvíjela jaderné zbraně desítky let. Její snahy dokonce minulý rok v listopadu vyústily v test mezikontinentální balistické rakety, kterou režim úspěšně odpálil. Po testu prohlásil americký ministr obrany Jim Mattis, že Pchjongjang je nyní schopen zasáhnout svými raketami jakékoliv místo na světě.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.