Rollando Villazón, mexický tenorista a současně klaun Rollo. (Silvie Marková - Smart Communication )
Rollando Villazón, mexický tenorista a současně klaun Rollo. (Silvie Marková - Smart Communication )
Praha – Klauna Rollo, zpívajícího písně v podmanivém energickém iberoamerickém temperamentu, doprovodí renomovaná kanadská klavíristka Carrie-Ann Matheso 20. června 2018 ve Španělském sále Pražského hradu. Jejich program složený výhradně ze skladeb slavných i méně známých španělských, katalánských, argentinských či mexických skladatelů bude podporou benefičního koncertu Zdravotního klauna.

Klaunem Rollo není nikdo jiný než charismatický mexický tenorista a mezinárodní ambasador organizace RED NOSES Clowndoctors International Rolando Villazón.

Ještě předtím, než se stal hvězdou světových pódií, Dr. Rollo, jak zní klaunské jméno světoznámého operního pěvce Rolanda Villazóna, býval aktivním Zdravotním klaunem v Mexiku.

Nejen proto se i v současné době aktivně věnuje všestranné podpoře této záslužné aktivity.

Jako operní zpěvák můžete cítit publikum, ale nemůžete s nimi hrát. Klauni ale žádné hranice nemají,” říká Villazón v jednom z interview a dodává:

To není představení, při kterém děti sedí nebo leží na posteli, ale vtahujete je do hry s sebou, hra se stává realitou.”  

O Zdravotních klaunech, jimž se „Dr. Rollo“ stále věnuje s velkým nasazením, říká: „Oni dokáží přeměnit slzy ve smích. Vnášejí do nemocničních pokojů štěstí a barevnost. Jak jen to je možné, doprovázím je na jejich návštěvách po nemocnicích a znovu a znovu se stávám svědkem toho, jak skvělou práci dělají.“

Benefičním koncertem pro Zdravotního klauna oslaví světový tenorista Rolando Villazón 10 let v roli evropského ambasadora smíchu.

Spolu s pořadateli pak vyzývá návštěvníky ještě k jednomu gestu sounáležitosti: Na tento večer samozřejmě platí dress code, odpovídající vznešenosti místa a významu interpreta, ale využijme s fantazií prvky červené a bílé, tedy barev klaunských červených nosů a jejich bílých plášťů, vnášejících prostřednictvím Zdravotních klanů radost do očí mnoha nemocných a trpících dětí i seniorů.

Oslaví 10 let v roli evropského ambasadora smíchu

Rolando Villazón je jedním z nejlepších světových tenoristů. Cestu na evropská operní pódia mu otevřela na sklonku devadesátých let výhra několika cen v soutěži Operalia Plácida Dominga.

V témže roce ho čekal i oficiální debut v Manon v Itálii, poté následovala Pařížská národní opera, Státní opera Berlín a další. V poměrně krátkém čase se vyhoupl mezi světovou operní špičku a získal si obdiv publika od milánské La Scaly, přes londýnskou Covent Garden až po Metropolitní operu v New Yorku. Na svém kontě má řadu nahrávek, za něž získal dvě nominace na cenu Grammy a několik ocenění Echo Klassik Awards. Francouzská vláda mu udělila řád Chevalier des Arts et des Lettres.

Veselá mysl, půl zdraví

Zdravotní klaun patří k předním dobročinným organizacím v České republice. Věrni myšlence, že smích pomáhá, navštěvují speciálně vyškolení klauni nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných, domovy pro seniory a hospice již sedmnáct let. Vyzbrojeni svými pověstnými červenými nosy přinášejí smích a radost do míst, kde je jich nejvíce potřeba.

Nesmírně nás těší, že interpretem galakoncertu je právě náš ambasador Rolando Villazón, který myšlence Zdravotních klaunů rozumí, protože byl sám jedním z nich. Zazpívá tedy nejen z dobré vůle, ale zejména ze srdce a vlastní zkušenosti,“ říká ředitelka organizace Zdravotní klaun Kateřina Slámová Kubešová a dodává:

Hudba a smích mají jedno společné povznášejí lidskou duši. Výjimečný zážitek, korunovaný pomocí potřebným, si tak odnesou příznivci Zdravotních klaunů i příznivci operního zpěvu.“

Zdravotní klaun již od roku 2001 přináší humor a radost hospitalizovaným dětem, geriatrickým pacientům a dalším potřebným po celé České republice. Přispívá tím ke zlepšení jejich psychického i celkového zdravotního stavu, a to prostřednictvím návštěv speciálně vyškolených klaunů.

Zdravotní klaun realizuje celou řadu programů, kromě pravidelných klauniád na dětských odděleních nemocnic pořádá i týdenní program Cirkus Paciento pro dlouhodobě nemocné děti či hudebně dramatický pořad Kutálka pro děti s fyzickým či mentálním handicapem.

V rámci programu Na Operační Sál! klauni doprovázejí malé pacienty celým předoperačním procesem, čímž zmírňují jejich strach, a s programem Přezůvky máme! pak navštěvují vážně nemocné děti, které tráví poslední okamžiky doma s rodinou. Díky programu Humor pro dříve narozené přinášejí smích do domovů pro seniory, léčeben pro dlouhodobě nemocné a hospiců.

Košem plným humoru navštěvují onkologicky nemocné dospělé pacienty. V současné době navštěvuje 86 profesionálních Zdravotních klaunů pravidelně 62 nemocnic, 8 domovů pro seniory a 1 hospic a realizují přes 3 700 klauniád ročně.


Prodej vstupenek probíhá za podpory Nachtigall Artists na www.zdravotniklaun.cz/koncert.  

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.