Yeh Jiunn-rong, tchajwanský ministr vnitra. (fotokredit: tchajwanské ministerstvo vnitra)
Yeh Jiunn-rong, tchajwanský ministr vnitra. (fotokredit: tchajwanské ministerstvo vnitra)
Tchajwanská vláda 4. června 2018 oficiálně rozpustila Komunistickou stranu Čínské republiky.

Čínská republika je obecně známá spíše jako Tchaj-wan. Tento ostrov se samostatnou vládou přijal v listopadu 2017 nový zákon o politických stranách, který kromě jiného zakazuje politickým stranám obchodní investice anebo nosit název či logo se skrytým diskriminačním nebo nenávistným významem.

Tamější deník United Daily News informoval, že tchajwanský ministr vnitra oznámil rozpuštění 24 stran, včetně té komunistické. Už týden předtím, 23. května, přijali na svém sjezdu členové komunistické strany rozhodnutí o rozpuštění své strany.

Když byl v Číně během občanské války Kuomintang poražen Komunistickou stranou Číny, utekli členové Kuomintangu (Čínské národní strany) na Tchaj-wan. Zatímco Čína je vládou jedné strany, Tchaj-wan má pluralitní demokracii s vlastní ústavou, legislativou, měnou a armádou.

Vztahy mezi zeměmi jsou napjaté, Peking považuje ostrov za svou „odpadlickou provincii“, která bude jednoho dne sjednocena s pevninou, v nezbytném případě i za použití vojenské síly.

Tchaj-wan se stal skutečně demokratickou zemí až v roce 1996, s první přímou volbou prezidenta. Do té doby v zemi vládl Kuomintang. Na ostrově bylo tedy zakázáno šíření komunismu, který byl považován za nepřátelskou ideologii. Jakákoliv komunistická strana či organizace byla ilegální dle článku II tchajwanského zákona o organizacích.

V červnu 2008 tchajwanský soudní dvůr rozhodl, že článek II je v rozporu s ústavou, což dávalo možnost komunistické straně vydláždit si cestu dále. 20. července 2008 se legálně zaregistrovala.

V posledních letech se čínský režim snažil infiltrovat do tchajwanské společnosti a šířit svou agendu. To pobouřilo mnoho Tchajwanců.

V říjnu 2017 byli zbiti čtyři studenti Tchajwanské národní univerzity členy dvou propekingských organizací – Strany podpory čínské jednoty a Asociace patriotické aliance.

Studenti tehdy protestovali proti koncertu na jejich univerzitě, který tam pořádala televizní stanice z pevninské Číny. Koncert byl nakonec zrušen pod tlakem místních obyvatel, kteří jej považovali za propagandu Komunistické strany Číny


Lídr Strany podpory čínské jednoty, Čchang An-lo, je nechvalně známý šéf místního gangu, který obhajuje připojení ostrova k Číně.

Přeložil J. S. Zdroj

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.