Facebook čelí pokutě za sdílení dat se společností Gambridge Analytica. (DANIEL LEAL-OLIVAS / AFP / Getty Images)
Facebook čelí pokutě za sdílení dat se společností Gambridge Analytica. (DANIEL LEAL-OLIVAS / AFP / Getty Images)
Britské úřady potrestají Facebook pokutou v hodnotě 500 tisíc liber (cca 14,5 milionu Kč) kvůli skandálu se společností Cambridge Analytica, která měla přístup k osobním datům 87 milionů uživatelů Facebooku.

Informační komisařka Spojeného království Elizabeth Denhamová sdělila ve středu 11. července svůj záměr pokutovat Facebook za porušení zákona o ochraně dat. Konkrétně za selhání ochrany informací o lidech a za netransparentnost sběru dat na této platformě jinými subjekty.

Pro společnost s tržní hodnotou 590 miliard dolarů není výše pokuty nikterak významná. Nicméně jde o maximum, které Británie dle starých zákonů o ochraně dat může uložit.

Dle nového unijního nařízení GDPR, jež vešlo v platnost letos v květnu, mohou firmy za takové porušení dostat pokutu až do výše 4 % svých tržeb.

Před konečným rozhodnutím bude mít ještě Facebook možnost vyjádřit se komisařce.

„Jak už jsme uvedli předtím, měli jsme udělat více pro to, abychom vyšetřili stížnosti ohledně Cambridge Analytica, a v roce 2015 jsme měli k tomu podniknout patřičné kroky,“ řekl v prohlášení Erin Egan, vedoucí ochrany soukromí Facebooku.

„S Úřadem informační komisařky jsme ve vyšetřování ve věci Cambridge Analytica úzce spolupracovali a stejně tak i s autoritami v USA a jiných zemích,“ dodal Egan.

Předseda parlamentního vyšetřování Damian Collins se vyjádřil, že sbírat data uživatelů mohly i jiné aplikace na Facebooku.

Kvůli aféře s Cambridge Analytica bude mediální gigant zřejmě čelit žalobě i v Austrálii. Facebook v dubnu potvrdil australskému informačnímu komisaři, že osobní data poskytnutá bez souhlasu uživatelů se týkají více než 311 tisíc Australanů.


Překlad a redakční úprava: J. S.; Zdroj.


Čtěte také: Facebook sdílí data svých uživatelů s čínskými firmami obviněnými ze špionáže

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.