Screenshot z dokumentárního snímku Zabíjeni pro orgány. (Televize NTD)
Screenshot z dokumentárního snímku Zabíjeni pro orgány. (Televize NTD)
Na nedávné celosvětové transplantační konferenci v Španělsku měl přednést svou řeč jeden z čínských chirurgů. Etická skupina vyzvala Transplantační společnost k zrušení jeho pozvánky a zákazu se účastnit dalších konferencí.

Čínský chirurg Zheng Shusen, specializující se na transplantaci jater a prezident první nemocnice Zhejiang Medical University, uskutečnil tisíce orgánových transplantací, pravděpodobně s orgány násilně odebranými vězňům v Číně, uvádí Mezinárodní koalice k ukončení násilných transplantací v Číně (ETAC), etická skupina působící v oblasti transplantační chirurgie.

2. července skupina ETAC, která zahrnuje lékaře, právníky a profesory etiky, zaslala dopis klíčovým členům organizačního týmu konference Transplantační společnosti (TTS). V dopise shrnují neetickou činnost doktora Zhenga Shusena, který měl podle plánu vystoupit na konferenci 2. července.

Etická skupina vyzvala Transplantační společnost, aby zrušila pozvánku chirurga a zakázala mu účastnit se jakýchkoliv dalších konferencí. „Jeho přítomnost v TTS je výsměchem mezinárodním etickým standardům pro transplantaci orgánů a podkopává úsilí zavést etické postupy pro transplantace prováděné v Číně,“ uvádí etická skupina v dopise TTS.

Doktor Zheng byl předtím již jednou odmítnut, a to na konferenci TTS v Hongkongu v roce 2016, kdy jeho prezentace obsahovala výzkum prováděný na orgánech z popravených vězňů, což porušovalo etické standardy TTS. Tehdejší předseda Komise pro výzkumný program Jeremy Chapman sdělil účastníkům kongresu, že doktor Zheng by již nikdy neměl přednášet na dalších konferencích TTS.

Několik měsíců po konferenci publikoval lékařský žurnál Liver International referát, jehož byl doktor Zheng spoluautorem. Několik lékařů ovšem fakticky vyvrátilo Zhengovo tvrzení, že jeho nemocnice transplantovala pouze orgány od dobrovolných zesnulých dárců. Liver International poté Zhengovi udělilo doživotní zákaz publikovat v žurnálu.

Čí orgány doktor Zheng v Číně transplantoval?

Nedávno zveřejnila nevládní organizace WOIPFG detailní výsledky vyšetřování činnosti doktora Zhenga Shusena v Číně.

ETAC a WOIPFG poukazují na to, že referát, který Zheng Shusen autorizoval v roce 2005, dokumentuje jeho realizaci 46 akutních případů transplantace jater, které provedl v období 2000–2004. V té době Čína ještě neměla dobrovolný systém dárcovství a vězni odsouzení k trestu smrti byli popravováni do sedmi dnů od rozsudku.

Pokud tedy v té době uskutečnil Zheng Shusen 46 akutních případů transplantace jater, což v praxi znamená naléhavé případy selhání jater, které nemocnice řeší ihned a bez čekání ve velice krátké době dodá játra vhodná k transplantaci.

„Kromě malého počtu obětí dopravních nehod, většina orgánů pochází z těl popravených vězňů,” uvedl tehdejší náměstek ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fu na konferenci chirurgů v jihočínském městě Kuang-čou v půli listopadu 2006 podle zprávy Asia News, když vysvětloval, odkud pocházejí orgány transplantované v Číně v období 2000–2006.

Z výše uvedených informací vyplývá, že akutní transplantaci jater nelze uskutečnit za použití orgánu odsouzeného vězně. Pouze snad za úžasné shody náhod, kdy by pacientovi selhala játra ve chvíli, kdy by byl náhodně odsouzen vězeň, u nějž by se z testů zjistilo, že jeho krevní skupina a další znaky se shodují s tělem pacienta, a taková náhoda by se musela stát 46krát. Nebo snad pokud by se náhodně ve stejné chvíli, kdy pacientovi selžou játra, stala nehoda vhodnému dárci 46krát.

„Takové transplantace naznačují, že byly usmrceny osoby, které nebyly soudem odsouzeny k trestu smrti, ale usmrceny mimosoudně za účelem poptávky po jejich orgánech,“ stojí v prohlášení etické skupiny, které se opírá o výsledky vyšetřovacích zpráv [1] uvádějících, že čínské nemocnice zneužívají určité skupiny vězňů svědomí jako nedobrovolné dárce orgánů.

Zmiňované vyšetřovací zprávy [1] uvádějí, že čínské vojenské nemocnice a transplantační centra ve spolupráci s vězeňským systémem zneužívají vězněné následovníky duchovního hnutí Falun Gong, podzemní křesťany, Tibeťany a Ujgury jako nedobrovolné dárce orgánů ke komerčním transplantacím.

Podle výše zmiňované zprávy WOIPFG byl také sám doktor Zheng v letech 2007 až 2017 zapojen do pronásledování duchovního hnutí Falun Gong jako předseda Zhejiangské pobočky takzvané Čínské protikultovní asociace, která má za úkol rozšiřovat očerňující propagandu proti státem pronásledovaným vírám, jakou je Falun Gong, a pomáhat s jejich „převýchovou“. Místní kanceláře asociace úzce spolupracují s pobočkami Úřadu 610, mimosoudní jednotkou založenou za účelem potlačování Falun Gongu v Číně.

Článek byl redakčně zkrácen.

Přeložil a upravil Milan Kajínek

Celý článek naleznete zde.


Čtěte také: 

Reforma čínského transplantačního systému je neprokazatelná

Transplantační společnost nemá přístup do vojenských nemocnic

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


[1] Vyšetřovací zpráva  Krvavá sklizeň (Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007)
On-line: 
http://organharvestinvestigation.net/

Shrnutí sedmiletého terénního výzkumu publicisty a spisovatele Ethana Gutmanna v knize Jatka
 (C-press 2014). 
On-line: 
http://www.cpress.cz/jatka-3/ 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky
On-line: 
https://endtransplantabuse.org/an-update/ 

State Organs  – Transplant Abuse in China
 (Seraphim Editions, 2012)
On-line: 
https://seraphimeditions.com/product/state-organs-transplant-abuse-in-china/


Seznam všech přijatých parlamentních a kongresových rezolucí ve věci transplantační chirurgie v Číně. On-line:https://endtransplantabuse.org/parliamentary-congressional-resolutions/