Nahoře: Předseda vlády Papuy-Nové Guineje Peter O'Neill ve Velké síni lidu v Pekingu, 2016. (Mark Schiefelbein / Pool / Getty Images)  Dole: Předseda vlády Šalamounových ostrovů Rick Houenipwela (vlevo) a australský premiér Malcolm Turnbull, 13. června 2018. Pacifické národy Papua-Nová Guinea a Šalamounovy ostrovy společně s Austrálií vybudují společný podmořský kabelový internet. Projekt bude z velké části financovat Austrálie, což má znemožnit plány Huawei získat tuto zakázku a položit propojení sám. (LUKAS COCH / AFP / Getty Images)
Nahoře: Předseda vlády Papuy-Nové Guineje Peter O'Neill ve Velké síni lidu v Pekingu, 2016. (Mark Schiefelbein / Pool / Getty Images) Dole: Předseda vlády Šalamounových ostrovů Rick Houenipwela (vlevo) a australský premiér Malcolm Turnbull, 13. června 2018. Pacifické národy Papua-Nová Guinea a Šalamounovy ostrovy společně s Austrálií vybudují společný podmořský kabelový internet. Projekt bude z velké části financovat Austrálie, což má znemožnit plány Huawei získat tuto zakázku a položit propojení sám. (LUKAS COCH / AFP / Getty Images)
Agentura Reuters přinesla zprávu o tom, že pacifické národy Papua-Nová Guinea a Šalamounovy ostrovy společně s Austrálií vybudují společný podmořský kabelový internet. Projekt bude z velké části financovat Austrálie. Tento krok má podle Reuters znemožnit plány čínského telekomunikačního gigantu Huawei získat tuto zakázku a položit propojení sám.

Společnou úmluvu podepsaly všechny strany 11. července 2018.

Vytlačení společnosti Huawei přišlo v reakci na poslední události, kdy vzrůstající vliv Číny na politické sféry v této oblasti začíná znepokojovat tamní tajné služby a vytváří skandály, který se propírají v místních médiích. Některé politiky již stála současná situace jejich posty.

Předseda australské vlády Malcolm Turnbull obvinil Peking, že se během minulého roku vměšoval do záležitostí jeho země.

Projekt bude stát údajně 136,6 milionů australských dolarů.

„Strávíme miliardy dolarů ročně na zahraniční pomoc, a to je velmi praktický způsob, jak investovat do budoucího hospodářského růstu našich sousedů v Pacifiku,“ řekl předseda australské vlády Malcolm Turnbull podle agentury Reuters.


Čtěte také: Tajná zpráva odhalila ovlivňování australské politiky čínskými komunisty


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.