Kelley Currie, zástupkyně USA v Hospodářské a společenské radě OSN, svědčí před výkonnou komisí kongresu USA pro Čínu o krizi lidských práv v provincii Sin-ťiang, 26. července 2018 ve Washingtonu. (Jennifer Zeng / Epocha)
Kelley Currie, zástupkyně USA v Hospodářské a společenské radě OSN, svědčí před výkonnou komisí kongresu USA pro Čínu o krizi lidských práv v provincii Sin-ťiang, 26. července 2018 ve Washingtonu. (Jennifer Zeng / Epocha)
WASHINGTON – Americké společnosti se dostaly pod kritickou palbu senátorů USA při slyšení výkonné komise Kongresu USA pro Čínu za to, že napomáhají čínskému režimu (komunistické straně Číny) při vybudování sledovací infrastruktury používané k pronásledování a zadržování stovek tisíc lidí v koncentračních táborech v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Expert na Čínu varuje, že represe v Sin-ťiangu pravděpodobně zahrnují masové nucené odběry orgánů zadržovaným Ujgurům. Podobná znepokojení vyjádřil nedávno také prezident Světového ujgurského kongresu Dolkun Isa. Více zde...

Senátor Marco Rubio (rep.) během slyšení uvedl: „Je to pokrytectví amerických korporací a nadnárodních společností, které obchodují v Číně. Jsou plně připraveny bojkotovat americká města a americké komunity, protože se jim nelíbí věci, které se tady dějí, a na druhé straně je pro ně v pořádku dělat, že nevidí, co se děje (v Číně), a jsou připraveny vyhnout se jakékoliv kritice vlády komunistické strany Číny, protože nechtějí ohrozit svoji schopnost prodávat výrobky v této zemi. Je to urážka. Je to ostuda.“

Rubio konkrétně jmenoval dvě společnosti: Google a Thermo Fisher Scientific.

„[Google] nechce dát AI technologii armádě [USA], protože Bůh chraň, jednoho dne bychom to mohli použít proti teroristům nebo někomu, kdo by chtěl ublížit Americe. Ale nemá žádný problém otevřít centrum AI v Číně, přestože si je plně vědom toho, že pokud je cokoliv, co v Číně děláte, prospěšné pro armádu – použijí to; pokud je něco prospěšné pro bezpečnostní služby, použijí to,“ uvedl senátor Rubio.

Společnost Thermo Fisher Scientific je americká společnost dodávající vybavení sinťiangské policii sloužící k sekvenování DNA. Podle Dr. Envera Tohtiho, bývalého chirurga z provincie Sin-ťiang a současného vedoucího Ujgurské asociace v Anglii, začaly čínské úřady v červnu roku 2016 provádět rozsáhlé „fyzické testy“ zahrnující odběry krve a vzorků DNA na ujgurské populaci čítající 15-20 milionů lidí žijících v Sin-ťiangu.

Rian Thum, profesor na univerzitě Loyola a očitý svědek, na jednání popsal situaci v Sin-ťiangu jako „nouzi, která vyžaduje okamžité jednání“.

Svědci na slyšení potvrdili existenci středisek nebo táborů určených k takzvané „politické převýchově“ rozmístěných po celém Sin-ťiangu. V těchto táborech je zadržováno 800 tisíc až 1 milion osob. Zde jsou údajně podrobováni různým druhům mučení a špatnému zacházení. Běžné je zde věznění na samotce, podávání neznámých farmak, spánková deprivace a další formy psychického a fyzického nátlaku, které vyústily ke smrti některých zadržovaných Ujgurů.

20180813-ujguri
Kongresman Chris Smith (Rep.) hovoří na jednání výkonné komise Kongresu USA ohledně krize lidských práv v čínské provincii Sin-ťiang, 26. července 2018 ve Washingtonu. (Jennifer Zeng / Epoch Times)

Kelley Currie, zástupkyně USA v Hospodářské a společenské radě OSN, na jednání připustila, že: „Spojené státy jsou hluboce znepokojeny represemi čínské vlády vůči Ujgurům, Kazachům a dalším muslimům v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang“, ale stěžovala si, že mají v OSN malou podporu. „Jsme v tom relativně sami,“ protože Komunistická strana Číny jako člen rady OSN používá veškeré prostředky k podkopání úsilí USA.

Senátor Chris Smith (Rep.) uvedl, že Magnitského zákon by měl být považován za jeden z nástrojů k řešení tohoto problému. Citoval zákon o Běloruské demokracii z roku 2004, který on sám napsal: „Lukašenko, diktátor v Bělorusku, byl sankcionován spolu s asi 200 dalšími lidmi.“

Smith řekl, že Spojené státy by měly požádat velvyslanectví v Pekingu, aby jim „dalo jména“ těch, kteří jsou zodpovědní za „tento hrozný masakr muslimských Ujgurů“ a použít Magnitského zákon.

Ethan Gutmann, autor sedmiletého terénního výzkumu shrnutého v knize Jatka: Masové zabíjení, odebírání orgánů a tajné čínské řešení problému s disidenty (C-press 2014), se dívá na události v Sin-ťiangu z dalšího možného úhlu pohledu. Podle něho, jakožto experta na zneužívání transplantační chirurgie v Číně, může mít masové testování krevních vzorků obyvatel Sin-ťiangu ještě další podtext.

„Historie se zřejmě opakuje,“ míní Gutmann. „Odhadoval jsem, že v letech 2000 až 2008 bylo v čínském vězeňském systému (Laogai) v každém okamžiku vězněno 450 tisíc až jeden milión následovníků duchovního hnutí Falun Gong.“

Výkonná komise Kongresu USA pro Čínu nyní potvrdila, že v „převýchovných“ nebo „transformačních“ zařízeních je v daném okamžiku vězněno půl milionu až jeden milion Ujgurů. A každý, kdo zblízka studoval situaci okolo Falun Gongu, bude nejspíš tušit, jaká tragédie se za těmito čísly ukrývá.

V knize Jatka Gutmann zkoumá obvinění, že věznění následovníci Falun Gongu jsou podrobováni systematickému nucenému odebírání orgánů a jejich orgány následně komerčně využívány v čínském transplantačním průmyslu. Pozorovatelé nedávno odebírání orgánů charakterizovali jako postupně realizovanou „chladnou genocidu“.

Podle Gutmanna chce nyní čínský režim vyzkoušet stejnou metodu na ujgurském etniku v provincii Sin-ťiang, která má být startovním místem pro novou „Hedvábnou stezku“.

„Ujgurové, kteří byli zadržováni, hlásí již dvě desetiletí podezřelé lékařské testy,“ říká Gutmann. Oficiální program čínské vlády, který zákonem vynucuje testy krve a DNA ujgurské populace „následovalo masové zadržování Ujgurů“.

„Nyní mohou použít odebrané vzorky DNA několika způsoby, například pro sledování („zdraví“ - oficiální vysvětlení čínského režimu). Ale krevní testy? To je slučitelné se zkoumáním tkáně k orgánové transplantaci,“ říká Gutmann.

„Ještě jedno číslo: Čínská komunistická strana staví v Sin-ťiangu devět nových krematorií. První v hlavním městě Urumči právě začalo fungovat. Číňané nenajímají dva nebo tři členy ostrahy krematoria, jak by tomu bylo u většiny krematorií. Najímají jich 50,“ sdělil Gutmann.

„Takhle vypadá katastrofa v oblasti lidských práv. Znamení jsou nepochybná,“ říká Gutmann.


Přeložil M. K.; Zdroj.

Podpořte prosím článek jeho sdílením na sociálních sítích.