První poštovní známka – Hradčany. (omnimedia.cz)
První poštovní známka – Hradčany. (omnimedia.cz)
Letošní oslavy založení první republiky zažívají několikero přípravných fází. Jednou z nich je i ražba mince, jejíž předlohu navrhl právě před 100 lety Alfons Mucha. Jablonecká Česká mincovna razí zlatou minci k vydání první Československé známky.

Známka, jejíž podobu navrhl, byla vytištěna jenom pár měsíců po vzniku republiky v roce 1918. Další emisí z volného cyklu půlgramových zlatých mincí uložených do replik dobových pohlednic se rozšiřují řady mincí a medailí připomínající tento významný mezník naší historie.

Česká mincovna oslavám 100. výročí vzniku samostatného Československého státu věnovala již několik mincí a medailí, a dokonce i celou sérii dukátů s názvem Vznik Československa.

Se zrodem nového státu se pojila výroba nových mincí a bankovek, státních symbolů, ale také zhotovení poštovních cenin. Originální série potěší numismatiky, filatelisty, ale i filokartisty a její představení proběhne také v rámci mezinárodní filatelistické výstavy PRAGA 2018 v hotelu Olympik od 15. srpna,“ uvádí Jaroslav Černý z České mincovny.

Zlatá mince znázorňující nové začátky naší země je uložena do dobové pohlednice. Na přední straně se vyjímá panorama Pražského hradu s malebným podhradím Malé Strany a čiší z něho hrdost z nově nabyté státnosti. Dobovou atmosféru dokresluje zadní strana pohlednice s natištěnou první československou poštovní známkou, jejímž autorem byl Alfons Mucha.

20180816-vyroci2
(omnimedia.cz)

Reliéf mince pokračuje v duchu Alfonse Muchy a pochází z dílny mladé a nadané medailérky, Ludmily Kodytkové, DiS. Reverzní stranu zdobí pohled na Hradčany, tentokrát však rozšířený o kostel sv. Mikuláše. Kompozice je doplněna nápisem PRVNÍ ČESKOSLOVENSKÁ ZNÁMKA a je uzavřena v secesním rámečku s lipovými ratolestmi.
 

První poštovní známka svobodného Československa

Pocházela z rukou Alfonse Muchy, významného secesního malíře, grafika a zároveň nejznámějšího umělce tehdejší doby. Tvorba poštovní známky pro něho byla velmi ceněnou premiérou s prvotřídním výsledkem.

Inspiroval se nádhernými Hradčany, které orámoval secesním rámečkem s lipovými ratolestmi stylem sobě vlastním. Známka se dočkala vydání 18. prosince 1918, tedy necelé dva měsíce od vzniku ČSR, a k dostání byla ve dvou verzích, v zelené s hodnotou 5 haléřů a červené desetihaléřové. Známka dodnes patří k velice vyhledávaným a oblíbeným kouskům mezi sběrateli.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.


Zdroj: TZ

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.