Studentská unie, budova na University of North Florida, Jacksonville, Florida 12. července 2009. (The222/CC BY-SA 3.0)
Studentská unie, budova na University of North Florida, Jacksonville, Florida 12. července 2009. (The222/CC BY-SA 3.0)

Univerzita v Jacksonville uvedla, že 14. srpna po „pečlivém zvážení“ dospěla k rozhodnutí uzavřít Konfuciův institut, který v roce 2014 na univerzitě otevřel pobočku na podporu výuky čínského jazyka a kultury. Institut podle vedení univerzity nefungoval v souladu s posláním univerzity. Informovala o tom agentura Reuters.

„Po přezkoumání vyučování, aktivit a událostí sponzorovaných za poslední čtyři roky a jejich srovnání s posláním a cíli univerzity bylo zjištěno, že nebylo dosaženo souladu,“ píší zástupci univerzity ve svém prohlášení.

Univerzita v Severní Floridě rozhodla o uzavření pobočky čínského kulturního institutu ve stejné době, kdy ze strany amerických zákonodárců zaznívají hlasy, že čínský režim využívá Konfuciův institut k ovlivňování amerického vysokoškolského vzdělávání.

Ústav bude v únoru 2019 uzavřen poté, co budou splněny zákonné povinnosti poskytnout šestiměsíční výpovědní lhůtu k ukončení smlouvy.

Ústředí Konfuciova institutu sídlící v Pekingu ani čínské ministerstvo zahraničí neodpověděly na žádost o vyjádření k rozhodnutí univerzity.

Americký senátor Marco Rubio rozhodnutí univerzity přivítal, neboť patří mezi americké zákonodárce, kteří opakovaně varují před snahou Číny rozšiřovat svůj politický vliv v zahraničí prostřednictvím Konfuciova institutu a protlačovat tak cenzuru na amerických kampusech.

„Vítám rozhodnutí uzavřít Konfuciův institut. Máme rostoucí a opodstatněné obavy z těchto institutů financovaných Komunistickou stranou Číny. I nadále naléhavě vyzývám další univerzity na Floridě, aby tento krok následovaly,“ napsal senátor Rubio na Twitteru.

Několik dalších univerzit na Floridě stále Konfuciovy instituty provozuje. V USA je jich více než 100.

Další hlavní americké vysoké školy včetně Pennsylvánské státní univerzity a Chicagské univerzity přestaly s institutem spolupracovat poté, co si profesoři stěžovali, že jeho programy jsou čínskou propagandou zabalenou do kulturní výuky a jazykového vzdělávání.

VIDEO: Dokument o uzavření Konfuciova institutu v Kanadě (Anglicky)Univerzity, které instituty uzavřely:

Říjen 2014 USA - Penn State University

Penn State University se stala druhou velkou americkou výzkumnou univerzitou, která oznámila svoje přerušení vztahů s programem Konfuciových institutů. Důvodem byla nespokojenost univerzitních kampusů s najímacími praktikami a odmítáním přiznat existenci určitých historických událostí.

Září 2014 USA - University of Chicago

Na University of Chicago podepsalo více než 100 universitních profesorů petici požadující uzavření univerzitního kampusu Konfuciova institutu. Uvedli, že univerzita nemá žádnou kontrolu nad najímáním učitelů působících v institutech a že ukončení vztahů s Hanbanem bude „v souladu s intelektuálními principy a hodnotami univerzity“.

2013 Kanada - McMaster University

Kanadská McMasterova Universita přerušila svoje vztahy s Konfuciovými instituty s odůvodněným znepokojením nad „vyloučením následovníků Falun Gongu z procesu přijímání uchazečů o práci v institutu“.

2018 - Univerzita v Jacksonville

A další univerzity a školské rady, které s institutem ukončili spolupráci:

Kanada:
Université de Sherbrooke

USA:
University of Illinois-Urbana Champaign
University of West Florida
Texas A&M University System
Prairie View A&M University

Švédsko:
Stockholm University
Karlstad University
Blekinge Institute of Technology

Francie:
University of Lumière Lyon 2
University of Jean Moulin Lyon 3

Německo:
Stuttgart Media University
University of Hohenheim

Dánsko:
Copenhagen Business SchoolVIDEO: China Uncensored: Is Chinese Propaganda Invading Our Schools? (Anglicky)


Čtěte také:

USA: Vláda zakázala Pentagonu financovat činnost Konfuciových institutů

Recenze filmu: In the Name of Confucius – příběh o vydání zákazu Konfuciova institutu na univerzitě v Torontu

Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.