Členové mezinárodního hnutí Avaaz na schodišti před budovou Nejvyššího soudu v New Yorku, USA 2018. (avaaz.org)
Členové mezinárodního hnutí Avaaz na schodišti před budovou Nejvyššího soudu v New Yorku, USA 2018. (avaaz.org)
Společnost Monsanto podala žalobu na mezinárodní hnutí Avaaz, které bojuje proti používání herbicidu glyfosátu, jednoho z hlavních produktů společnosti Monsanto, největšího producenta geneticky modifikovaných organismů (GMO). Mezinárodní hnutí dobrovolníků vede proti nadnárodní korporaci s multimiliardovým kapitálem a velmi pochybnými praktikami letitý boj, zejména na poli Evropské unie a Spojených států.

Společnost Monsanto najala právníka, který v minulosti obhajoval případy týkající se používání azbestu, olova nebo arzénu, aby na nadaci Avaaz právně vynutil poskytnutí všech informací souvisejících se všemi kampaněmi Avaazu týkajícími se společnosti Monsanto. V praxi požadavek zahrnuje jakýkoliv zaslaný e-mail, jména sponzorů a lidí, kteří se na kampaních podíleli nebo záznamy o průběhu akcí pořádaných hnutím Avaaz ve spojitosti s Monsantem.

„Cílem těchto velkých právních útoků je vyděsit nás,“ míní zástupci hnutí Avaaz a v reakci na předvolání se více než 200 tisíc jeho členů složilo na zaplacení právníka Andrewa Celliho, který podobné případy již v minulosti vyhrál a pro Avaaz sestavil obsáhlou právní obhajobu.

Podle prvních informací zveřejněných hnutím Avaaz po soudním slyšení, soudce Nejvyššího soudu v New Yorku uvedl, že soudní předvolání by mělo „obrovský ochlazující efekt“, a dále zmínil, že „žádný z členů hnutí by nechtěl, aby bylo známo jeho soukromí nebo jeho aktivity“. Podle Avaazu poskytl soudce zástupcům Monsanto „lekci z demokracie a svobody projevu“.

Lidé v ochranných oblecích stříkají přípravek Round Up obsahující glyfosát a další chemikálie na pole. (Avaaz.org)
Lidé v ochranných oblecích stříkají na pole přípravek Roundup obsahující glyfosát a další chemikálie. (Avaaz.org)

Předpokládalo se, že soud pouze omezí rozsah předvolání, ale v tomto případě soudce údajně nemohl nalézt v tvrzeních společnosti Monsanto ohledně Avaazu nic opodstatněného a soudní proces zastavil.

Vedoucí kampaně Avaazu proti herbicidu glyfosátu Iain Keith nahrál krátké video přímo na schodišti před budovou Nejvyššího soudu v New Yorku, v němž se raduje z výsledku soudu. „Tohle je velké! Monsanto je hodně naštvané, že v Evropské unii a USA bojujeme proti glyfosátu. Chtěli se soudně domoci možnosti odhalit všechny naše spojence, naši strategii a identitu členů, ale soud nás podpořil,“ uvedl Iain Keith.

Hnutí Avaaz se obávalo prohry už proto, že právní zkušenosti údajně ukazují, že soudy v New Yorku inklinují k automatickému grantu takovýchto žádostí, neboť zastávají názor, že „více informací znamená více spravedlnosti“. Výsledek byl tedy i z tohoto hlediska překvapující.

Společnost Monsanto se může proti rozhodnutí soudu odvolat nebo podniknout jiné právní kroky. Přesto aktivisté po celém světě slaví tento „nevídaný úspěch“, neboť jej považují za precedent dokazující, že mezinárodní hnutí dobrovolníků může úspěšně čelit nadnárodní korporaci s obřím majetkem.

„Ani nejmocnější hráči na tomto světě nejsou silnější než pravda a než síla dobrých lidí, kteří se spojí při práci na ochranu toho, co mají rádi,“ nadšeně prohlašují zástupci Avaazu po skončení soudního procesu v New Yorku.

Společnost Monsanto je dnes známá hlavně díky produkci herbicidu Roundup (na ničení plevele), který obsahuje látku glyfosát, jež podle některých studií může způsobovat rakovinu. Vyrábí také geneticky modifikovaná semena, respektive geneticky modifikované organismy (GMO), které jsou vůči glyfosátu imunní. Zjednodušeně řečeno, zeměděci zasejí semena společnosti Monsanto, a pole postříkají glyfosátem. Ve výsledku na poli odumře všechno, kromě geneticky modifikovaných rostlin společnosti Monsanto. Některá pozorování a studie však ukazují, že dlouhodobé používání glyfosátu a GMO mají zhoubný dopad na půdu, rostliny, kontaminaci vod a lidské zdraví.


Čtěte také: EU: A zase glyfosát, herbicid společnosti Monsanto

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.