Tesla Roadster. (Smnt – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0)
Tesla Roadster. (Smnt – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0)
Tesla, značka, jenž u mnohých vyvolává rozporuplné reakce. Někteří v ní vidí lídra technologického postupu automobilového průmyslu a elektrifikace naší společnosti, další jen technologickou bublinu a investiční omyl, který musí v budoucnu zákonitě selhat.

Tak jako tak, kromě Tesly lze prozatimní úspěchy vizionáře a majitele společnosti Elona Muska jen stěží rozporovat.

Tento americký podnikatel původem z Jihoafrické republiky má na svém listu úspěchů již pár zářezů. Jedním z nich je spoluúčast na založení internetového platebního systému Paypal či technologické společnosti Space Exploration Technologies Corporation, známé zkráceně jako Space X. Vizí firmy založené v roce 2002 je přinést revoluci v oblasti vesmírných technologií a umožnit lidem vycestovat a žít na jiných planetách.

Kromě těchto projektů se Musk věnuje také budování sítě tunelů pod městy, jež by měly přispět k vyřešení dopravních otázek a rychlého přesunu obyvatel v hustě obydlených oblastech.

Ale zpátky k Tesle. Její model 3 se stal v Americe nejprodávanějším automobilem ve své třídě a začátkem července letošního roku začala firma plnit plán produkce 5 000 vozů týdně.

Přestože panují názorové rozdíly odborníků na kvalitu vyráběných vozů (mnoho recenzí lze nalézt na internetu), vypadá to, že i přes počáteční komplikace a řadu průběžných potíží mezi které lze například zařadit nedávnou úvahu zakladatele firmy stáhnout akcie z burzy, firma se svými plány do budoucna nadále počítá.

Dokládá to detailnější představení již existujícího prototypu. Sporťák by měl být uveden na trh v roce 2020 a má jít o nejrychlejší sériově vyráběný vůz na světě. Zrychlení z 0 na 100 má vůz zvládnout za 1,9 vteřiny. Maximální rychlost se má zastavit na hodnotě 400 kilometrů v hodině a Roadster má navíc disponovat akumulátorem o kapacitě 200 kWh, jenž by měl umožnit dojezd cca 1 000 km. Tím by Tesla smazala znatelnou výhodu konvenčních vozů. Pořizovací cena je stanovena na hodnotě cca 200 000 amerických dolarů a potenciální zájemce musí složit zálohu předem.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.