(Zleva) Rep. Adam Schiff (D-CA). (Chip Somodevilla / Getty Images) Rep. Nancy Pelosi (D-CA). (Mark Wilson / Getty Images) Sen. Mark Warner (D-VA). (Alex Wong / Getty Images) Sen. Chuck Schumer (D-NY). (Zach Gibson / Getty Images)
(Zleva) Rep. Adam Schiff (D-CA). (Chip Somodevilla / Getty Images) Rep. Nancy Pelosi (D-CA). (Mark Wilson / Getty Images) Sen. Mark Warner (D-VA). (Alex Wong / Getty Images) Sen. Chuck Schumer (D-NY). (Zach Gibson / Getty Images)
Čtyři nejvyšší demokratičtí zákonodárci USA požadují, aby nebyly vydány žádné dokumenty na příkaz prezidenta Donalda Trumpa týkající se vyšetřování ruského vměšování, dokud se ředitel národní zpravodajské služby spolu s řediteli FBI a ministerstvem spravedlnosti nesejdou s „Gangem osmi“.

V dopise odeslaném den poté, co Trump nařídil odtajnění, ho zablokovali Sens Chuck Schumer, Mark Warner, Adam Schiff a Nancy Pelosi a zastavili rovněž veškerou komunikaci s Bílým domem až do osobního setkání s „Gangem osmi“ (Gang of Eight nebo Go8)*.

Trump nařídil 17. září 2018 řediteli národního zpravodajství Danielu Coatsovi, aby odtajnil specifické stránky tajných soudních příkazů, které žádají o povolení sledování dobrovolníka z Trumpova týmu Cartera Page, a rozhovory FBI týkající se této žádosti a textové zprávy týkající se vyšetřování ruského vlivu, kterou poslal James Comey, Andrew McCabe, Peter Strzok, Lisa Page a Bruce Ohr.

Trump specifikoval, že dokumenty mají být odtajněny „okamžitě“. Krok demokratů by mohl v nejlepším případě celý proces zpomalit, protože Trump má k odtajnění dokumentů konečnou autoritu.

Demokraté argumentují tím, že by Bílý dům neměl mít přístup k dokumentům, protože vyšetřování stále pokračuje a může být „zapleteno se samotným prezidentem nebo jeho okolím“.

Podle dopisu, který zaslali je zřejmé, že se demokraté snažili omezit přístup prezidenta k dokumentům nejméně třikrát od června 2018.

Trump řekl v exkluzivním rozhovoru s Hill TV 18. září 2018, že odhalení plánu FBI by bylo „vrcholným úspěchem“ jeho předsednictví. „Vědí, že je to jeden z velkých skandálů v historii naší země,“ uvedl Trump. „Využili Cartera Page jako tajný prostředek ke sledování prezidentského kandidáta ve Spojených státech.“

 

20180125-map
Grafika znázorňující síť spojení souvisejících se „spisem Trump“ – Insurance Policy (Pojistná taktika).


POZNÁMKA: Grafický algoritmus ilustruje, kdo takzvaný „Trumpův spis“ vytvořil a kdo jej předal FBI, britské tajné službě, a rozšířil do médií. 


POZNÁMKA: Gang osmi (Gang of Eight nebo Go8) je uskupení osmi vůdců z republikánských i demokratických stran ze sněmovny a senátu spolu s předsedy a členy menšinových výborů z místních a senátních zpravodajských výborů, kteří dostávají tajné zprávy od výkonných orgánů. Více o konkrétních pozicích tvořících Go8 naleznete zde.

Článek byl redakčně zkrácen

Celý článek v angličtině; Přeložil Milan Kajínek


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 


Čtěte také:

Vyšetřování: Jak došlo k nelegálnímu sledovaní Donalda Trumpa během volebního období


Vyšetřování: Fusion GPS a „pojistná taktika“ k zabránění Donaldu Trumpovi v získání postu prezidenta

USA: Autor protitrumpovského spisu se bál propuštění Comeyho a odhalení

Obamovu administrativu bude prošetřovat ministerstvo spravedlnosti...

Spygate: Agenti FBI budou vypovídat, Halper si údajně přišel na milion dolarů

USA: 11 kongresmanů naléhá na trestní stíhání Clintonové, Comeyho, Lynchové a...