Logo společnosti Google na Smart China Expo v Chongqing International Expo Center v jihozápadním čínském městě Čchung-čching, 23. srpna 2018. (STR/AFP / Getty Images)
Logo společnosti Google na Smart China Expo v Chongqing International Expo Center v jihozápadním čínském městě Čchung-čching, 23. srpna 2018. (STR/AFP / Getty Images)
Starší vědecký pracovník z oddělení výzkumu společnosti Google opustil společnost poté, co do médií unikly zprávy o plánovaném projektu cenzurovaného vyhledávače v Číně.

Jack Poulson, který pracoval pro oddělení výzkumu a strojové inteligence, ukončil své působení v Google 31. srpna 2018, informoval o tom portál The Intercept.

Příběh publikovaný 1. srpna na stránkách The Intercept o plánech společnosti Google na vybudování cenzurovaného vyhledávače v Číně, způsobil v Google značný rozruch. Zdroje vyzradily informace o projektu, který znal pouze malý zlomek zaměstnanců.

Jack Poulson údajně komunikoval o záležitosti se svými manažery. V polovině srpna se rozhodl, že odstoupí poté, co zjistil, že společnost Google bude ve svých plánech i nadále pokračovat.

Nechtěl být zapojený do činnosti společnosti, která bude cenzurovat informace na přání Čínské komunistické strany jen proto, aby mohla znovu vstoupit na čínský trh.

„Kvůli svému přesvědčení, že disent je pro fungující demokracii zásadní, jsem nucen odstoupit, abych se vyhnul tomu, že bych přispíval nebo vydělával na narušování ochrany disidentů,“ píše Poulson ve svém rezignačním dopise, který získal portál The Intercept.

Můžeme pochybovat, dokud se nedozvíme víc. Ale číst, jak Google plánuje pomoci Číně nastavit cenzurovaný vyhledávač, je velmi znepokojující. Nepomohou zvýšit nedostatečnou ochranu, aby nás udrželi v bezpečí, ale pomohou Číně potlačovat pravdu?“  uvedl americký senátor Marco Rubio

Vyhledávací aplikace, která bude mít „černou listinu citlivých dotazů“, může být spuštěna za 6 až 9 měsíců, podle dokumentů a lidí, kteří jsou s plány společnosti Google obeznámeni.

Aby společnost Google mohla opět získat přístup na čínský trh pro vyhledávání informací na internetu, museli by umístit servery a ukládat uživatelská data v pevninské Číně. Tím pádem by měly podle tamních zákonů čínské úřady k těmto údajům přístup. Poulson se obává toho, že budou data automaticky použita režimem k potlačování politických disidentů v Číně.

Společnost Google obvinila kdysi Čínu přesně z takové činnosti, když zjistila, že její servery byly napadeny za účelem nabourání e-mailových účtů politických aktivistů z Číny. Informovaly o tom tehdy The Wall Street Journal a Spiegel Online.

„Vidím náš záměr kapitulovat před cenzurou a požadavky na dohled výměnou za přístup na čínský trh jako ztrátu našich hodnot a vedoucí vyjednávací pozice po celém světě,“ pokračuje Poulson v dopise, kde mimo další uvádí, že změna duše společnosti Google by mohla vytvořit špatný precedent.

„Je pravděpodobné, že se ostatní národy budou snažit využít naše postupy v Číně, aby na nás požadovaly dodržení jejich vlastních požadavků na bezpečnost,“ míní Poulson.

Společnost Google na otázky lidskoprávních skupin, novinářů a dalších, které zajímá vyjádření společnosti ohledně údajného plánu na spuštění cenzurovaného vyhledávače v Číně, nereaguje. Na dotazy zaměstnanců uvnitř společnosti Google vedení také odpovědělo mlčením. Někteří ze zaměstnanců opustili společnost spolu s Poulsonem.

Společnost Google získala mezinárodní pozornost a uznání, když opustila čínský trh v roce 2010. Tento krok byl iniciován spoluzakladatelem společnosti Google Sergeyem Brinem. Své rozhodnutí opíral o neblahé zkušenosti ze svého mládí pod nadvládou Sovětského svazu a popisem stejné autoritářské „značky“ útlaku v komunistické Číně.

Společnost Google v letech 2006 až 2010 provozovala cenzurovaný vyhledávač v Číně. Inženýr, který na tomto projektu pracoval, zveřejnil dopis, ve kterém vyjadřuje politování nad tím, že v té době pomáhal společnosti Google ve spolupráci s čínskými úřady, a doporučuje společnosti Google, aby se už zpět nevracela.

To je jednoznačně horší než schéma cenzury vytvořené v roce 2006, protože zřejmě v plánu ukládat osobní informace o uživatelích, ale také je propojit s vyhledáváním dat uložených v Čínské lidové republice. Zajímalo by mě, co si tým ochrany osobních údajů společnosti Google myslí?“ – Brandon Downey , bývalý programátor spol. Google

Společnost Google postavila prototyp cenzurovaného vyhledávače pro Čínu, který propojuje vyhledávání uživatelů s jejich telefonními čísly a usnadňuje čínským úřadům sledovat dotazy lidí.“ – Ryan Gallagher , investigativní novinář

Bývalý inženýr společnosti Google, Brandon Downey, kritizoval základní racionalitu společnosti Google, když se rozhodla spolupracovat s čínskými úřady. Popsal rozhodnutí společnosti takto:

„Podívej, Čína už internet cenzuruje. Tak proč neposkytneme lidem alespoň informace, jaké můžeme, protože nějaké je lepší než žádné?“

Na takové uvažování odpovídá následovně:

„Google to už jednou udělal a skončilo to katastrofou.“

Zároveň se omluvil za své zapojení do prvního cenzurního vyhledávání společnosti v Číně.

„Chtěl bych se omluvit za to, že jsem tomu pomáhal. Nevím, jak moc se to podílelo na zesílení politické podpory cenzury čínského režimu, ale bylo to špatně. Nepřispělo to k ničemu, kromě mého prospěchu a kariéry, což se shoduje s klasickou definicí morálně pokleslého chování: Udělal jsem něco, co na oplátku zhoršilo život jiných lidí.“


Zpráva byla přebrána od televize New Tang Dynasty (NTD)

Přeložil Milan Kajínek; Zdroj.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.