
Rám s otočným mechanismem. (Tereza Fišerová / AVTG)
Celý systém periskopu tvoří dalekohled umístěný ve vnitřním prostoru komínu a otáčecí hlavice se zrcadlem, která je instalovaná na vrcholu komínu a celé věže. Hlavice se díky speciálnímu kroužkovému sběrači elektrické energie dokáže otáčet v horizontální rovině prakticky do nekonečna, protože není připojena žádným kabelem. Samotné natočení hlavice si určuje přímo pozorovatel pomocí dotykového ovladače.
„Protože je ovládání celého periskopu v rukou pozorovatele, museli jsme vyřešit, jak ho ochránit před natočením zrcadla přímo do slunce. Celý systém má proto v sobě uloženou polohu slunce v čase, a když se k ní směřování zrcadla přiblíží, rotační pohyb hlavice se zpomalí a stroj sklopí zrcadlo směrem k zemi. Ve chvíli, kdy periskop vyjede z nebezpečného úhlu, zrcadlo může být opět na libovolné pozici,“ říká Martin Vondrášek, projektant společnosti Avt Group, která zajišťovala výrobu a instalaci periskopu.
Instalace periskopu se neobešla bez těžké techniky. Samotná hlavice totiž váží skoro půl tuny. Při instalaci navíc všichni museli pracovat s milimetrovou přesností, aby optická soustava periskopu pracovala správně. Citlivé na manipulaci bylo také samotné zrcadlo uchycené v hlavici. Aby nedocházelo k ohybu světla, neobsahuje krycí sklo jako běžná zrcadla, ale je tvořeno samotnou pokovenou deskou s vysokým leskem. Metr dlouhé zrcadlo je navíc náchylné ke zborcení vlastní vahou.

Instalace rámu s otočným mechanismem. (Tereza Fišerová / AVTG)


Instalace periskopu se přes všechna úskalí nakonec zdařila a věž má nazpět svůj výhled na město, který v minulosti ztratila kvůli rostoucí zástavbě okolních domů, což byl také hlavní záměr architekta Petra Hájka, autora celé rekonstrukce. V neděli 23. září byla věž otevřena pro veřejnost, momentálně slouží primárně domu dětí a mládeže a jen nárazově bude veřejně přístupná.
Podle zdroje: TZ
Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.