Rám s otočným mechanismem. (Tereza Fišerová / AVTG)
Rám s otočným mechanismem. (Tereza Fišerová / AVTG)
Nově zrekonstruovaná vodárenská věž na Letné v Praze se může pochlubit opravdovým unikátem. V bývalém komíně parního stroje pro čerpání vody je nyní umístěn periskop, který je se svou zhruba 20metrovou výškou největší na světě.

Celý systém periskopu tvoří dalekohled umístěný ve vnitřním prostoru komínu a otáčecí hlavice se zrcadlem, která je instalovaná na vrcholu komínu a celé věže. Hlavice se díky speciálnímu kroužkovému sběrači elektrické energie dokáže otáčet v horizontální rovině prakticky do nekonečna, protože není připojena žádným kabelem. Samotné natočení hlavice si určuje přímo pozorovatel pomocí dotykového ovladače.

„Protože je ovládání celého periskopu v rukou pozorovatele, museli jsme vyřešit, jak ho ochránit před natočením zrcadla přímo do slunce. Celý systém má proto v sobě uloženou polohu slunce v čase, a když se k ní směřování zrcadla přiblíží, rotační pohyb hlavice se zpomalí a stroj sklopí zrcadlo směrem k zemi. Ve chvíli, kdy periskop vyjede z nebezpečného úhlu, zrcadlo může být opět na libovolné pozici,“ říká Martin Vondrášek, projektant společnosti Avt Group, která zajišťovala výrobu a instalaci periskopu.


Instalace periskopu se neobešla bez těžké techniky. Samotná hlavice totiž váží skoro půl tuny. Při instalaci navíc všichni museli pracovat s milimetrovou přesností, aby optická soustava periskopu pracovala správně. Citlivé na manipulaci bylo také samotné zrcadlo uchycené v hlavici. Aby nedocházelo k ohybu světla, neobsahuje krycí sklo jako běžná zrcadla, ale je tvořeno samotnou pokovenou deskou s vysokým leskem. Metr dlouhé zrcadlo je navíc náchylné ke zborcení vlastní vahou.

ulož.mechanismu
Instalace rámu s otočným mechanismem. (Tereza Fišerová / AVTG)

Instalace hlavice


Instalace periskopu se přes všechna úskalí nakonec zdařila a věž má nazpět svůj výhled na město, který v minulosti ztratila kvůli rostoucí zástavbě okolních domů, což byl také hlavní záměr architekta Petra Hájka, autora celé rekonstrukce. V neděli 23. září byla věž otevřena pro veřejnost, momentálně slouží primárně domu dětí a mládeže a jen nárazově bude veřejně přístupná. 

Podle zdroje: TZ


Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.