Prezident Donald Trump stojí s bývalým seržantem Ronaldem J. Shurerem II před udělením Kongresové medaile cti za akce v Afghánistánu ve východní místnosti Bílého domu ve Washingtonu 1. října 2018 (Evan Vucci / AP)
Prezident Donald Trump stojí s bývalým seržantem Ronaldem J. Shurerem II před udělením Kongresové medaile cti za akce v Afghánistánu ve východní místnosti Bílého domu ve Washingtonu 1. října 2018 (Evan Vucci / AP)

1. října 2018 obdržel bývalý vojenský medik Ron Shrurer II nejvyšší vojenské uznání za překonání palby a záchranu životů vojáků v Afghánistánu. 


„Nemůžu uvěřit, že vás napoprvé odmítli. Sakra, to byla ale chyba, ale nakonec to opravili,“ sdělil prezident Trump bývalému seržantovi na formální ceremonii v Bílém domě, kde se sešlo kolem 250 lidí, aby oslavili Shrurera za jeho heroické akce ve vzdálené části Afghánistánu.

Původem z Fairbanks v Aljašce, fungoval Shrurer jako zdravotník ve speciálních silách, když se 6.dubna 2008 jeho tým střetl s kulometnou palbou, měřítkem odstřelovače a raketově poháněnými granáty.

Shrurer si pod smrští kulek nejdříve probojoval cestu na úpatí příkré hory k vedoucím členům jednotky. Následně vyléčil a stabilizoval čtyři další vojáky. Poté pomohl s evakuací a snášel raněné dolů. Při cestě z příkrého kopce do záchranného vrtulníku použil své tělo jako štít proti šrapnelům

„Tím ale Ron neskončil, vyběhl zpátky a znovu se připojil k boji,“ pokračoval Trump. „A následně po více než šest hodin hrdinně čelil nepříteli. Ani jeden Američan v této brutální bitvě nezemřel, právě díky velké míře Ronových akcí.“

Nejprve ho odmítli kvůli zdravotním problémům, ale Shrurer se pokusil narukovat znovu, rok po 9. září.

V roce 2006 byl povýšen na seržanta a začal sloužit pod CJSOTF (Combined Joint Special Operations Task Force) v Afghánistánu od listopadu 2007 do května 2008. Následně byl po roce čestně propuštěn.

V září 2009 začal pracovat jako speciální agent v tajné službě. Byl přeřazen do polní kanceláře ve Phoenixu ve státě Arizona, odkud byl později vybrán jako součást protiútočného týmu, a následně byl v červnu 2014 přiřazen do speciálních operací.

Shrurer momentálně žije v Burke ve Virginii s jeho ženou Mirandou a synem Cameronem 10 a synem Tylerem 7.


Link: https://www.theepochtimes.com/trump-awards-medal-soldier-for-heroic-action-in-afghanistan_2675931.html

Autor: Associated Press

Kategorie: Zprávy US

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.