Úředníci posílají novináře pryč z jednací místnosti, ve které probíhalo setkání mezi americkým ministrem zahraničí, Mikem Pompeem, a vedoucím čínské Ústřední kanceláře pro zahraniční věci, Yang Jiechiem (Jang Ťie-čch'), v Pekingu, 8. října 2018. (ANDY WONG / AFP / Getty Images)
Úředníci posílají novináře pryč z jednací místnosti, ve které probíhalo setkání mezi americkým ministrem zahraničí, Mikem Pompeem, a vedoucím čínské Ústřední kanceláře pro zahraniční věci, Yang Jiechiem (Jang Ťie-čch'), v Pekingu, 8. října 2018. (ANDY WONG / AFP / Getty Images)

Pro pekingskou diplomacii bývá neobvyklé, když se nesnaží „zakrýt“ vyostřenou a napjatou atmosféru v zahraničních vztazích. Právě tak tomu bylo při jednodenní návštěvě amerického ministra zahraničí, Mike Pompea, v Číně.


Pravděpodobnou příčinou byla zřejmě tvrdá slova, kterými před několika dny počastoval Čínu americký vice-prezident Mike Pence. Mnozí jeho řeč přirovnali k Fultonskému projevu Winstona Churchilla v roce 1946, označovaného coby začátek Studené války.

8. října 2018 se Pompeo setkal se svým čínským protějškem Wangem I-m a ředitelem čínské Kanceláře pro zahraničí věci, Jang Ťie-čch'-im. Zatímco si Pompeo před kamerami potřásl ruku s Wangem s úsměvem na tváři, jeho protějšek se jen těžce snažil prokázat vstřícnost.

Na společné tiskové konferenci Wang s přísnou tváří prohlásil: „V současnosti USA neustále eskaluje obchodní napětí vůči Číně. Také podnikly sérii akcí kolem tchajwanských záležitostí, které poškozují práva a zájmy Číny a bezdůvodně kritizuje domácí a zahraniční politiku Číny.“

„Věříme, že jde o přímé napadení naší vzájemné důvěry, (což) a vrhlo stín na čínsko-americké vztahy.“

„Požadujeme po americké straně, aby ukončila tento druh nesprávných akcí.“

Pompeo Wangovi přímo adresoval oblasti, ve kterých se USA s Čínou neshodne, včetně otázky Jihočínského moře a lidských práv. Zdůraznil také důležitost udržení míru a stability napříč Tchajwanským průlivem.

„Máme velké obavy z kroků, které Čína podnikla, a budu se těšit na příležitost promluvit si dnes o každém z nich, protože jde o nesmírně důležité vztahy,“ řekl Pompeo. Vyjádřil také očekávání, že Peking vyvine úsilí k denuklearizaci Severní Koreje.

Pencův projev

Projev Mikea Pence před 4 dny ohledně americko-čínských vztahů vyvolal šokující vlnu mezi čínskými učenci, pozorovateli, disidenty a běžnými obyvateli. Někteří jej přirovnali k Fultonskému projevu Winstona Churchilla, jiní říkají, že jde o zásadní přelomový krok k nové éře americko-čínských vztahů. 

Che Ťien, komentátor čínské edice The Epoch Times, řekl, že Penceův projev předznamenal konec éry „politiky ústupků“ a otevřel novou éru postavení se proti zlomyslné a propracované infiltraci Komunistické strany Číny (KS Číny) v USA.

Dle Cheho se ústupky Západu vůči KS Číny ničím nelišily od reakcí na nacistické Německo třicátých let. Nicméně, od nástupu Trumpa do úřadu se USA probudily.

Čínský spisovatel a politický komentátor, Čchen Pcho-kchung, řekl, že důležitost onoho projevu by se neměla přehánět, i když jde o významný a základní bod zvratu ve vztazích obou zemí.

Nicméně, Čchen také řekl, že tato změna dává příležitost ke zlepšení vztahů tak, jak to vyjádřil Pence ke konci svého projevu: „Jak stojí v naší Národní bezpečnostní strategii: soutěž neznamená vždy nepřátelství. Prezident Trump to vyjádřil jasně, že chceme s Pekingem konstruktivní vztah, kdy bude prosperita a bezpečnost obou zemí růst společně. Byť se Peking od této vize začíná vzdalovat, čínská vláda může pořád kurz změnit a vrátit se k povaze reforem a otevřenosti a větší svobody.“

Podle Čchena by měl komunistický režim zapracovat na třech věcech, které pomohou zlepšil vztahy s USA.

Jednou je, že Peking by měl dodržovat sliby dané při vstupu do Světové obchodní organizace, přijmout koncept volného a férového obchodování a nepoškozovat USA. Druhou věcí je zastavit perzekuci vlastních obyvatel a dát jim větší svobodu. A třetí se týká ukončení provokačních vojenských operací, obzvláště v Jihočínském moři a v Tchajwanském průlivu.

Nicméně, Čchen dodal, že pro čínský režim bude tohle těžce dosažitelné, obzvláště v otázce větší svobody lidu.

Komentátor Lan Šu poukázal na velmi jasné rozlišování Pence mezi Čínou a Komunistickou stranou Číny. Při kritice chování čínského režimu zmiňoval KS Číny, a na druhou stranu zmiňování dobré vůle USA směřoval vždy k Číně a čínskému lidu.

Pompeovu návštěvu Číny předcházely návštěvy Japonska, Severní Koreji a Jižní Koreji týkajících se jaderného odzbrojení Korejského poloostrova. Donald Trump přes víkend nastínil na svém Twitteru další summit se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.


Překlad: J. S., zdroj.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.