Ilustr. foto. (Public domain)
Ilustr. foto. (Public domain)

Vědci přišli na způsob, jak spolehlivě předpovědět, který pacient s chronickou bolestí bude reagovat na placebo v podobě cukrové pilulky na základě jeho anatomie a psychologických charakteristik. 


Lékaři možná budou jednou moci předepisovat placebo, které bude pro některé pacienty stejně účinné jako jakýkoliv lék proti bolesti, uvádí nová studie.

„Mají už naladěný mozek tak, aby reagoval. Mají vhodné psychologické a biologické předpoklady, které je uvedou do kognitivního stavu, kdy jakmile řeknete: ,tohle vám může ulevit od bolesti‘, bolest hned poleví,“ vysvětluje A. Vania Apkarian, hlavní autor studie a profesor fyziologie na Feinbergově lékařské fakultě při Northwestern University v americkém státě Illinois.

Na rovinu

Podle Apkariana není třeba pacienty klamat.

„Můžete jim povědět: ,Dám vám lék, který nemá žádný fyziologický účinek, ale váš mozek na to zareaguje‘. Nemusíte to skrývat,“ říká profesor.

Zjištění vědců, která byla publikována v Nature Communications, mají tři potenciální benefity:

  • předepisování neaktivních léků místo těch aktivních. „Většina farmakologických léčeb má dlouhodobé negativní účinky nebo vyvolávají závislost. Placebo je stejně dobrou alternativou léčby jako jakýkoliv lék na trhu,“ míní Apkarian.

  • vyřazení placebo efektu z farmakologických testů. „Testy léků by si vyžádaly menší počet lidí a identifikace fyziologických účinků by byla mnohem snazší,“ říká Apkarian.

  • snížení nákladů na zdravotní péči. Předepisování cukrových pilulek na chronickou bolest by mělo za následek ohromné ušetření výdajů pacientům a zdravotnickému systému, popisuje Apkarian.

Nové pole bádání

Vědci ve své studii rozdělili kolem 60 pacientů s chronickou bolestí zad na dvě skupiny. V té první lidé nevěděli, jestli dostávají placebo nebo lék. Vědci nestudovali osoby, které dostaly opravdový lék. Druhá skupina zahrnovala osoby, které přišli do nemocnice, ale nedostali ani placebo, ani léky. Tato skupina byla kontrolní.

Lidé, kteří uváděli zmírnění bolesti jako výsledek užití pilulky s cukrem, měli podobnou anatomii mozku a podobné psychologické rysy. Pravá strana jejich emocionálního mozku byla větší než ta levá a měli větší kortikální vjemovou oblast než osoby, které na placebo nereagovaly.

Lidé, kteří na placebo reagovali, byli rovněž emocionálně uvědomělí, citliví na bolestivé situace a dobře vnímali své prostředí.

„Lékaři, kteří léčí pacienty s chronickou bolestí, by měli seriózně zvážit, že někdo zareaguje stejně dobře na pilulku s cukrem jako na jakákoliv jiná farmaka. Měli by to použít a uvidí, jaký bude výsledek. Tohle nám otevírá zcela nové pole bádání,“ popisuje Apkarian.

Studie byla financována Národním centrem pro komplementární a integrativní zdraví, Národním zdravotním ústavem, Kanadským ústavem pro výzkum zdraví a Fonds de Recherche Santé Québec.

Tento článek původně publikovala Northwestern University. Opětovně publikováno přes Futurity.org v rámci Creative Commons License 4.0.


Přeložil O. H.; Zdroj.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.