Reportér BBC Matthew Hill pokládá otázku současnému hlavnímu představiteli čínského transplantačního průmyslu Chuangovi Ťie-fuovi: "Jak je možné, že čínská nemocnice sežene játra k transplantaci za tak krátké časové období?" Wang odmítá odpovědět. (Screenshot YouTube / BBC News)
Reportér BBC Matthew Hill pokládá otázku současnému hlavnímu představiteli čínského transplantačního průmyslu Chuangovi Ťie-fuovi: "Jak je možné, že čínská nemocnice sežene játra k transplantaci za tak krátké časové období?" Wang odmítá odpovědět. (Screenshot YouTube / BBC News)
Program BBC World News 9. října 2018 v pořadu Impact odvysílal reportáž o vyšetřování násilných odběrů orgánů následovníkům Falun Gongu v Číně. Ve videu publikovaném na Facebooku udělal redaktor BBC Matthew Hill rozhovor s investigativním novinářem Ethanem Gutmannem a bývalým čínským chirurgem Enverem Tohtim.

Reportáž do hloubky odhaluje vyšetřování a problematiku transplantační chirurgie v Číně a především nevyřešené otázky okolo zdrojů masivního množství orgánů, které mnohonásobně překračuje celosvětovou produkci součtu všech transplantacích velmocí. Podle expertů [1] orgány pocházejí od vězňů svědomí. Zejména potom od vězněných následovníků Falun Gongu, Ujgurů, křesťanů a Tibeťanů.

Zatímco experti [1] prohlašují, že jsou obvinění dnes již definitivně potvrzená, čínská strana prohlašuje, že jsou obvinění definitivně smyšlená.

BBC World News 'Impact'

Vyvstávají otázky nad případy nuceného odebírání orgánů od vězňů svědomí v Číně a rostoucího transplantačního průmyslu v Číně. Zdá se, že orgány pocházejí od meditujících následovníků [1] , Ujgurů, domácích křesťanů a Tibeťanů.


Důsledky represí duchovního hnutí Falun Gong v Číně

Od začátku represí zdokumentovaly stránky Minghui na 4073 ověřených obětí na životech. Jména zesnulých jsou zveřejněna ve zdrojovém článku v čínštině. Skutečný počet obětí je podle expertů a lidskoprávních organizací mnohem vyšší, ale není prozatím možné je všechna doložit.

Podle dostupných vyšetřovacích zpráv [1] zašlo zneužívání vězněných následovníků Falun Gongu tak daleko, že kromě případů fyzické likvidace dochází také k odebírání jejich orgánů, které jsou následně prodávány k transplantacím v rámci činnosti čínských transplantačních center. Čínské úřady tato obvinění dosud nedokázaly fakticky vyvrátit, pouze je opakovaně popřely. Výsledky vyšetřovacích zpráv posuzoval jak Evropský parlament, tak Sněmovna reprezentantů USA a označily je za důvěryhodné. K situaci se vyjádřila také další parlamentní a kongresní uskupení. [2]

Co je Falun Gong?

Falun Gong, nazývaný také Falun Dafa, je tradiční čínská metoda pro rozvoj těla a mysli, která byla zveřejněna v roce 1992 a v devadesátých letech se rozšířila po celé Číně. Je zakotvena ve starověké čínské filozofii a morálních principech – pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.

Situace křesťanů v ČLR

Na rozdíl od Evropy, kde klasické pronásledování křesťanů, jak jsme jej znali do roku 1989, již takřka nezažíváme, v dnešní Číně s rostoucí popularitou křesťanského vyznání pozorujeme křiklavé i méně nápadné projevy náboženské nesvobody. Že v nejbližší době zde vyznavačům křesťanství mohou nastat krušné časy, se mluvilo již v roce 2016, kdy počet tamních věřících přesáhl počet členů Komunistické strany Číny, což se pokládalo za možný důvod k rozsáhlejším a promyšlenějším zásahům ze strany čínského režimu.

Třebaže na jedné straně Čína prožívá obrovský ekonomický boom a životní úroveň řadových obyvatel se zvýšila, ti majetnější z nich se mohou více pohybovat i cestovat, na straně druhé dochází k velmi přísné kontrole náboženského života, a to platí i o křesťanech. Čtěte více...

Situace Ujgurů v ČLR

Příběh Sin-ťiangu je jedním z dalších, který by dle čínského režimu neměl být slyšet. Sin-ťiang (známý také jako Východní Turkestán) je autonomní region na severozápadě Číny a je největší čínskou administrativní jednotkou. Na území o rozloze větší než Velká Británie žije zhruba 24 milionů obyvatel, z nichž 46 % tvoří Ujgurové – národnostní menšina příbuzná například s Turky, Kazachy a dalšími středoasijskými národy.

Sin-ťiang je také místem se stovkami vězeňských táborů určených k „politické převýchově“ tamních obyvatel, jak tento proces oficiálně nazývá režim v Pekingu. Organizace Human Rights Watch provedla rozhovory s pěti Ujgury, kteří těmito tábory prošli, informovala o tom také agentura Reuters. Podle výpovědí jsou vězni v táborech nuceni studovat čínštinu, poslouchat ideologické proslovy nebo zpívat písně oslavující Komunistickou stranu Číny. „Převýchova“ se točí okolo sebekritiky vězňů za tradiční projevy jejich kultury. Předtím než začnou jíst, musejí například zvolat „Děkuji straně! Děkuji rodné zemi! Děkuji prezidentovi Si!“ (viz současný čínský vůdce Si Ťin-pching) Čtěte více...

Situace v Tibetu

V tomto díle Číny bez cenzury se dozvíte, proč je kontrola Tibetu pro Komunistickou stranu Číny naprosto nezbytná. Proč by se jinak Komunistická strana Číny obtěžovala posílat vojáky do Tibetu, podmaňovat si místní lid, a potýkala se po desetiletí s mezinárodním odporem kvůli tamní okupaci? Čtěte více...

Čínská vláda vydala zákaz reinkarnace. Tibetští mniši nemají dovoleno se reinkarnovat bez povolení vlády. Zajímavé nařízení, uvážíme-li, že Komunistická strana Číny je ateistická. Skutečný důvod tohoto zákazu samozřejmě spočívá v tom, že až dalajláma odejde na věčnost, čínský režim si bude moci vybrat svého dalajlámu, který dále povede Tibet a Tibeťany k podrobení. Čtěte více...


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Čtěte také:

Čínský špión vydán do USA za pokus o krádeže technologie americkým a evropským leteckým firmám

Čína: Žena zemřela ve vězení po nuceném krmení hořčičným olejem. Případ zamlčovali 11 let

 


POZNÁMKY:


[1] Vyšetřovací zpráva  Krvavá sklizeň (Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007)
On-line: 
http://organharvestinvestigation.net/

Shrnutí sedmiletého terénního výzkumu publicisty a spisovatele Ethana Gutmanna v knize Jatka (C-press 2014). 
On-line: 
http://www.cpress.cz/jatka-3/ 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky
On-line: 
https://endtransplantabuse.org/an-update/ 

State Organs  – Transplant Abuse in China (Seraphim Editions, 2012)
On-line: 
https://seraphimeditions.com/product/state-organs-transplant-abuse-in-china/

[2] Seznam všech přijatých parlamentních a kongresových rezolucí ve věci transplantační chirurgie v Číně. On-line:
https://endtransplantabuse.org/parliamentary-congressional-resolutions/