Ilustr. foto. (Photo by rawpixel on Unsplash
Ilustr. foto. (Photo by rawpixel on Unsplash
Spousta starších lidí zjišťuje, že už se nedokáží pohybovat tak volně, jako když byli mladší. Své pohyby popisují jako strnulé nebo omezené. 

Zejména se jedná o pocit zatuhlosti, když člověk vstává ráno z postele nebo po delším sezení. Jakmile se tělo trochu rozpohybuje a svaly se „rozehřejí“, tento pocit se nakonec vytratí, ale stejně je to nepříjemné. Existuje několik důvodů, proč k tomu dochází.

Jak stárneme, kosti, klouby a svaly mají sklon k oslabování. Pocit ztuhlosti je často naším vnímáním zvýšeného úsilí, které musíme vynaložit k vykonávání denních úkolů.

Řada starších lidí trpí onemocněními, které se váží na věk, a které mohou přispívat ke strnulosti svalů. Patří sem osteoartróza (rozklad chrupavky v kloubech), osteomalacie (měknutí kostí kvůli nedostatku vitamínu D), osteoporóza (úbytek kostní hmoty, což způsobuje křehkost kostí), revmatická artritida, zánět kloubů a úbytek svalstva způsobený sarkopenií (přirozená ztráta svalové hmoty a síly).

Svou roli může hrát i oběh krve. S věkem nám tepny kornatí a nejsou již tak flexibilní, což znamená, že krev se může snadno akumulovat, obzvláště v chodidlech.

Když se po delší době sezení nebo ležení postavíme, ztuhlost může být způsobena nedostatkem lubrikační tekutiny v kloubech. Jakmile se chvilku rozhýbeme a zahřejeme, do kloubu se přesune více lubrikační látky zvané synoviální tekutina, a povrch kloubů tak má při pohybu menší odpor a může se snáze pohybovat.

Normální zdravé stárnutí má za výsledek úbytek kloubní chrupavky, zejména v kolenech. Chrupavka je hladký spojený povrch mezi kostmi v kloubu. Tato chrupavka se opotřebovává, ztenčuje a poskytuje tak menší tlumící vrstvu mezi kostmi. To může zapříčinit ztuhlost, kterou při pohybu cítíme.

Dalším faktorem jsou změny ve vazech, šlachách a svalstvu. Když jsme mladí, všechno je relativně uvolněné a flexibilní. Jak však stárneme a tělo tolik nepoužíváme, pružnost mizí. Ve skutečnosti má nepoužívání svalů, kostí a kloubů na svědomí řadu tělesných změn souvisejících se stárnutím.

Hýbat se a nezakrnět

Jak stárneme, máme tendenci k menší fyzické aktivitě. To je pochopitelné a opodstatněné, nicméně omezit příliš cvičení nebo s ním dokonce úplně přestat, může změny v těle zhoršit. Aby si svaly zachovaly sílu a objem, potřebují, aby je stimulovala fyzická aktivita.

Také kosti potřebují stimulaci v podobě zátěže, aby si udržely svou tvrdost. Rovněž klouby potřebují stimulaci formou pohybu, aby zažívaly co nejmenší pocit ztuhlosti. A kromě svalů a kloubů, i srdce, plíce a oběhový systém potřebují podněty ze cvičení, aby si udržely optimální funkčnost.

Existuje celá řada činitelů, které přispívají k tomuto pocitu omezeného pohybu či ztuhlosti. Tím nejdůležitějším, co můžeme učinit, je víc se pohybovat. Toho lze docílit celou řadou opatření.

K zachování pravidelného cvičebního režimu skvěle pomáhá stát se členem sportovního klubu nebo docházet na pravidelná cvičení. Dalším způsobem, jak si zajistit alespoň nějaký pohyb, je chodit cvičit s přáteli, což může být například běh, plavání nebo jen obyčejné procházky.

Silový trénink za pomocí odporových gum je dobrý na svaly a kosti. Pohybovat končetinami v celém rozsahu pohyblivosti kloubů je důležitým faktorem pro udržování mobility a zdravých svalů, šlach a vazů.

Staré pořekadlo „hýbej se, nebo zakrníš“ v sobě skrývá velkou pravdu: když se nebudeme pohybovat, o tuto schopnost přijdeme. Cvičení může být i zábavné a když najdete něco, co vás baví, bude snazší u toho vydržet. Společenské vztahy, které se cvičením zpravidla souvisejí, a to platí zejména pro skupiny a kluby, jsou další výhodou, která napomáhá také duševnímu zdraví.


Andrew Lavender je lektorem na fakultě fyzioterapie a cvičebních věd při Curtin University v Austrálii. Tento článek byl původně publikován na portále The Conversation


Přeložil O. H.; Zdroj zde.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.