Jak byly nejmocnější americké agentury namířeny proti Donaldu Trumpovi
12. listopadu byla publikována česká verze infografiky.
Co je Spygate? Když se v roce 2016 konaly prezidentské volby v USA, ve kterých proti sobě stáli Hilary Clintonová za Demokraty a Donald Trump za Republikány, byla na veřejnosti a v zákulisí rozehrána velká hra s cílem diskreditovat kandidáta republikánů Donalda Trumpa.
Vykonstruované obvinění proti Trumpovi, založené na jeho údajné tajné dohodě s Ruskem, a odposlouchávání člena jeho prezidentské kampaně mají dohru ještě dnes. Postupně se však odkrývají karty, se kterými hráli velcí hráči americké politické scény. I když jsou detaily zákulisních her až příliš komplexní, samotná struktura za Spygate je překvapivě jednoduchá:
1. Ředitel CIA John Brennan za pomoci ředitele amerických zpravodajských služeb, Jamese Clappera, propojil zahraniční zpravodajské služby s americkými.
2. FBI se stala „vykonavatelem“ Brennanovy zpravodajské služby tím, že se zapojila do konkrétních úkolů týkajících se sledování člena Trumpovy prezidentské kampaně.
3. Ministerstvo spravedlnosti usnadnilo vyšetřování FBI a právní manévrování, současně poskytlo klíčový štít v podobě ochrany utajovaných informací.
4. Ministerstvo zahraničních věcí se stalo prostředníkem v šíření a úniku informací o údajné dohodě s Ruskem.
5. Prezidentská kampaň Hillary Clintonové a Demokratický národní výbor poskytly financování, podporu a mediální zázemí k rozšiřování informací.
6. Úředníci Obamovy administrativy se zapojili do propojování zpravodajských služeb, úniku a šíření účelových informací.
7. Největší roli v mnoha ohledech měla sehrát média. Bez jejich ochotného zapojení by žádná z těch událostí neměla na společnost a voliče tak velký dopad. Objevily se mnohé zprávy, ve kterých byla ignorována fakta a propagovaly se narativy - zavádějící informace s cílem „ohýbat“ skutečnost.
Proč?
Proč by měli američtí Demokraté riskovat a uchýlit se k tak komplexnímu zneužití moci? Začněme s jednoduchým výchozím bodem: Kandidatura Trumpa byla jak příležitostí, tak hrozbou.
Původně nebyla Trumpova kandidatura vnímána jako něco vážného a mnozí ji považovali za prospěchářský manévr. Jak ale jeho preference rostly, začal být stále více vnímán jako existenční hrozba pro zavedený politický systém, který několik let kontrolovali Demokraté.
Byl politickým outsiderem bez tradičních spojenců. Byl hrubý a vychloubal se, ignoroval „politickou korektnost“, nikdo si ho nemohl koupit a nestaral se o to, co si o něm jiní myslí – a oplýval velkou sebedůvěrou.
Strach měli dokonce i vládní úředníci v Británii a EU. Trump veřejně napadal měnovou politiku, regulace a moc zájmových skupin. Vznášel námitky proti Kongresu USA, Spojeným národům a Evropské unii.
V tu dobu do hry vstupuje ředitel CIA John Brennan, aby roztočil kola kampaně na sesazení Donalda Trumpa...
Celý článek v angličtině naleznete zde.
Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.
Čtěte také:
Demokraté se pokoušejí zablokovat Trumpův příkaz k odtajnění dokumentů z vyšetřování „Ruského vlivu“
Skrytá válka o vaši mysl
Mainstreamová média v USA jsou ve službách levicových, progresivních a socialistických skupin
Vyšetřování: Jak došlo k nelegálnímu sledovaní Donalda Trumpa během volebního období
Vyšetřování: Fusion GPS a „pojistná taktika“ k zabránění Donaldu Trumpovi v získání postu prezidenta