Věřící zdobí mumii Dasha-Dorjo Itighelova. (HO / AFP / Getty Images)
Věřící zdobí mumii Dasha-Dorjo Itighelova. (HO / AFP / Getty Images)
Tělo ruského buddhistického lámy, který zemřel před 80 lety, neprokazuje dosud žádné známky rozkladu.

Dashi-Dorzho Itigelov zemřel v roce 1927. Zanechal pro mnichy zprávu, aby jeho tělo později vykopali. Když tak mniši udělali a jeho tělo vykopali v roce 1955, s úžasem zjistili, že tělo neukazuje žádné známky rozkladu.

Znovu pak tělo vykopali později v roce 1973 a znovu byli šokováni, když našli tělo v původním stavu. Mniši ponechali svůj objev v tajnosti se strachem, že Sovětský komunistický režim by mohl tělo zničit jako součást masivní kampaně na vymýcení náboženství.

Mniši vykopali tělo znovu v roce 2002 dlouho po pádu sovětského režimu. Tělo vypadalo stále živě. Tentokrát tento zázrak zveřejnili širé veřejnosti a přivolali vědce, aby tělo prozkoumali. Tělo vypadalo zachovale, jako kdyby bylo mumifikováno i přesto, že nikdy žádná mumifikace neproběhla.

mnich
Dashi-Dorzho Itigelov v roce 1927, v roce jeho smrti. (Wikimedia Commons)
„Vzorky odebrané 75 let potom, co bylo tělo pohřbeno, ukazují, že organické látky, jako je kůže, vlasy a nehty mrtvého muže se nijak neliší od živého člověka,“ řekla Galina Yershova, profesorka historie na ruské státní univerzitě pro humanitní vědy. (Podle Pravda.ru.) 

„Jeho klouby a měkká tkáň je stejně pružná jako u někoho, kdo je naživu, a potom co otevřeli schránku, kde tělo lámy leželo po 75 let, byla cítit velmi příjemná vůně,“ prohlásila Yershova.

Oficiální prohlášení vědců a patologů, kteří tělo zkoumali v roce 2002, bylo: „Tělo je v kondici, jako by tento člověk zemřel před 36 hodinami.“

„Za roky své praxe jsem se setkal s případy zachovalých těl několikrát, ale to byly buď výsledky mumifikace nebo extrémní okolní podmínky,“ řekl profesor federálního centra forensní medicíny Viktor Zvyagin v telefonním interview. „Ale toto je něco naprosto jiného a pro mě zcela nepochopitelné. Je to fenomén, který si žádá dalšího podrobného šetření.“

Podle výsledků nebyla narušena proteinová struktura těla. Bylo to jako u živého člověka.

Zázračné tělo se stalo posvátným pro buddhisty v ruské části Buryatie, kde nyní spočívá Ivolgin v buddhistickém klášteře v regionálním hlavním městě Ulan-Ude.

klaster
Ivolgin, buddhistický klášter v regionálním městě Ulan-Ude. (By ru:User:Vasiliy Tatarinov - ru:Image:Ivolga.jpg / CC BY-SA 3.0

Itigelova sláva se roznesla všude po světě. V roce 2013 ruský prezident Vladimir Putin navštívil klášter. Prezident strávil s Itigelovem pár chvil na začátku své návštěvy. Před odchodem se zastavil znovu, aby se rozloučil.

Prezident poznamenal, že buddhismus je jedním z tradičních náboženství v Rusku, rovněž slíbil vládní podporu kláštera.

putin
Ruský prezident Vladimir Putin jde s buddhistickými mnichy při návštěvě Datsanu (klášter) ve vesnici Verkhnyaya Ivolga, v Burjatské republice 11. dubna 2013. (ALEKSEY NIKOLSKYI / AFP / Getty Images)

Sovětský Svaz pod Stalinovým vedením potlačoval všechny náznaky náboženství, popravoval stovky lámů a zničil 46 budhistických chrámů a klášterů. Roky po pádu sovětů začínají v Rusku zase vzkvétat buddhistické chrámy, a ty zruinované přitahují stále více návštěvníků.

Historie Lámy Hamba

Láma Hambo Itigelov studoval v Anninsky Datsan na buddhistické univerzitě v Bujrjatsku. Itigelov obdržel titul v medicíně, filosofii (na téma přírody a prázdnoty). Také vytvořil encyklopedii farmakologie.

V roce 1911 se Itigelov stal Hambo Lámou, hlavou buddhistické víry v Rusku. Během let 1913 až 1917 otevřel první buddhistický chrám v Petrohradu. Rovněž publikoval náboženské traktáty a učení a spojil velké množství náboženských frakcí.

Hambo Láma byl pozván na oslavu třistaletého výročí rodiny Romanových a 19. března 1917 mu ruský car Nikolai II. dal ocenění svatého Stanislava.

Během první světové války pomáhal Itigelov armádě finančně a dodával oblečení a léky. Také postavil množství nemocnic, kde lámaističtí doktoři pomáhali léčit raněné vojáky. Pro svoji pomoc byl Itigelov oceněn medailí svaté Anny.

V roce 1926 varoval budhistické mnichy před blížícím se ‘rudým terorem‘ a poradil, aby utekli do Tibetu. On samotný však Rusko nikdy neopustil. Jeho předpověď se vyplnila. Komunistický režim zabil odhadem 30 milionů Rusů v následujícím desetiletí.

V roce 1927 řekl Itigelov lámům, že se připravuje opustit tento svět. Začal meditovat a krátce nato zemřel.Link: https://www.theepochtimes.com/monks-body-miraculously-intact-80-years-after-death_2257260.html


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.