Speciální porcelánové hrnky – opakovaně použitelné. (OMV s. r. o.)
Speciální porcelánové hrnky – opakovaně použitelné. (OMV s. r. o.)
Po naléhavých akcích, volajících po Zemi bez plastů, vícero firem upouští od používání věcí denní potřeby vyrobených z plastů. Připojili se i prodejci ropných produktů, jako např. OMV. Od začátku října si mohou zákazníci na čerpacích stanicích OMV VIVA vychutnat kávu z opakovaně použitelných porcelánových hrnků namísto jednorázových papírových šálků. Používání nových hrnků přispívá k ochraně životního prostředí.

„V půlce září proběhl světový den úklidu, během kterého proběhlo i 239 úklidových akcí ve 42 zemích včetně Česka, zaměřených na sbírání plastového odpadu a následnou analýzu sebraného odpadu. Nejčastěji ´patří´ odpad firmám Coca-Cola, Pepsico a Nestlé. Analýzu provedlo hnutí Break Free From Plastics (BFFP), jehož součástí je i česká pobočku Greenpeace. Analyzováno bylo 187 tisíc kusů plastového odpadu. Odpady Coca-Coly byly nalezeny ve 40 ze 42 zemí,“ uvádí web „Plast je plast“.

„Tento celosvětový průzkum přináší nevyvratitelné důkazy o roli, kterou velké korporace mají v globální plastové krizi,” říká Von Hernandez z BFFP a dodává:

Neustálým chrlením problematických, jednorázových a nerecyklovatelných plastových obalů pro jejich produkty jsou zodpovědní za znečišťování planety v masivním měřítku. Tyto firmy musí uznat svůj podíl viny, a ne ze všeho vinit spotřebitele,“  uvádí web „Plast je plast“ a pokračuje:

„Jak ukazují výzkumy, mikroplasty pronikají například i do pitné vody. Nově to potvrzují i odborníci z Akademie věd ČR. V červnu představili výsledky výzkumu, kdy odebrali vzorky ze tří českých úpraven vody. Studie přítomnost mikroplastů prokázala, a to jak v podobě plastových fragmentů, tak vláken.“

„Spolu s Coca-Colou byly nejčastěji nalezeny odpadky od společností PepsiCo, Nestlé, Danobe, Mondelez Int., Procter&Gamble, Unilever, Perfertti van Melle, Mars Inc., Colgate-Palmolive.“ – Web plastjeplast.cz


Obchodní řetězec Makro již upustil od balení okurek do igelitu, totéž zvažují další řetězce, jako např. Tesco, Albert nebo Lidl.

 
– Společnost OMV s maximální zodpovědností vůči životnímu prostředí vyrábí a prodává ropné produkty a zemní plyn a poskytuje inovativní energetická a špičková petrochemická řešení. OMV provozuje síť plynovodů v Rakousku a zásobníky plynu v Rakousku a Německu. V roce 2017 dosáhly prodeje plynu společnosti OMV hodnoty 113 TWh. –
Podle údajů Evropské unie se jen z obalů vyprodukuje v Evropě každoročně téměř 35 milionů tun papírového odpadu. Návštěvníci kaváren OMV VIVA mohou nyní přispět k ochraně životního prostředí zakoupením opětovně použitelného hrnku na kávu. Speciální porcelánové hrnky, které jsou od října k dostání v objemu 0,4 l, jsou designovány v souladu se značkou VIVA.

OMV je nyní hrdý na to, že jeho VIVA káva nyní lépe chutná z opakovaně použitelných kávových šálků. Porcelánový hrnek přispívá k ochraně životního prostředí a první kávu do něj získají zákazníci zdarma. V roce 2016 představila společnost svou směs VIVA Cafe, která je nejen vyráběna z vysoce kvalitní italské pražené kávy, ale pochází ze spravedlivého obchodu s certifikací Fairtrade. Zavedením porcelánových hrnků na kávu chce OMV podniknout další krok směrem k ochraně životního prostředí.Zdroj: TZ kasparpr.cz, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.