Během mezinárodně sledovaného soudního procesu, který proběhl v čínském hlavním městě, prohlásila, že její „víra ve Falun Gong je, jak legální tak smysluplná“ a, že „všechny prvky a procedury v jejím případu jsou nezákonné“.
O její výpovědi informoval Nathan Vanderklippe, reportér listu Globe and Mail, který se dozvěděl podrobnosti od jejího právníka a rodinných příslušníků přítomných v soudní síni.
I když čínský režim sliboval otevřený soudní proces, do soudní síně se dostali pouze kanadští diplomaté. Zástupci evropských ambasád a médií do soudní místnosti vpuštěni nebyli. Soudní zřízenec jim údajně sdělil, že v místnosti už nejsou žádná místa k sezení. Podle sestry zadržené slečny Sun Zan v místnosti ještě v dubnu byly tři řady sedadel. Nyní zde byly pouze dvě, v nichž usedli kanadští diplomaté a členové rodiny. Zbytek byl obsazen policisty a lidmi, které paní Sun nikdy před tím neviděla.
Sun Čchien byla oficiálně obviněna z „užívání kultu k podvracení provádění zákona“, což je podle čínského právníka Lioua Lien-cheho značně vágní obvinění. „...stíhání praktikujících Falun Gongu je v rozporu právními zásadami, a právní článek namířený proti nim je chybný a jednoduše směšný,“ uvedl Liou Lien-che v rozhovoru s Epoch Times.
Pokud bude shledána vinnou, hrozí jí až sedmiletý trest odnětí svobody.
„Neudělala, nechtěla jsem a neudělám cokoliv ilegálního,“ prohlásila Sun Čchien u pekingského soudu Wenyuhe. K jejímu případu přitáhli pozornost zejména lidsko-právní organizace a kanadští občané, kteří žádali o pomoc kanadskou vládu.
Právník Li Ťin-sung, zastupující paní Sun Čchien, reportérovi Globe and Mail sdělil, že u soudu Sun Čchien promluvila o svém zadržování v zařízení, kde jí „zaměstnanci nedali ani kapku vody a ani zrnko rýže“, čímž narážela na stav, v jakém byla vězněna po svém zatčení. Již několik týdnů po jejím zadržení na veřejnost pronikly zprávy o tom, že byla mučena pepřovým sprejem a držena v samovazbě. (Více zde...) Prokurátor podle právníka „trval na tom, že nic takového neudělali“.
U soudu bylo dovoleno vypovídat pouze paní Sun Čchien. Každou z osob, které navrhoval předvést její obhájce, soudce zamítl předvolat.
„Když vidím svoji dceru, jak je vězněná a trpí celým tím procesem, jsem z toho velmi, velmi smutná,“ řekla matka paní Sun Čchien. „Žít v zemi, jako je tahle, bez svobody lidských práv, je mi jí opravdu líto. Cítím bolest.“
Miss Kanada Anastasia Lin spustila petiční akci za její propuštění. Žádá premiéra Justina Trudeaua, aby se zasadil o její propuštění. Petici dodnes podepsalo více než 41 tisíc lidí.
„Tuny podobných případů,“ říká právník
Případ paní Sun Čchien není podle Chuanga Chan-čunga, jednoho z právníků, kteří její případ v minulosti zastupovali a byli čínskými vládními úřady přinuceni odstoupit, „není nijak zvlášť neobvyklý“.
„Každý rok v Číně procházejí soudy tuny podobných případů,“ uvedl Chuang Chan-čung.
I tak podle Chuanga je vlastně její případ světlou výjimkou, protože jí bylo umožněno projít soudním procesem, a dokonce u soudu svědčit, což je podle něho, ale i dalších čínských právníků, spíše raritou. Čínské úřady se podle Chuanga s ideologickými případy vypořádávají „velice brutálně“.
„Nyní tento druh nenávisti vyjadřují mnohem civilizovanější formou než předtím,“ uvedl Chuang.
Je možné, že se případ vyvíjí neobvykle díky přítomnosti kanadských diplomatů a mezinárodní pozornosti.
Podle Huanga je v Číně odsouzeno 99 % obviněných a čínské úřady v praxi selhávají při prosazování vlastních zákonů, které libovolně porušují.
Matka paní Sun Čchien se pokoušela podat v Číně obvinění proti pekingským policejním orgánům za uvěznění a mučení své dcery. Nejvyšší prokuratura v Pekingu však dosud odmítala připustit podání stížnosti, natož se případem hlouběji zabývat. Více zde...
Mučení ve vězení
Právní zástupce paní Sun sdělil, že jí v záchytném centru svázali ruce a nohy ke kovové židli, aby se nemohla hýbat. Policejní důstojník jí poté nepřetržitě stříkal do očí a tváří pepřový sprej, zatímco ostatní důstojníci ji bili a kopali. Podrobnosti o jejím případu zveřejnily webové stránky Minghui.org, které již více než patnáct let informují o průběhu represí následovníků Falun Gongu v Číně.
O průběhu jejího zadržování bylo dále zjištěno, že jí po dobu třinácti dnů 24 hodin denně byla na ruce umístěna pouta a nebylo jí dovoleno vyměnit si oblečení, které bylo podle všeho nasáklé pepřovým sprejem. Celá procedura znamenala bolesti z mučení pepřovým sprejem a spoutání rukou za zády jí znemožnilo si rukou protřít oči, přičemž oblečení nasáklé pepřem jí stále uvolňovalo do dýchacích cest a očí dráždivé látky. Více zde...
Ilegální pronásledování
Právníci, kteří zastupovali paní Sun v minulosti a byli donuceni případ opustit, prohlašují, že její pronásledování a pronásledování dalších následovníků Falun Gongu za jejich víru je v rozporu s čínským právem.
Čínské úřady v těchto případech často implementují článek 300 čínského trestního zákona. Článek 300 konkrétně uvádí: „užívání kacířského náboženství k podkopávání provádění zákona“. Tento značně vágní právní předpis, který čínský režim vydal a používá především ke stíhání praktikujících Falun Gongu, je podle právníků nesmyslný a rovněž právně neplatný. I-jang Sia, starší ředitel oddělení výzkumu a politiky právnické nadace Human Rights Law Foundation, považuje článek 300 a jeho interpretace za právně neplatné, neboť jsou v rozporu s článkem 36 čínské ústavy.
Článek 36 zaručuje čínským občanům náboženskou svobodu. Když režim používá právní předpisy zaměřené na následovníky Falun Gongu, „není to prosazování zákonů, ale páchání represivní politické kampaně“, říká I-jang Sia.
Čínský režim se podle I-jang Siena také nemůže opřít o žádné právní předpisy, které opravňují jeho vládní úřady nebo stranické orgány k identifikaci toho, co nazývají jako „kacířské náboženství“, a proto „Nejvyšší lidový soud a Nejvyšší lidový prokurátor nemají pravomoc definovat, co je kacířské náboženství ve výkladech zákona, tím méně mohou oprávnit jiné odbory k tomu, aby tak učinily“.
„Kromě toho čínské soudy nikdy neprokázaly, jakou implementaci zákona následovníci Falun Gongu porušují,“ uvedl I-jang Sia.
Reakce kanadské vlády
„Kanadští úředníci byli případem Sun Čchien zasaženi, když se o něm poprvé dozvěděli,“ řekl Stefano Maron, mluvčí Global Affairs Canada. „Kanadští představitelé tuto věc přímo projednávali s čínskými protějšky, včetně obvinění ze špatného zacházení.“
Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová během slyšení ve sněmovně 17. května 2017 prohlásila, že její povinnosti vůči kanadským občanům uvězněným v zahraničí, včetně paní Sun Čchien, jsou „nesmírně závažné“.
Irwin Cotler, bývalý liberální poslanec a ministr spravedlnosti, říká, že je důležité, aby si čínské úřady uvědomily, že nemohou beztrestně porušovat práva kanadského občana. „Domnívám se, že předseda vlády se vyjádřil, že neexistuje žádný rozpor mezi pěstováním obchodu a ochranou lidských práv, a toto je případová studie o tom, jak můžeme jít na konferenci a podpořit obchod, ale ne na úkor lidských práv,“ řekl Cotler v rozhovoru s Epoch Times.
Petr Kent, konzervativní poslanec a bývalý ministr životního prostředí, řekl, že by Trudeau měl zdůraznit obavy Kanady ohledně zadržování paní Sun a dalších příznivců Falun Gongu. „Víme, že pokud jde o [Sun], byla zadržena, trpěla tím, co lze řádně charakterizovat jako mučení a špatné zacházení,“ potvrdil Kent zprávy o jejím fyzickém napadání během zadržení.
„Domnívám se, že by předseda vlády měl zdůraznit legitimní znepokojení Kanady nejen v tomto jediném případě, ale i ohledně porušování práv ostatních čínských Kanaďanů nebo rodin Čínských Kanaďanů, kteří jsou pronásledováni pouze za svoji víru,“ dodává Kent.
Pozadí případu, nevěra a úklady o majetek
Případ nabírá poněkud bulvární nádech ve chvíli, kdy paní Sun odhalila roli jejího manžela za jejím obviněním. Pan Shen Guangqian ji údajně podváděl s 25letou, s níž zosnovali plán, jak ji připravit o majetek a sami převzít prosperující firmu, uvedla matka paní Sun Čchien.
Po jejím zatčení došlo k převedení majetku na účet jejího manžela, bez jejího vědomí. Podle paní Sun se její manžel obrátil na policii, aby ji udal a využil pronásledování duchovního hnutí Falun Gong k jejímu uvěznění. Podle ní zfalšoval její podpis v době, kdy byla ve vězení, aby mohl její finance převést na svůj účet. V této věci přijalo několik čínských soudů trestní oznámení na pana Shena Guangqiana.
Globe and Mai se na Shena Guangqiana obrátil, aby se k situaci vyjádřil, ten však nereagoval.
Čína bez cenzury: Kanadská miliardářka unesena a mučena v Číně
Pořad Čína bez cenzury, který moderuje Chris Chappell, vysílá ve formátu pozdní noční šou, která mísí humor s vážnou analýzou čínské politiky a společnosti. Rovněž pravidelně otevírá témata potlačování čínských obyvatel vládnoucím komunistickým režimem, včetně témat považovaných za „citlivá“.
Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.
Čtěte také:
Další skandál: Čína unesla kanadskou miliardářku do vězení za to, že se věnuje meditační praxi Falun Gong (video)
Právníci zastupující Kanaďanku vězněnou v Číně pod tlakem opustili její případ
Matka zadržené kanadské občanky se pokouší žalovat pekingskou policii za její mučení a věznění
Kanada – Poslanci žádají premiéra: Zasaďte se o vydání Kanaďanky vězněné v Číně za její víru
USA: Ministr zahraničí Tillerson kritizoval Čínu za mučení a věznění věřících