Pevnost Boyard. (Autor: Mpkossen – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0)
Pevnost Boyard. (Autor: Mpkossen – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0)
Bylo by snazší chytit do zubů Měsíc, než usilovat o stavbu v takové lokalitě.“ Těmito květnatými slovy přesvědčoval stavitel Sébastien Vauban francouzského krále Ludvíka XIV. o možnosti postavit pevnost na širém moři, mezi ostrovy Aix a Oléron v úžině Pertuis d'Antioche u západního pobřeží Francie.

Pevnost Boyard (videosoundtrack)


Pevnost Boyard leží nedaleko La Rochelle mezi ostrovy Aix a Oléron v úžině Pertuis d'Antioche u západního pobřeží Francie. Měla sloužit jako ochrana nedalekému přístavu Rochefort, v němž se nacházely královské loděnice.

Pověřený stavitel Sébastien Vauban, jehož pevnostní díla lemují hranice Francie a jsou zapsána dnes na seznamu UNESCO, však nebyl moc nadšen tímto projektem.

Zbudování podobné pevnosti bylo zvažováno již od dokončení arzenálu v roce 1666, ale pevnostní stavitel myšlenku králi Ludvíku XIV. rozmluvil slovy:

„Pane, bylo by snazší chytit do zubů Měsíc než usilovat o stavbu v takové lokalitě.“

O sto let později a co znamenal dostřel kanonů

Stavba tak byla zahájena více než o 100 let později, kolem r. 1801, za vlády Napoleona I., aby francouzské pobřeží bylo ochráněno před nájezdy cizích sil, zejména před Brity, a rovněž protože tehdejší dělostřelectvo mělo omezený dostřel, vzdálenost mezi ostrovy Aix a Oléron byla příliš velká na to, aby se z nich dalo průnikům zabránit.

Záhy se projevilo, že Vaubanovy obavy stavět pevnost uprostřed oceánu byly oprávněné.

První základy se sesunuly a byly pohřbeny vodou. Napoleon I. se však nevzdal.

Fort boyard vue aérienne
Pevnost Boyard. (Autor: Lapi – fr.wikipedia.org: 2005 / CC BY-SA 3.0)

Stavbu se podařilo dokončit až téměř o 60 let později, roku 1859, za vlády příslušníka Bonapartů, Napoleona III.

Pevnost oválného tvaru však tou dobou už nemohla sloužit svému účelu, protože než byla dostavěna, výboj dělostřelectva předběhl její založení. Úžinu ve směru k rochefortskému přístavu spolehlivě chránila děla umístěná právě na ostrovech Aix a Oléron.

Stavba byla vysoká 20 metrů, na šířku měla 31 a na délku 61 metry. Původně posádku tvořilo 250 mužů a byl schopná přežít bez spojení se světem dva měsíce.

Jak se to hradům a pevnostem často stává, od r. 1871 sloužila střídavě jako vězení. Zejména v době vlády Pařížské komuny. Po několika letech zůstala opuštěna.

Soutěžní pevnost – doposud pro odvážné

Slavná pevnost hrála ve více filmech, a hlavně se na ní natáčela známá televizní soutěž.

Od r. 1990 se stala hvězdou tv. soutěží, které natáčeli nejen Francouzi, ale od r. 2016 také česká tv. Prima a ta vysílala i vlastní verzi s českými účastníky pod názvem Pevnost Boyard.


Pro ulehčení přístupu televizní techniky byla po stranách pevnosti instalována zařízení podobná vrtným věžím. Soutěž s českými účastníky má velikou sledovanost..

Týden co týden se rodiny v Československu sesedaly u televizní obrazovky a sledovaly napínavé soutěže odvážných dobrovolníků.

„Bylo to originální a zajímavé,“ řekl jeden z diváků o všestranné soutěži, která je historicky nejdéle vysílaným programem francouzské televize.

Patrně ještě v době před svou rekonstrukcí sehrála pevnost svoji roli i ve filmu Dobrodruzi z roku 1967, kde hráli  Alain DelonLino Ventura a Joanna Shimkus.


Podle zdroje : http://www.cestopisy.net,

Z. Kašpar: Hořké příběhy sladké Francie.


Čtěte také:

Pevnost If v zátoce Středozemního moře proslavil A. Dumas starší

Armorica 4: Mys Fréhel a jeho „smaragdy“



Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.