Ochod Apple v Pekingu, ilustr. foto. (WANG ZHAO / AFP / Getty Images)
Ochod Apple v Pekingu, ilustr. foto. (WANG ZHAO / AFP / Getty Images)
Svět před nedávnem obletěla zpráva, že v hardwaru společností Apple a Amazon byly objeveny čínské špionážní čipy. Tuto informaci poskytla společnost Bloomberg s tím, že má tyto informace podložené, a to hned z několika zdrojů. Nutno podotknout, že obě výše zmíněné firmy toto tvrzení popírají.

Tak jako tak, nejde o ojedinělý případ tohoto druhu a čínský režim má v této oblasti bohaté zkušenosti.

Americký Senátní výbor pro ozbrojené složky varoval před touto hrozbou již začátkem roku 2012. Dle zjištění senátu existuje na 1 milión padělaných součástek čínského původu dodávaných do armádních systémů.

Tyto součástky tvoří kritické části vojenských systémů včetně tepelně naváděných raket či počítačů.

Ani zde nešlo o žádnou ojedinělou příhodu. Čínské špionážní čipy sehrály svou roli v roce 2013, kdy se v Rusku začaly objevovat žehličky a varné konvice, které vyhledávaly nezabezpečené Wi-fi připojení a skrz ně komunikovaly s domovskými servery.

Pokud se vrátíme v minulosti ještě o něco dále, můžeme poukázat na případy z roku 2010, kdy se začaly objevovat čínské infikované paměťové karty v produktech firmy Olympus a Samsung.

Obdobně na tom byla navigace TomTom a další zařízení nabízená v čínských e-shopech jako je Best Buy, Target a Sam’s club.

Mezi nejzávažnější případy patřila hrozba „Zombie Zero“, jež byla v roce 2014 odhalena společností TrapX.

Hrozba spočívala v tom, že jedna z čínských firem instalovala do ručních skenovacích zařízení špionážní software. Infikovaná zařízení poskytovala čínským špehům přístup ke všem podnikovým údajům včetně těch finančních, přepravních a zákaznických. V neposlední řadě to umožnilo Číňanům získat přehled o logistických a globálních operacích uvnitř napadených firem.

Americká vláda se snažila předejít této infiltraci skenovacích zařízení zákonem, který byl schválen v roce 2014 a vyžadoval kontrolu všech produktů zakoupených federálními úřady.

Čínskému ministerstvu obchodu se tento krok samozřejmě nelíbil. Po schválení zákona vydalo prohlášení upozorňující, že tento krok bude mít negativní dopad na zájmy jak čínských, tak amerických firem.

Čínské státní noviny Global Times dokonce vydaly článek, v němž Američanům důrazně doporučily přehodnotit své „chybné stanovisko“.

Ve stejné chvíli se snažil soukromý sektor zavést obdobný program s názvem Open Trusted Technology Provider Standard Accreditation Program. Ten se ovšem z důvodu uklidnit čínský režim nesetkal s úspěchem.

Výbor na adresu čínských firem dodal: „Čína je dominantní velmocí v padělání elektronických součástek, jež mají za cíl infiltrovat státní a obrané vojenské systémy.“

Výbor dále konstatoval, že čínská vláda nepodnikla žádné kroky k zastavení těchto činnosti, které probíhají v říši středu zcela otevřeně.

Obdobných příkladů existuje bezpočet. Hrozba, kterou představují čínští výrobci počítačových a mobilních čipů, je pokračujícím problémem, jehož si jsou americká vláda a řada amerických společností dobře vědomi. Otázkou zůstává, zda se jí budou v budoucnu detailněji zabývat či nikoliv.


Přeložil: Petr Matějček; Zdroj.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.