Kanadský poslanec Garnett Genuis a senátorka Salma Ataullahjanová na tiskové konferenci 25. října 2018 v Parliament Hill v Ottawě, dva dny po senátním schválení zákona S-240. (Limi Zhou / NTD Television)
Kanadský poslanec Garnett Genuis a senátorka Salma Ataullahjanová na tiskové konferenci 25. října 2018 v Parliament Hill v Ottawě, dva dny po senátním schválení zákona S-240. (Limi Zhou / NTD Television)
Kanadští senátoři jednomyslně schválili návrh zákona o boji proti obchodování s orgány. Nyní zákon postoupil do poslanecké sněmovny, kde projde dalším posuzovacím a schvalovacím procesem, než se bude moci stát oficiální součástí kanadské legislativy.

Senátní návrh zákona S-240 má novelizovat trestní zákon a zákon o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (obchodování s lidskými orgány), a je podobný zákonu navrhovanému konzervativním poslancem Garnettem Genuisem již v roce 2017. Nyní novelu předložila senátorka Salma Ataullahjanová v naději, že tento krok napomůže k urychlení jeho průchodu kanadským parlamentem.

„Návrh zákona upravuje trestní zákon, aby pojmenoval nové trestné činy v souvislosti s obchodováním s lidskými orgány a tkáněmi,“ vysvětlila senátorka Ataullahjanová na tiskové konferenci, která byla svolána 25. října 2018, dva dny po schválení návrhu zákona v kanadském Senátu.

„Zákon také upravuje zákon o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků, aby stanovil, že pro Kanadu je nepřípustný pobyt trvalého rezidenta nebo cizího státního příslušníka (na jejím území), pokud dospěje ministr pro občanství a přistěhovalectví k názoru, že se tato osoba zapojila do jakýchkoli činností souvisejících s obchodováním s lidskými orgány a tkáněmi,“ dodala senátorka.

Před přijetím zákona senátoři vyslechli názory řady zainteresovaných skupin včetně lidskoprávních aktivistů, kteří se zapojovali do vyšetřování problematiky obchodování s orgány. Podle některých expertů je novela zákona důležitá zejména ve vztahu k Číně.

David Kilgour, bývalý kanadský poslanec a státní tajemník pro oblast Asie a Tichomoří, sdělil v květnu 2018 senátnímu výboru kanadského parlamentu, že na světě existuje pouze jedna země, v níž za násilnými odběry orgánů stojí tamní vláda, nikoliv zločinci obchodující s orgány na černém trhu.

„Je důležité rozlišovat mezi tím, co se děje v postranních uličkách nějakého města, a co se děje v Čínské lidové republice,“ poznamenal Kilgour.

Někdejší státní návladní David Kilgour a právník David Matas z Winnipegu provedli první nezávislá šetření v oblasti čínské transplantační chirurgie a v roce 2006 vydali první vyšetřovací zprávu. [1] Dle jejich zjištění čínský režim organizuje násilné odběry orgánů vězňům svědomí, s nimiž následně nezákonně obchodují tamní transplantační centra zapojená do miliardového byznysu v oblasti orgánových transplantací. Orgány jsou vězňům odebírány zaživa, na zakázku a vězni v procesu umírají. Český publicista Karel Hvížďala tuto praxi v roce 2007 nazval „Popravy na objednávku“.

Většinový podíl obětí údajně tvoří zejména věznění následovníci duchovního hnutí Falun Gong a dále také Ujgurové, křesťané a Tibeťané. O obviněních opakovaně jednal Evropský parlament a Sněmovna reprezentantů USA. Obě instituce oficiálně prohlásily opakované zprávy o násilných odběrech orgánů vězňům svědomí v Číně za „důvěryhodné“.[2]

Kanadský poslanec Garnett Genuis, který rovněž promluvil na tiskové konferenci, uvedl, že návrh zákona získal velkou podporu senátorů napříč různými politickými stranami na základě skutečnosti, že také poslanci různých kanadských stran již v minulosti podobné úpravy navrhovali.

„Podobný návrh novely zákona C350, který jsem předložil, byl předložen liberálním poslancem Borysem Wrzesnewskym, takže jsme potěšeni, že vidíme podporu (této novely) mezi stranami,“ uvedl poslanec Genuis a poznamenal, že Wrzesnewskyj vlastně přednesl stejný návrh, jaký před ním vznesl Irwin Cotler, bývalý liberální ministr spravedlnosti.

„Toto není iniciativa jedné strany. Dosud jsme však neslyšeli, jaký je postoj vlády k této věci... Doufáme, že udělají správnou věc a podpoří ji,“ řekl Genuis.

„Moje prosba všem poslancům ze všech stran je, že je to dobrá iniciativa v oblasti lidských práv, je to politicky nestranná iniciativa, je to něco, co je třeba udělat. Zachraňme životy. Ujistěme se, že to bude provedeno ještě před příštími volbami,“ dodal Genuis.



Článek přeložil a upravil Milan Kajínek; Zdroj.


Podpořte nás prosím sdílením článku na sociálních sítích.



POZNÁMKY:


[1] Vyšetřovací zpráva  Krvavá sklizeň (Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007)
On-line: 
http://organharvestinvestigation.net/

Shrnutí sedmiletého terénního výzkumu publicisty a spisovatele Ethana Gutmanna v knize Jatka (C-press 2014). 
On-line: 
http://www.cpress.cz/jatka-3/ 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky
On-line: 
https://endtransplantabuse.org/an-update/ 

State Organs  – Transplant Abuse in China (Seraphim Editions, 2012)
On-line: 
https://seraphimeditions.com/product/state-organs-transplant-abuse-in-china/

[2] Seznam všech přijatých parlamentních a kongresových rezolucí ve věci transplantační chirurgie v Číně. On-line:
https://endtransplantabuse.org/parliamentary-congressional-resolutions/