Ilustrační záběr. (Chip Somodevilla/Getty Images)
Ilustrační záběr. (Chip Somodevilla/Getty Images)
V úterý 6. listopadu 2018 se v USA konaly tzv. „midterm elections“, jejichž výsledkem je těsná nadpoloviční většina Senátu pro Republikány a naopak nadpoloviční většina Sněmovny reprezentantů pro Demokraty.

Šlo o důležité a ostře sledované volby s dvojnásobnou účasti pozorovatelů a větší kontrolou proti možným kybernetickým útokům. Ve volebních místnostech se často stály fronty.

Demokratům se povedlo získat většinu ve Sněmovně reprezentantů poprvé po osmi letech. Nicméně, jejich „zálusk“ na Senát a potažmo blokování prezidenta Trumpa nevyšel.

„Dnes večer to byl skvělý úspěch. Děkuji všem!!“ stručně se vyjádřil na svém Twitteru k výsledkům voleb prezident Trump coby zástupce Republikánů.

V „midterm elections“ rozhodovali voliči ze 37 států USA o třetině ze 100členného Senátu, o novém složení Sněmovny reprezentantů (435 členů každé 2 roky), o 36 guvernérech a mnohých lokálních funkcích, jako starostové, členové městských rad, funkce související s lokálním soudním systémem apod.

Poznámka: V době psaní článku ještě nebyly volby zcela uzavřeny, nicméně výsledek rozdělení moci pro Republikány a Demokraty byl již jasný.