M. Whitaker. (foto: Chip Somodevilla / Getty Images)
M. Whitaker. (foto: Chip Somodevilla / Getty Images)

Ministr spravedlnosti, resp. nejvyšší státní zástupce, Jeff Sessions, zaslal 7. listopadu 2018 prezidentovi Trumpovi rezignační dopis, oznámila agentura AP a Fox News.


Trump Sessionsovi po dvouletém působení ve funkci poděkoval a posléze oznámil, že novým nejvyšším státním zástupcem se stane  Matthew G. Whitaker, který působil jako personální šéf pod Sessionsem.

Sessions byl pod tlakem prezidenta a dalších republikánů kvůli tomu, že se nezapojil do šetření speciálního vyšetřovatele Robert Muellera, který se zabývá údajným vměšováním Ruska v prezidentských volbách 2016.

V listopadu 2017, Trump řekl reportérům že „mnoho lidí je klamaných z Ministerstva spravedlnosti, včetně mě“.

Republikáni Mark Meadows a Jim Jordan uvedli pro Washington Examiner: „Nejvyšší státní zastupitel Jeff Sessions se vymluvil z vyšetřování Ruska, ale to spíše vypadá, že nemá žádnou kontrolu nad přední světovou institucí pro vymáhání práva. Je čas, aby začal Sessions jednat transparentně, aby vynesl na světlo všechno jeho podivné chování a zamezil dalším přestupkům. Pokud to nemůže udělat hned, pak se zbývá jen zeptat poslední otázka: Kdy je čas na nového nejvyššího státního zástupce?“

Překlad a redakční úprava: J.S.