Každý kamion je důkazem. Od počátku letošního roku bylo z ČR vyvezeno do Turecka 34 214 zvířat skotu domácího. Velká část jich je pak Turky přeposílána do dalších zemí Blízkého a středního východu, i do Ruska a postsovětských zemí.(Společnost pro zvířata, z. s.)
Každý kamion je důkazem. Od počátku letošního roku bylo z ČR vyvezeno do Turecka 34 214 zvířat skotu domácího. Velká část jich je pak Turky přeposílána do dalších zemí Blízkého a středního východu, i do Ruska a postsovětských zemí.(Společnost pro zvířata, z. s.)
Spotřeba živočišných produktů narostla do obludných rozměrů. Trpí jak zvířata, tak i naše těla. Současný stav není udržitelný ani pro planetu. Tušíte, kolik zvířat ročně umírá kvůli lidem?

To číslo vám nejspíš vyrazí dech. 70 miliard – tolik zvířat nezažije slunce, svobodu pohybu ani čistý vzduch. 70 miliard – pro tolik zvířat je stísněnost, bolest a strach denním chlebem.

Nejenom život v klecích a mezi zdmi bez slunce, navíc na konci života čeká zvířata strastiplná cesta na porážku. A to nejenom na naše česká jatka.

Zvířata nejezdí do Turecka na dovolenou

Těmito slovy uvádí na pravou míru Společnost pro zvířata osud chovných zvířat, která pocházejí z českých a moravských chovů. Zdokumentovaná tragická odysea tisícovky českých a moravských býků z loňského června je jedním z důkazů. Obráncům se podařilo zjistit, z jakých míst České republiky někteří z býků pocházeli.

1 stop transportům zvířat
Herečky Andrea Kerestešová-Růžičková a Kristýna Janáčková podporují snahy zastavit transporty zvířat. (Společnost pro zvířata, z. s.)

Transporty s desítkami tisíc býků, krav a jalovic z chovů a pastvin České republiky i z celé EU každoročně směřují přes několik zemí do Turecka. V rozsáhlém Turecku buď jejich životní pouť bolestivě končí, nebo jsou transportovány dál na Blízký a Střední východ.  

Výzvy nedávno podpořily herečky Andrea Kerestešová-Růžičková a Kristýna Janáčková.

Spolek apeluje, aby se více zájemců zapojilo do výzvy na Evropskou komisi žádající zastavení dálkových transportů a zacházení se zvířaty jako s živými tvory. Součástí výzvy je kontaktování chovatelů, aby věděli, jak strašným způsobem mohou jejich zvířata skončit, a aby je prodávali pouze do lokálních výkrmen a jatek.  

Přes milion hlasů občanů vybraných v roce 2017 v rámci kampaně Eurogroup for Animals „STOP THE TRUCKS“ je v EU „slyšet“. Evropský komisař Vytenis Andriukaitis napomohl v minulém roce ke vzniku EU platformy pro welfare (dobré životní podmínky) zvířat, pracovní skupiny se budou zabývat otázkou přepravy zvířat a podmínkami v chovech prasat, a v pracovních skupinách jsou i zástupci nevládních organizací z EU, informují lidé ze Společnosti pro zvířata.  

Evropský parlament vyzval v únoru 2018 představitele EP k založení výboru na prošetření dlouhodobého porušování legislativy EU v rámci ochrany zvířat během přepravy. Více zde (březen/duben 2018).

Každý kamion je důkaz

Každý kamion naložený zvířaty dokazuje, že nelze zvířata dálkově přepravovat bez újmy na jejich zdraví a psychice. Zvířata jsou živí tvorové, nejsou uzpůsobena na přepravu, trpí stejně jako lidé.  

Jeden z posledních zdokumentovaných případů ohromného utrpení zvířat zde – Agonie ve vedru, 31. července . Veškerá legislativa, navíc široce porušována a nezavedena do praxe, nemá skutečnou moc zvířata ochránit.  

3 stop maso čuníci
Život zvířat strávený v těsné kleci. (Společnost pro zvířata, z. s.)

Porušování legislativy je dlouhodobě tolerováno a je podporováno dotacemi, nezájmem a nastavením zemědělského podnikání. Konkurenceschopnosti je dosahováno porušováním předpisů a ohromným týráním zvířat.

Nový ministr zemědělství ČR byl požádán o zákaz přepravy zvířat v délce nad 8 hodin, a za uvalení zákazu na vývoz zvířat do třetích zemí – zemí, ve kterých jsou zvířata ještě více mučena a týrána, zabíjena nelítostným halál* způsobem za plného vědomí nebo přeprodávána jako živé trosky do dalších a dalších zemí. 

Dobrá zpráva

Austrálie odebrala licenci na vývoz zvířat nechvalně proslulé agro obchodní firmě, která stála za největším objemem exportů zvířat z Austrálie na Blízký a střední východ, na arabský poloostrov a do severní Afriky. Více zde z 24. srpna .

Nepřímá oběť?

Nepřímou obětí bezohledného celosvětového byznysu s nelidskými živými tvory se stal i český turista, více zde z 6. srpna .* Halál (arabskyحلالḥalál) znamená „povolený, přípustný“, jde o termín označující veškeré předměty a činnosti každodenního života, jež jsou podle islámské tradice povoleny.


Více na: http://spolecnostprozvirata.cz/proc-stop-dlouhotrvajici-preprave-hospodarskych-zvirat/www.MeneMasa.cz, facebook.com/spolecnostprozvirata.czspolecnostprozvirata.cz.


Zdroj: TZ


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.