Sarah Cooková, přední analytička Freedom House. (Screenshot video)
Sarah Cooková, přední analytička Freedom House. (Screenshot video)
WASHINGTON – Ústředním tématem sympozia uspořádaného novináři a odborníky z nevládní organizace Freedom House se stalo současné globální snažení Komunistické strany  Číny (KS Číny) o dosažení tzv. „demokratické svobody“ a systematické usilování o šíření propagandy a potlačení jakýchkoliv nežádoucích ohlasů, a to jak doma, tak v zahraničí.

Vliv KS Číny na média mimo Čínu byl ústředním bodem diskuze, která proběhla koncem října letošního roku na Hudsonově institutu.

Sarah Cooková, přední analytička mezinárodní organizace Freedom House, uvedla, že čínský režim má tři cíle, kterých chce ve spojitosti se zámořskými médii dosáhnout.

Prvním je podpora pozitivního pohledu na Čínu a jeho domácí autoritářskou formu vlády. Druhý cíl představuje nalákání zahraničních investorů do Číny a současně prosazení čínských investic v zahraničí. Třetím cílem je bagatelizace, zesměšnění či celková eliminace veškerých protistranických názorů a přesvědčení.

Co se týče Číňanů žijících mimo Čínu, pro ně má KS Číny plány také. Převážně by tito lidé měli podpořovat národní myšlenky a sjednocení s Tchaj-wanem.

Cooková dále vyjmenovala kroky, které mají k vytyčeným cílům pomoci. Jde o nástroje přímé, jakými jsou jednání čínských diplomatů, bezpečnostních a místních složek či zavedení autocenzury, či nepřímé, mezi které patří vyvolávání tlaku prostřednictví inzerentů a zástupných firem či vládních činitelů v zahraničí.

V neposlední řadě je strana připravena přistoupit ke kybernetickým a dokonce fyzickým útokům.

20181115-epoch-time-ntd-freedom-house-hudson-institute
Jeden z účastníků diskuze, Jan Jekielek (druhý zleva), producent televizní stanice NTD a redaktor deníku Epoch Times, zveřejnil seznam útoků a zásahů, kterým čelí nezávislé sdělovací prostředky informující o Číně, ať už v čínském či anglickém jazyce. (Epoch Times)


Útok na nezávislá média

Jeden z účastníků diskuze, Jan Jekielek, producent televizní stanice NTD a redaktor deníku Epoch Times, zveřejnil seznam útoků a zásahů, kterým čelí nezávislé sdělovací prostředky informující o Číně, ať už v čínském či anglickém jazyce.

„Každý týden registrujeme řadu kybernetických útoků všeho druhu. Navíc když byly Epoch Times v roce 2000 založeny, pár lidí z Číny se stalo novináři. Téměř okamžitě byli zatčeni a deset z nich bylo odsouzeno na tři až deset let.“

Jekielek dále dodal, že autoři, kteří přispívají svými články z Číny, byli odsouzeni také. Navíc v Americe zaměstnanci čelili řadě fyzických útoků z rukou čínských násilníků. Jekielek jako příklad uvedl případ z roku 2006, kdy vedoucího technického oddělení Epoch Times, Li Jüana, přepadli doma na předměstí Atlanty tři ozbrojení muži asijského původu. Li Jüana zbili, svázali, oči mu zalepili lepící páskou a z budovy si odnesli dva počítače.

Do stejné kategorie spadají lidé, kteří si chtějí v Číně nainstalovat satelitní přijímače, aby mohli sledovat kanál NTD.

Obdobnou zkušenost sdílí zakladatel a šéfredaktor kalifornského deníku China Digital Times, Siao Čchiang, kterému domlouval diplomat z čínského konzulátu v San Francisku.

Jeho redakční tým se stal také terčem kybernetického útoku, jehož cílem bylo vylákat pod rouškou falešné webové stránky hesla zaměstnanců a získat tak přístup do redakčních systémů.

Jednu z redakčních stážistek, Američanku čínského původu, která v redakci dobrovolně pomáhala pouhé dva týdny, navštívili příslušníci veřejné bezpečnosti, když o šest let později jela na dovolenou do Číny.

„Čína je nyní více než kdy jindy diktaturou na cestě k digitální totalitě. Je odhodlána udržovat kontrolu nad svými rezidenty. Hospodářské úspěchy ji učinily navenek jistou, avšak vnitřní mocenský boj jejím postavením občas otřásá,“ dodal Čchiang.

„Všechny tyto aktivity se přesouvají i mimo Čínu. Je to bezpochyby v rozporu s naší západní společností, hodnotami, institucemi, občanskou svobodou a v širším kontextu i s naší národní bezpečností,“ řekl.

Upozadění citlivých témat

Josh Rogin, redaktor pro The Washington Post, uvedl, že snaha KS Číny ovlivnit zahraniční média je součástí orchestrálního, dobře financovaného a komplexního úsilí koordinovaného jak uvnitř Číny, tak mimo ni, přičemž některé z taktik nejsou na první pohled zřejmé.

Jako příklad uvedl zastínění svědectví tibetského disidenta před Kongresem USA a následné překrytí této události tím, že KS Číny vyslala vlastní oficiální tibetskou delegaci do Washingtonu. Informacemi o delegaci poté překrývali výpověď disidenta.

Senátor Steve Daines byl čínským velvyslancem ve Washingtonu požádán, aby tuto delegaci hostil, neboť dlužil Číně laskavost. KS Číny kdysi uzavřela s Montanou kontrakt ve výši 200 milionů dolarů na odkup hovězího masa, a žádala za to protislužbu.

Rogin dodal, že pokud člověk zadal do vyhledávače „Tibet, kongres, Čína“, prvních deset výsledků tvořily zprávy čínských médií v angličtině s informací, že američtí senátoři podporují politiku jedné země a vidí Tibet jako součást Číny.

Jako další příklad uvedl psaní pro-stranických článků západními novináři, kteří jsou na výplatní pásce režimu a odmítají tuto informaci veřejně přiznat.

Přestože se Čína snaží ovlivňovat západní společnosti, americká vláda zatím nepodnikla žádné odpovídající kroky, postěžoval si Rogin.

Originální článek obsahující videozáznamy naleznete zde

Přeložil: Petr Matějček

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.