TRILOBIT 2018. (Milan Mošna)
TRILOBIT 2018. (Milan Mošna)
Další pokračování audiovizuálních cen TRILOBIT 2019, které vstoupí do svého 32. ročníku v duchu motta „Na světle a ve stínu“ vynese ty nejkvalitnější české filmové a televizní počiny „ze stínu na světlo“.

Ceny budou slavnostně vyhlášeny v neděli 20. ledna 2019 v Kulturním domě Plzeňka v Berouně a přenášeny živě Českou televizí na programu ČT art. I tento ročník připravuje doprovodný program v podobě Dopoledne s Večerníčkem a filmových projekcí a nově o svém vítězi rozhodnou diváci.

Slavnostním večerem v roli moderátora již potřetí provede herec Martin Myšička a partnerem mu tentokrát bude „trubadúr“ Vladimír Merta. Imaginativní muzikant i filmař vzdá svou hudbou hold oceněným. Prostor ale získají zejména ti ve filmovém oboru nejpovolanější. Po epických ztvárněních předešlých let dramaturgie slavnostního večera zaostří na tvůrce samotné a zároveň připomene záměr a původ tohoto prestižního ocenění Českého filmového a televizního svazu FITES.

Trubadur mysicka
Herec Martin Myšička. (M. Kobrsková)

Dvě poroty

„Kdo jiný je pro ceny TRILOBIT důležitý, než ti, kterým patří? Právě proto jsme se rozhodli, že se 32. ročník stane oslavou tvůrců audiovizuálních děl. Porota FITES poukazuje na počiny uplynulého roku s uměleckým i společenským kreditem již od 60. let a vyzdvihuje je ´do světel ramp´. V těchto šlépějích poplyne i letošní slavnostní vyhlášení cen... Filmaře i snímky více přiblížíme divákům v sále i u televizních obrazovek,“ prozrazuje podobu slavnostního udílení cen TRILOBIT 2019 autor jeho námětu a scénáře a současně předseda FITESu, Martin Vadas.

Výroky porot, hudební komentáře nebo i pantomimické vyjádření témat, hodnot a kvalit filmů se stanou prostředky k určení vítěze, o názor budou požádáni i občané Berouna.

O tom, kdo si odnese křišťálovou plastiku z nižborské sklárny Rückl Crystal, i letos rozhodnou dvě poroty, osmičlenná odborná porota tvořená filmovými či televizními tvůrci a znalci a pohled dětského diváka zprostředkuje sedmičlenná dětská porota složená z vybraných žáků berounské ZUŠ Václava Talicha.

Divácká cena

Občané a návštěvníci Berouna se ještě před samotným večerem budou moci jako každoročně navnadit během doprovodného programu v Městském kině Beroun. Oblíbené Dopoledne s Večerníčkem potěší oko nejmladších diváků a ti dospělí si přijdou na své při projekci filmů, „o kterých mluví porota jako o žhavých kandidátech na ocenění“. Poprvé se ovšem budou diváci na výsledcích cen TRILOBIT 2019 aktivně podílet a hlasovat o udělení nestatutární divácké ceny, již vítězi předá některý z vylosovaných diváků v rámci slavnostního večera.

„Přeji TRILOBITU do dalších let takový rozkvět, jaký nyní zažíváme v oblasti kultury my, berounští občané,“  sdělil ředitel Městského kulturního centra Beroun Zdeněk Veselý. 

Trilobit 2019 logo 2019 ořez
Logo TRILOBITCeny TRILOBIT 2019 tradičně uděluje Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun. Večer filmových ocenění se ve středočeské metropoli odehraje po devatenácté. 

Informace o předprodeji vstupenek na slavnostní večer a na projekce v Městském kině Beroun včetně termínů budou upřesněny na www.cenytrilobit.cz a na www.mkcberoun.cz.


Poznámka:

O cenách TRILOBIT

TRILOBIT je symbolem cen, které v 60. letech uděloval Svaz československých filmových a televizních umělců – FITES nejlepším uměleckým počinům za uplynulé roční období ve filmu a v televizi. Po karlovarském festivalu se tak jedná o jedno z nejstarších ocenění svého druhu v České republice. Ve svém oboru patří mezi nejprestižnější a současně není tak snadné jej získat.Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.