Veřejné slyšení v Senátu řešilo represe duchovního hnutí Falun Gong v Číně. (Zleva) Senátor Marek Hilšer, exministr Daniel Herman, předsedkyně Českého helsinského výboru Lucie Rybová, bývalá zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, bývalá zpravodajka českého rozhlasu v Číně Kateřina Procházková a sinoložka Anna Zádrapová ze Sinopsis.cz. (Jiří Chlebníček / Epoch Times ČR)
Veřejné slyšení v Senátu řešilo represe duchovního hnutí Falun Gong v Číně. (Zleva) Senátor Marek Hilšer, exministr Daniel Herman, předsedkyně Českého helsinského výboru Lucie Rybová, bývalá zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, bývalá zpravodajka českého rozhlasu v Číně Kateřina Procházková a sinoložka Anna Zádrapová ze Sinopsis.cz. (Jiří Chlebníček / Epoch Times ČR)

19. listopadu se v Zaháňském salónku Valdštejnského paláce konalo veřejné slyšení senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice ohledně petice „Za ukončení genocidy praktikujících Falun Gongu páchané čínským režimem“. Slyšení předcházel seminář v Poslanecké sněmovně z 21. července 2018. Více zde...

Na slyšení v Senátu promluvili zástupci petentů a pozvaní experti. Zvláštním hostem byla paní Jü-mei Liou (Yumei Liu) z čínské provincie Liao-ning, která je přímou obětí pronásledování a nyní žije v azylu ve Finsku. Byla devětkrát zatčena a mučena v rámci takzvané „převýchovy“ vedené Komunistickou stranou Číny. Její otec, matka i manžel zemřeli v důsledku represí. Senátní výbor pozval také zástupce Amnesty International, Ministerstva zahraničních věcí ČR a čínského velvyslance Ťien-mina Čanga (Jianmin Zhang). Čínské velvyslanectví podle zpravodaje, senátora Václava Chaloupka, na pozvání nereagovalo a po urgenci tajemnice výboru pouze uvedlo, že „bere pozvání na vědomí“. Zástupce velvyslanectví se však na slyšení nedostavil.

cina1
Zvláštním hostem byla paní Jü-mei Liou, která prezentuje metody mučení, kterým byla vystavena v čínských pracovních táborech. (Lukáš Kruťa / Epoch Times ČR)

cina2
cina 2
Exministr Daniel Herman (vpravo) v rozhovoru s paní Jü-mei Liou z provincie Liao-ning a zástupkyní nevládní organizace WOIPFG paní Chaj-jen Wang. (Lukáš Kruťa / Epoch Times ČR)

3
Jako první vystoupil zástupce Asociace Falun Gong ČR, z. s., Juraj Skovajsa, který shrnul události okolo masového vzestupu popularity praxe Falun Gong v Číně v letech 1992–1999 a představil cvičební metodu a duchovní principy učení. Dále doložil zdravotní studie poukazující na vynikající výsledky metody Falun Gong na zdraví člověka.

juraj af
(Zleva) Publicista a spisovatel Ethan Gutmann, zástupce Asociace Falun Gong ČR, z. s., Juraj Skovajsa. (Lukáš Kruťa / Epoch Times ČR)

První studie byla provedena v Číně v roce 1998 ještě před tím, než Komunistická strana Číny Falun Gong zakázala. Dále byla vypracována tchajwanská studie doktora Li a kolektivu z roku 2003. Další studie se prováděly při univerzitách v Austrálii (v roce 2010), v Egyptě a ve Spojených státech (v roce 2013). Australská lékařka Margaret Treyová provedla 13 let dlouhý výzkum účinků Falun Gongu na zdraví, který shrnula v knize The Mindful Practice of Falun Gong. Na její výzkum dohlíželi další dva lékaři – doktoři Mattner a Court. Studie publikovaná v odborném časopise Klinická onkologie v červnu 2016 došla k závěru, že „praxe Falun Gong může kromě významného zlepšení příznaků pomoci pacientům v konečném stadiu rakoviny přežít výrazně déle“.

Masovou popularitu metody v Číně vysvětluje Skovajsa právě vynikajícími účinky na zdraví, dále také duchovním vakuem, které v Číně vzniklo v důsledku kulturní revoluce a pronásledováním věřících. Jak uvádí David Ownby, ředitel Centra asijských studií na Montrealské univerzitě a odborník na moderní čínské dějiny, byl Falun Gong před rokem 1999 v Číně „bezpečným způsobem, jak se duchovně rozvíjet“, protože ho komunistický režim toleroval a nevedl proti němu výrazné represe.

Vyhrocení represí v Číně

Šéfredaktor české kanceláře deníku Epoch Times Milan Kajínek na žádost petičního výboru shrnul vývoj represí duchovního hnutí Falun Gong před rokem 1999 a poté, co generální tajemník komunistické strany Ťiang Ce-min metodu zakázal a spustil celostátní pronásledování, které trvá dodnes. Výčet historických událostí a výsledků vyšetřovacích zpráv a analýz se opírá o celou řadu zdrojů[1].

46482137 10155555005992587 3681100432270163968 n
(Zleva) Jiří Pokorný z Asociace Falun Gong ČR, šéfredaktor české kanceláře deníku Epoch Times Milan Kajínek, senátor Václav Chaloupek. (Jiří Chlebníček / Epoch Times ČR)

Celostátní represe vypukly v době, kdy podle čínských vládních statistik překročil počet příznivců Falun Gongu v Číně hranici 70 milionů (podle jiných zdrojů až 100 milionů)[3], což bylo o deset milionů více než tehdejší počet členů komunistické strany.

Generální tajemník komunistické strany Ťiang Ce-min (Jiang Zemin), velký podporovatel zásahu proti studentům na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989 (známého také jako Masakr na Ťiananmen), na sjezdu ústředního výboru komunistické strany prohlásil, že „komunistická strana musí potlačit Falun Gong“, a obvinil Falun Gong z „boje se stranou a vládou o získání přízně lidu“ a nařídil „přísné zacházení“ s těmi, kteří se nebudou chtít postojům strany přizpůsobit.[4]

Problematice násilných represí se věnují například Usnesení Evropského parlamentu z let 2013 a 2016 nebo Rezoluce Sněmovny reprezentantů USA z roku 2016. K dispozici jsou také tři vyšetřovací zprávy expertů[1] a doslova obří archiv událostí a výsledků vyšetřování nevládní organizace WOIPFG, která více než jedno desetiletí monitoruje vývoj represí v ČLR.[2]

2
Veřejné slyšení v Senátu řešilo represe duchovního hnutí Falun Gong v Číně. (Jiří Chlebníček / Epoch Times ČR)

Podle uvedených zdrojů represe postupně gradovaly a od pokutování a zastrašování přešlo čínské vedení k zatýkání, věznění, týrání a krutému mučení s následkem smrti.

Nejzávažnější formou, kterou represe podle vyšetřování[1] převzaly, je využívání vězněných následovníků Falun Gongu jako nedobrovolných dárců orgánů k transplantacím prováděným v několika stech transplantačních centrech po celé ČLR. Čtěte více v sekci Nelegální transplantace...

Skupina určená k likvidaci a zpeněžení orgánů

Kauza zneužívání vězňů svědomí v čínském vězeňském systému lao-kaj (laogai) se táhne od roku 2006, kdy se na veřejnost poprvé dostalo obvinění, že čínská nemocnice v provincii Liao-ning využívá vězně z přilehlého zadržovacího tábora jako nedobrovolné dárce orgánů. Obvinění vznesla manželka chirurga zaměstnaného v nemocnici a čínský novinář (oba požádali o utajení identity). Od té doby bylo provedeno několik nezávislých vyšetřování, do nichž se zapojili nejenom právní experti, ale také lékaři nebo novináři.[5]

Ethan Gutmann, investigativní novinář, spisovatel a expert na Čínu, na slyšení shrnul výsledky svého výzkumu a výzkumu týmu expertů z ETAC, ke kterému se připojil. V týmu působí mj. také  kanadský právník David Matas, bývalý kanadský ministr zahraničí David Kilgour, mezinárodní sdružení lékařů DAFOH a další.

46508959 10155555006072587 7442766118776733696 o
Ethan Gutmann, investigativní novinář, spisovatel a expert na Čínu. (Lukáš Kruťa / Epoch Times ČR)

„Během šetření, které začalo v roce 2006, jsme David Kilgour, David Matas a já shromáždili soubor důkazů o přibližně 1200 stranách. 300 z těchto stránek je k dispozici v českém překladu mé knihy Jatka. Pomocí dat z Číny a z rozhovorů s lékařskými odborníky, čínskými policisty a uprchlíky z pracovních táborů můžeme převyprávět příběh o masivním vývoji odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně od jeho počátků až dodnes,“ uvedl Gutmann na slyšení.

Paní Chaj-jen Wang (Haiyan Wang), zástupkyně nevládní organizace WOIPFG, vyšetřující represe v ČLR, dokládá značný archiv důkazů. „Shromáždili jsme důkazy o zapojení pěti členů stálého výboru politbyra, náměstka ústřední vojenské komise, členů komise ústředního politbyra, ministra obrany, bývalého ministra zdravotnictví, generálního oddělení logistiky a 9 519 lékařů,“ uvedla Chaj-jen Wang na slyšení.

„Také jsme zanalyzovali desítky tisíc mediálních zpráv, více než 3 000 lékařských dokumentů a archivovali webové stránky a databáze více než 891 nemocnic. Naše zjištění se také zakládají na telefonických šetřeních, kterých proběhlo více než dva tisíce,“ dodala Wangová.

4
(Zleva) Senátor Marek Hilšer, zástupkyně nevládní organizace WOIPFG paní Chaj-jen Wang, bývalá vězeňkyně svědomí Jü-mei Liou žijící v azylu ve Finsku, spisovatel a publicista Ethan Gutmann, předsedkyně Českého helsinského výboru Lucie Rybová. (Lukáš Kruťa / Epoch Times ČR)

Závěry vyšetřování WOIPFG jednoznačně potvrzují rozšířenou praxi zneužívání následovníků Falun Gongu k orgánovým transplantacím v čínských transplantačních centrech.

Slyšení se zúčastnili také náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký (ČSSD), poslanci Olga Richterová, František Kopřiva a Mikuláš Peksa (Piráti), senátor Marek Hilšer, bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), předsedkyně Českého helsinského výboru Lucie Rybová, bývalá zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, zakladatel festivalu Mene Tekel Jan Řeřicha, za projekt Sinopsis.cz bývalá zpravodajka českého rozhlasu v Číně Kateřina Procházková a sinoložka Anna Zádrapová.

Vyjádření dalších účastníků naleznete zde.

Přepis celého slyšení a fotogalerii naleznete na stránkách Senátu PČR.

Čtěte také:

ČR: Nevládní organizace a osobnosti vyzývají parlament, aby odsoudil postupy čínského režimu

Piráti: Politiku českého prezidenta vůči Číně je třeba vidět i v kontextu čínské transplantační chirurgie


5
1
herman simunkova
herman
Exministr Daniel Herman v rozhovoru se senátorem Václavem Chaloupkem. (Jiří Chlebníček a Lukáš Kruťa / Epoch Times ČR)


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


POZNÁMKY:

[1]
Usnesení Evropského parlamentu o nedobrovolném odebírání orgánů v Číně (2013) on-line: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P7-TA-2013-0603+0+DOC+XML+V0//CS

Písemné prohlášení Evropského parlamentu (2016) Written declaration 0048/2016, submitted under Rule 136 (2016), anglicky, on-line: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=PV&reference=20160912&secondRef=ANN-02&language=EN , ke stažení: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-%2F%2FEP%2F%2FNONSGML%2BWDECL%2BP8-DCL-2016-0048%2B0%2BDOC%2BPDF%2BV0%2F%2FEN

Rezoluce Sněmovny reprezentantů USA (2016) H.Res.343 - state-sanctioned forced organ harvesting in China (2016), anglicky, on-line: https://www.congress.gov/bill/114th-congress/house-resolution/343 , Ke stažení: https://www.congress.gov/114/bills/hres343/BILLS-114hres343eh.pdf

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) on-line: http://organharvestinvestigation.net/ anglicky , Ke stažení: http://organharvestinvestigation.net/report0701/report20070131-czech.pdf česky

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, on-line: https://endtransplantabuse.org/an-update/ , Ke stažení: https://endtransplantabuse.org/wp-content/uploads/2017/05/Bloody_Harvest-The_Slaughter-2016-Update-V3-and-Addendum-20170430.pdf

Publikace – Brožura: Falun Gong – stručná historie pronásledování (Theo 2007), česky, ke stažení: http://www.theo.cz/cs/pdf/Falun-Gong_Kniha.pdf

Publikace –  Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, on-line: http://www.cpress.cz/jatka-3/

Publikace – Autobiografie: Za Čínu spravedlivější: Můj zápas jako právníka s největším komunistickým státem / Kao Č‘-šeng (nakl. Marek Belza, 2011), česky, on-line: https://www.kosmas.cz/knihy/160985/za-cinu-spravedlivejsi/

Publikace – Religionistika: Nová náboženská hnutí a kolektivní násilí – Zdeněk Vojtíšek (nakl. Luboš Marek, 2009) On-line: https://www.databazeknih.cz/knihy/nova-nabozenska-hnuti-a-kolektivni-nasili-211870

[2] WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. On-line: http://www.upholdjustice.org/

[3]

Citace medií odvolávající se na vládní odhady 70 milionů následovníků Falun Gongu v ČLR: http://faluninfo.net/number-of-falun-gong-practitioners-in-china-in-1999-at-least-70-million/?ci=5

V roce 1998 šanghajská televize uvedla (minutáž 1:43), že v celém světě cvičí Falun Gong asi 
100 milionů lidí. https://www.youtube.com/watch?v=HsZkP2eLZMw

Číslo 70 milionů uvádí také bývalý zaměstnanec Úřadu 610, ustaveného za účelem likvidace duchovního hnutí Falun Gong v Číně. Jeho výpověď byla zveřejněna v knize publicisty a spisovatele Ethana Gutmanna. Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, on-line: http://www.cpress.cz/jatka-3/

[4] Část proslovu uvádí mimo jiné také vyšetřovací zpráva Bloody Harvest Kanaďanů Kilgoura a Matase. Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) On-line: http://organharvestinvestigation.net/ anglicky, Ke stažení: http://organharvestinvestigation.net/report0701/report20070131-czech.pdf česky (pouze vybrané části)

[5] ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transaplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advookátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line: https://endtransplantabuse.org/

Veřejné slyšení v Senátu řešilo represe duchovního hnutí Falun Gong v Číně. (Jiří Chlebníček / Epoch Times ČR)