Vlna migrantů v Guatemale, 21. října 2018. (John Moore / Getty Images)
Vlna migrantů v Guatemale, 21. října 2018. (John Moore / Getty Images)
Kompilát zpráv z amerických The Epoch Times 

Když 25. listopadu vlna migrantů ze Střední Ameriky vzala útokem hranici USA, vyskytly se v „přední linii“ i ženy s dětmi. 

„Vypadá to, že z té málopočetné skupiny žen a dětí, jež jsou součástí karavany, byly některé z nich organizátory použity jako ‘lidské štíty’ proti pohraniční ochraně hranic," řekla 26. listopadu Kirstjen Nielsenová, ministryně vnitřní bezpečnosti USA. „Organizátoři karavany je vystavují riziku,“ dodala. 

Tato vlna uprchlíků je první z několika dalších, které od října míří do USA z Hondurasu, Guatemaly a El Salvadoru. 

Kolem tisíce migrantů se 25. listopadu pokusilo násilím prolomit přes americko-mexickou hranici v Tijuaně. Dle pohraničních úředníků byli ale rozehnáni slzným plynem poté, co na americké pohraničníky začali házet kameny a jiné předměty. 

Nielsenová uvedla, že pohraniční hlídka odpověděla na násilí ne-smrtícími způsoby, stejně jak tomu bylo v minulosti za Obamovy administrativy. 

„Naši strážníci na nedělní útoky reagovali velmi dobře a zodpovědně,“ řekla. „Že nikdo nebyl zraněný, potvrzuje jejich kvalitu výcviku a profesionalitu.“

Vyzvala rodiče, kteří chtějí vstoupit na půdu USA s dětmi, „aby se vyhýbali násilným skupinám karavany a stranili se pokusům o nelegální vstup do naší země“. „Takové činy by ohrozily vaše děti,“ dodala. 

Mírumilovně a nelegálně 

Ve článku z 24. listopadu cituje naše reportérka Ch. Cuthbertsonová jednoho z migrantů z Hondurasu, 26letého Marco Gómeze, který dorazil do Tijuany už 22. listopadu:

„Zůstaneme spolu a budeme silní a pak se přesuneme do USA... Mírumilovně jako lidé jdoucí z jedné země do druhé. Pochodem.“ Gómez tak popsal plán, kdy se mělo čekat, až se všech 20 tisíc migrantů shromáždí v Tijuaně. 

Hondurasan také uvedl, že neví, jestli o azyl požádá: „Je to plýtvání časem. Ten proces zabere měsíce či roky – je to moc dlouho.“ 

Jiný z karavany, Frank Martinez, uvedl, že do USA vstoupí ilegálně: „Já osobně a vím že i mnoho dalších se pokusí o to samé – překročit hranice nelegálně. Já vstoupím ilegálně.“ 

Většina migrantů jsou muži 

Nielsenová také ve svém stanovisku z 26. listopadu uvedla, že převážná většina uprchlíků jsou muži. Moc velkou šanci na získání azylu jim nedává. Dle dosavadních historických dat zamítl federální soud žádost o azyl asi 90 % lidí z Guatemaly, Hondurasu a El Salvadoru. 

Reportování amerických médií 

Žena utíkající od hranice a slzného plynu se třemi dětmi, z toho dvěma bosými 5tiletými dvojčaty, držíc je za ruce. Tato fotka od reportéra Reuters byla spolu s komentáři typu „křik, dušení plynem, bosé děti“  ústředním tématem mnoha médií jako CNN, The New York Times, Washington Post, MSNBC atd. 

Několik osobností a komentátorů z konzervativních médií upozornilo na to, že tyto mediální dojmy formují myšlenkové názory čtenářů a že místo faktů předkládají zkreslenou realitu. 

Je třeba si uvědomit, že v první řadě šlo o násilný ilegální pokus migrantů vstoupit na půdu USA, do jehož čela s velkou pravděpodobností byly nastrčeny i ženy a děti coby živý štít. A až ve druhé řadě, coby reakci na událost, musela pohraniční stráž USA použít přiměřené prostředky.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.