Před summitem G-20 v Buenos Aires byli zatčeni a zadrženi lidé, kteří poklidně protestovali proti tyranii čínského režimu. Podle vyjádření jednoho z policistů neměli protest „povolený“.
Asi tucet příznivců duchovní disciplíny Falun Gong se shromáždilo 29. listopadu 2018 poblíž hotelu Sheraton v Buenos Aires, kde pobýval čínský vůdce Si Ťin-pching. Za policejním zátarasem tam protestovali proti 19 let trvajícím násilným represím v Číně.
Videozáznam z incidentu, který deník Epoch Times obdržel, ukazuje, jak několik policistů zabavuje transparenty, což vyústilo do situace připomínající přetahovanou s policií na jedné straně a demonstranty na straně druhé.
Jedna z protestujících, třicetiletá Natividad Almarazová, uvedla, že jí policista řekl, že nemají povoleno být na onom místě, protože protestují proti čínskému režimu.
Protestující příznivci meditační praxe Falun Gongu byli obklopeni stovkami „vítačů“ Komunistické strany Číny (KS Číny), kteří měli na sobě stejnokroj - rudá trička - a mávali velkými čínskými vlajkami. Takovéto skupiny organizují vždy místní čínské ambasády při návštěvách vysokých funkcionářů KS Číny v jiných zemích, jak bylo také k vidění v České republice.
Na záběrech je patrné, jak se jeden z vítačů snaží bodáním holí, na níž má připevněnou čínskou vlajku, zneškodnit transparent demonstrantů. Později je vidět, jak několik „vítačů“ rychle sbírá a mačká letáky, které vyupadly z tašky jednoho z příznivců Falun Gongu.
Během incidentu je také vidět, jako policista uštědřuje obuškem rány do rukou protestujících, kteří drží banner. Ten samý policista později obuškem pod krkem škrtí jednoho z poklidně protestujících, aby ho přiměl vydat transparent.
Transparent nakonec končí v rukou policie a demonstranti jsou zatčeni a odvedeni na přilehlé místo, kde jsou střeženi. Někteří zadržení usedli k meditaci obklopeni těžkooděnci.
Ze záběrů z incidentu je patrné, že policie vede demonstranty pryč a muž v obleku, pravděpodobně velitel zásahu, ukazuje na tašku demonstrujícího se slovy „má tam bombu“. Poté je vidět, jak policie prohledává tašku a vrací ji majiteli poté, co nic podezřelého nenašla.
V jednu chvíli velitel zásahu říká „napadli policii“, čímž možná odůvodňuje jejich zatčení. Ze záběrů však není patrné, že by k nějakému napadení ze strany protestujících došlo.
Devět demonstrantů bylo zatčeno a přes noc zadrženo na místní policejní stanici. Druhého dne odpoledne byli propuštěni bez obvinění.
Místní policie nereagovala na žádost The Epoch Times o vyjádření se k situaci.
„Rozkaz shora“
„Policistka mi řekla, že ví, že co dělají praktikující Falun Gongu, je dobré,“ řekla Almarazová.
Další z lidí praktikujících Falun Gong, paní Fu Li-wej, uvedla, že hned jak dorazila na místo, následovali ji zaměstnanci čínské ambasády a žádali policii, ať ji zatkne.
„Zeptala jsem se policistů: Jste tady, abyste mě hlídali nebo chránili?“ řekla Fu Li-wej. Policista údajně odpověděl, že „obojí“.
Další ze zatčených, Sebastian Arcusin, řekl, že „praktikující* nedělali nic nelegálního“. Poklidně protestovali a apelovali za ukončení násilných represí v Číně.
„Naši spolu-praktikuící v Číně jsou pronásledovaní, mučení a odebírají jim orgány. Jde o genocidu! Jsme tady pro ně. Žádáme o ukončení perzekuce,“ uvedl Arcusin.
Asociace Falun Dafa v Argentině ve svém stanovisku z 30. listopadu 2018 uvedla: „Poklidný protest praktikujících Falun Gongu byl legální. Vůči pachatelům (pozn.: nevíme jestli myslí policii nebo vítače, z textu to nevyplývá) podnikneme právní kroky.“
Falun Dafa, nebo také Falun Gong, je praxe pro rozvoj těla a mysli, která sestává z pěti pomalých cvičení a nauk o dodržování morálních principů pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Dle webové stránky Minghui.org, oficiálního webu příznivců Falun Gongu, se praxi věnuje několik desítek milionů lidí ve více než 110 zemích světa.
V roce 1999 v Číně inicioval perzekuci Falun Gongu tehdejší předseda komunistické strany Ťiang Ce-min. Násilné represe v Číně vedly k umučení více než 4 200 lidí a dle závěrů několika nezávislých šetření také k velkému počtu usmrcených během zneužívání vězněných následovníků Falun Gongu k nedobrovolným odběrům orgánů. Vyšetřovatelé označili tuto praxi za studenou genocidu.
Summit G-20 byl pořádaný v argentinském Buenos Aires od 30. listopadu do 1. prosince 2018.
Obdobná situace se stala v roce 2009 v Bratislavě, při návštěvě tendejšího čínského vůdce Chu Ťin-tchaa na Slovensku.
Překlad a redakční úprava: J. S.; Zdroj.
Poznámky:
* název „praktikující“ používají příznivci Falun Gongu, jako označení toho, kdo praktikuje Falun Gong. Praktikující tedy znamená: Ten kdo praktikuje Falun Gong. Z hlediska jazyka se jedná o zpodstatnělé přídavné jméno.
Podpořte nás prosím sdílením článku na sociálních sítích.