20090831-romania-wedding.jpg
Na rumunskej svadbe má každý detail svoj hlbší význam. (flickr.com / Carter Moore)
V mnoha regionech Rumunska jsou lidové rituály předváděny za účelem přinést štěstí a úspěch novomanželům. Tyto rituály se odlišují region k regionu, ale jedno mají společné, a to symboliku svatebního oděvu ženicha a nevěsty. 

Například v Moldavsku jsou svatební tradice v souladu s obecně rozšířeným názorem, že člověk, který nepostavil dům, nevychoval děti, nevykopal studnu a nezasadil strom, neměl v životě úspěch. Jeden typický moldavský zvyk, který se zachoval až dodnes, je vzdávání úcty a díků rodičům pokloněním se. 

Tradiční rumunská svatba je plná dekorací a ozdob a obsahuje také silné morální prvky. Hosté jsou vítáni vínem a čerstvým „colacem“ se solí. Na svatební oslavě umělci předvádějí tradiční tance a písně. Zábava trvá až do úsvitu. Menu sestává z množství výborného jídla jako například „sarmale“ (rumunský zelný závitek) a vína. Do rána se podává kyselá polévka z drobů či kyselé okurky. 

V severním okrese Maramures obsahuje svatba množství symboliky a staré zvyky vyžadují, aby se postupovalo podle několika kroků. Ceremonie je celkem jednoduchá. Prvním krokem jsou námluvy a má je na starosti důvěryhodná osoba z ženichovy rodiny. Kladná odpověď obvykle přichází po třetím požádáni, kdy se nápadník a rodiče dívky dohodnou i na věnu a rozhodnou o datu zásnub. 

Cesta k místu svatby a celý obřad je složen ze symbolických prvků. Oblečení, gesta – ve všem musí být respektován jistý řád. 

Velmi emotivní částí obřadu je „moment odpouštění“, kdy nevěsta a ženich žádají své rodiče o odpuštění chyb, kterých se dopustili před touto výjimečnou příležitostí. 

To je jen pár příkladů z tradic tohoto posvátného obřadu. Na některé se sice zapomnělo, ale množství se jich stále dodržuje. 


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.