Evropa by se měla mít na pozoru před telekomunikační společností Huawei a dalšími čínskými technologickými firmami, prohlásil místopředseda Evropské komise Andrus Ansip. Jeho upozornění je další z řady varování, které na adresu Huawei zaznívají i z ostatních částí zeměkoule.
Ansip, který má v EU na starosti společný digitální trh a zároveň je místopředsedou Evropské komise, sdělil reportérům na tiskové konferenci 7. prosince, že čínské firmy musí spolupracovat s tajnými službami čínského režimu a do svých produktů umisťují zařízení, které umožňují neoprávněný přístup a špionáž.
„Vždycky jsem byl proti těm povinným backdoorům. Jsou to čipy, které můžou někam umístit, aby se dostali k našim tajemstvím. Když společnosti musí otevřít své systémy pro nějaké tajné služby, není to dobré znamení,“ uvedl Ansip a dodal: „Jako normální, běžní lidé se přirozeně musíme obávat.“
Huawei na komisařovy poznámky zareagovalo s prohlášením, že jde o „nedorozumění“ a že ji žádná vláda nikdy neinstruovala, aby „montovala backdoory nebo narušovala sítě“.
Ansipovy komentáře přišly jen pár dnů poté, co finanční ředitelka Huawei, Meng Wan-čou, byla zatčena v Kanadě pro obvinění z podvodu. Číňanka byla obviněna, že před americkými bankami vědomě utajila spojení Huawei s hongkongskou firmou Skycom, která měla obchodovat s Íránem i přes uvalené americké sankce.
Pokud bude vydána do USA, hrozí jí trest až do výše 30 let odnětí svobody.
Proč je Huawei bezpečnostní hrozba? Analýza Joshuy Philippa
V poslední době se často skloňuje otázka bezpečnostní hrozby společnosti Huawei, ale pouze velmi málo se hovoří o konkrétních bodech a podrobnostech toho, v čem vlastně spočívá ona„hrozba“. Analýza staršího reportéra Epoch Times New York, Joshuy Philippa, objasňuje některá tato nejasná nebo nepříliš diskutovaná fakta. (anglicky)
O domluvě pěti tajných služeb na mezinárodním odhalení činnosti společnosti Huawie píše server Sinopsis.cz
Pochybná kybernetická bezpečnost
Australská publikace The Weekend Australian citovala v listopadu zdroj z národní rozvědky, podle kterého má Austrálie důkazy, že představitelé Huawei byli nuceni předat přístupové kódy a podrobnosti o australské síti tajným čínským službám za účelem infiltrace. Článek upozorňuje, že zatím není jasné, zda pokus o nabourání se do sítě, k němuž došlo v posledních dvou letech, byl úspěšný.
Čínský režim nechal vloni schválit zákon, podle něhož musí čínští občané a subjekty na požádání spolupracovat se státními výzvědnými službami.
Huawei je největším výrobcem telekomunikačního zařízení na světě a třetí největší výrobce smartphonů. Zakladatelem společnosti je Žen Čeng-fej, bývalý důstojník Lidově-osvobozenecké armády (LOA).
Obranné reakce ve světě
BT Group ve Velké Británii tento měsíc oznámil, že vyřadí zařízení Huawei ze svých 3G a 4G mobilních sítí a ani v 5G sítích nebude vybavení čínské firmy použito.
Šéf britské zahraniční rozvědky nezvykle promluvil 3. prosince pro veřejnost, když prohlásil, aniž by zmínil Huawei, že Velká Británie musí u 5G sítí přehodnotit svou závislost na čínských technologiích.
Také kanadský ředitel tajné služby vyjádřil znepokojení nad bezpečností 5G sítě v zemi a dodal, že zasahování ze zahraničí a špionáž jsou největšími hrozbami národních zájmů Kanady.
Japonsko mezitím plánuje zakázat státní nákupy produktů Huawei a ZTE, aby zabránilo únikům tajných informací a kybernetickým útokům.
Přeložil O. H. z původního článku newyorské redakce deníku Epoch Times.
Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.