Evropský komisař pro společný digitální trh, Andrus Ansip, oznámil 7. prosince 2018, že Evropa by si měla dávat pozor na čínskou telekomunikační firmu Huawei. (European Commission)
Evropský komisař pro společný digitální trh, Andrus Ansip, oznámil 7. prosince 2018, že Evropa by si měla dávat pozor na čínskou telekomunikační firmu Huawei. Na záběru ilustrační snímek z r. 2017.(European Commission)

Evropa by se měla mít na pozoru před telekomunikační společností Huawei a dalšími čínskými technologickými firmami, prohlásil místopředseda Evropské komise Andrus Ansip. Jeho upozornění je další z řady varování, které na adresu Huawei zaznívají i z ostatních částí zeměkoule. 


Ansip, který má v EU na starosti společný digitální trh a zároveň je místopředsedou Evropské komise, sdělil reportérům na tiskové konferenci 7. prosince, že čínské firmy musí spolupracovat s tajnými službami čínského režimu a do svých produktů umisťují zařízení, které umožňují neoprávněný přístup a špionáž.

„Vždycky jsem byl proti těm povinným backdoorům. Jsou to čipy, které můžou někam umístit, aby se dostali k našim tajemstvím. Když společnosti musí otevřít své systémy pro nějaké tajné služby, není to dobré znamení,“ uvedl Ansip a dodal: „Jako normální, běžní lidé se přirozeně musíme obávat.“

Huawei na komisařovy poznámky zareagovalo s prohlášením, že jde o „nedorozumění“ a že ji žádná vláda nikdy neinstruovala, aby „montovala backdoory nebo narušovala sítě“.


Ansipovy komentáře přišly jen pár dnů poté, co finanční ředitelka Huawei, Meng Wan-čou, byla zatčena v Kanadě pro obvinění z podvodu. Číňanka byla obviněna, že před americkými bankami vědomě utajila spojení Huawei s hongkongskou firmou Skycom, která měla obchodovat s Íránem i přes uvalené americké sankce.

Pokud bude vydána do USA, hrozí jí trest až do výše 30 let odnětí svobody.


Proč je Huawei bezpečnostní hrozba? Analýza Joshuy Philippa 

V poslední době se často skloňuje otázka bezpečnostní hrozby společnosti Huawei, ale pouze velmi málo se hovoří o konkrétních bodech a podrobnostech toho, v čem vlastně spočívá ona„hrozba“. Analýza staršího reportéra Epoch Times New York, Joshuy Philippa, objasňuje některá tato nejasná nebo nepříliš diskutovaná fakta. (anglicky)

O domluvě pěti tajných služeb na mezinárodním odhalení činnosti společnosti Huawie píše server Sinopsis.cz
 


Pochybná kybernetická bezpečnost

Tajné služby na Západě již roky upozorňují, že Huawei je napojena na komunistický režim v Číně a že výrobky společnosti mohou být použity ke špehování.

Australská publikace The Weekend Australian citovala v listopadu zdroj z národní rozvědky, podle kterého má Austrálie důkazy, že představitelé Huawei byli nuceni předat přístupové kódy a podrobnosti o australské síti tajným čínským službám za účelem infiltrace. Článek upozorňuje, že zatím není jasné, zda pokus o nabourání se do sítě, k němuž došlo v posledních dvou letech, byl úspěšný.

Čínský režim nechal vloni schválit zákon, podle něhož musí čínští občané a subjekty na požádání spolupracovat se státními výzvědnými službami.

Huawei je největším výrobcem telekomunikačního zařízení na světě a třetí největší výrobce smartphonů. Zakladatelem společnosti je Žen Čeng-fej, bývalý důstojník Lidově-osvobozenecké armády (LOA).

Obranné reakce ve světě

Jak Austrálie, tak Spojené státy již vyřadily Huawei ze svých 5G sítí. Nový Zéland zamítl minulý měsíc žádost jednoho z místních telekomunikačních providerů, aby mohl použít technologie Huawei.

BT Group ve Velké Británii tento měsíc oznámil, že vyřadí zařízení Huawei ze svých 3G a 4G mobilních sítí a ani v 5G sítích nebude vybavení čínské firmy použito.

Šéf britské zahraniční rozvědky nezvykle promluvil 3. prosince pro veřejnost, když prohlásil, aniž by zmínil Huawei, že Velká Británie musí u 5G sítí přehodnotit svou závislost na čínských technologiích.

Také kanadský ředitel tajné služby vyjádřil znepokojení nad bezpečností 5G sítě v zemi a dodal, že zasahování ze zahraničí a špionáž jsou největšími hrozbami národních zájmů Kanady.

Japonsko mezitím plánuje zakázat státní nákupy produktů Huawei a ZTE, aby zabránilo únikům tajných informací a kybernetickým útokům.


Přeložil O. H. z původního článku newyorské redakce deníku Epoch Times. 

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.