Amaterský záběr komety 46P Wirtanen. (Stub Mandrel / CC BY-SA 4.0)
Amaterský záběr komety 46P Wirtanen. (Stub Mandrel / CC BY-SA 4.0)
Předvánoční kometa letos rozzáří oblohu zeleným světlem. Astronomové upozornili, že v neděli 16. prosince můžeme na obloze spatřit průlet komety, který je desátým nejbližším zdokumentovaným průletem kolem Země v historii lidstva.

Kometa 46P Wirtanen v pohybu

Pokud nám vyjde počasí, kometa s názvem 46P Wirtanen se ukazuje již nyní počátkem noci mezi slabě svítícími hvězdami souhvězdí řeky Eridanus, musíme se však dostatečně vzdálit od městského světelného znečištění. Na kvalitních fotografiích bude zářit azurově zelenou barvou.

V neděli po 14. hodině se kometa Wirtanen ocitne nejblíže Zemi (tzv. perihélium), pozorovat ji však lze již nyní.  Svit Měsíce ji bude rušit asi do 1. hodiny ranní, takže kometu uvidíme lépe k ránu 17. prosince.

Podle astronomů tako kometa nemá ani výrazný ohon, přesto je však velice fotogenická, její centrum je poměrně kondenzované a úhlový rozměr přesáhne velikost Měsíce v úplňku.

V neděli po 14. hodině se kometa Wirtanen ocitne nejblíže Zemi

Kometa má oběžnou dobou 5,44 roku a byla objevena fotograficky 17. ledna 1948 americkým astronomem Carlem A. Wirtanenem.


Podle zdroje: www.astro.cz


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.