Herec Keanu Reeves přebírá cenu Vanguard během CinemaCon Big Screen Achievement Awards v Las Vegas, 14. duban 2016. (Alberto E. Rodriguez / Getty Images)
Herec Keanu Reeves přebírá cenu Vanguard během CinemaCon Big Screen Achievement Awards v Las Vegas, 14. duban 2016. (Alberto E. Rodriguez / Getty Images)

Jen málo lidí se potkalo s takovými ztrátami jako hollywoodská hvězda Keanu Reeves. I přes jeho velké filmové úspěchy může být jeho život mimo plátno označený jako tragický.


Nicméně, ani nástrahy života ho neodradily od toho, aby pomáhal ostatním tolik, kolik může.

Jeho otec opustil rodinu, když byly Keanovi pouhé tři roky. Během puberty prošel s dyslexií čtyřmi středními školami.

Když nakonec vystudoval, zemřel mu nejlepší kamarád ve věku 23 let na předávkování drogami. Přišel také o své ještě nenarozené dítě a srdce jeho životní lásky přestalo bít po autonehodě. Když už to vypadalo, že nemůže být hůře, Keanově sestře diagnostikovali leukemii.

Naštěstí se jeho sestra zotavila a Keanu zasvětil svůj život pomoci ostatním. Na internetu najdete mnoho příběhů o jeho šlechetnosti.

Jeden uživatel Redditu (bo2dd2) popsal svou zkušenost s Reevesem: „Ke konci devadesátých let, když jsem skončil vysokou školu, dostal jsem svou první práci jako asistent designera rekvizit ve filmu Řetězová reakce.

Každý den během posledních týdnů natáčení Keanu hostil ty, kteří dělali tzv. nevděčnou práci (včetně mě). Jezdil s námi a platil nám snídaně a obědy. Byl skutečně dobrý kluk a dobře se nám s ním dělalo.

Od té doby jsem dělal na 30 různých snímcích a nikdy jsem nepotkal tak šlechetného a přátelského herce. Většina herců, se kterými jsem dělal, jsou zcela... prostě vždy si myslí, že jsou lepší než my. Keanu měl naopak silné společenské cítění a byl velmi laskavý.“

I přes to ale Keanu není typ člověka, který by se svými šlechetnými skutky chlubil na veřejnosti. Nepotřebuje být uznávaný za svou dobročinnost, nicméně po nějaké době byl „odhalen“ coby tajný sponzor dětských nemocnic.

Dle Snopes v rozhovoru v roce 2009 řekl pro Ladies’ Home Journal: „Mám soukromou nadaci, která funguje už pět nebo šest let. Poskytuje pomoc několika dětským nemocnicím a výzkumu rakoviny. Nespojuji s tím své jméno, jen nechávám nadaci dělat to, co dělá.“

Reeves také finančně podpořil i SCORE, nadaci pro léčení problémů s míchou. A dokonce jej lidé viděli, jak v roce 2008 obsluhoval telefony během televizního nadačního pořadu Stand Up to Cancer.

Jeho skromná šlechetnost není překvapením. Další jeho obětí bylo vzdání se podstatné části výnosů za trilogii Matrixu ve prospěch kostymérů a týmů speciálních efektů.

Reeves se dokonce domluvil na snížení své odměny ve filmech „Ďáblův advokát“ a „Náhradníci“, aby si projekty mohly dovolit najmout velké hvězdy, jako Al Pacino a Gene Hackman.

Keanu dává najevo, že štěstí a peníze nedává do jedné roviny.

„Já osobně si nespojuji radost s penězi,“ řekl již v roce 2000 pro The New York Post. „Odvádím svoji část a doufám, že ji zrealizujeme, a uděláme dobré filmy. Jsem vděčný za některé úspěchy, kterých jsem dosáhl, protože mi vytvořily další příležitosti. Způsob, jakým se na to dívám, je, že se opět dostanu ke hraní.“

Dle Collider Reeves potvrdil, že jeho další rolí bude ta hlasová v animovaném filmu „Toy Story 4“ z dílny studia Pixar, jenž by měl jít do kin od 21. června 2019.

Jeho kolegy ve filmu budou Tim Allen, Annie Potts, Tom Hanks, Joan Cusack, Don Rickles, Estelle Harris, Wallace Shawn, John Ratzenberger, Jeff Pidgeon, Jordan Peele, Keegan-Michael Key a Blake Clark.


Překlad a úprava původního článku newyorské redakce The Epoch Times: J. S.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.